Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Język czeski w sektorze usług > Język czeski w sektorze usług, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Język czeski w sektorze usług, I stopień, 3-letnie, stacjonarne (1-PRK-JC-S.L.3)

I stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: czeski, polski

Informacje ogólne

 Kierunek Język czeski w sektorze usług to innowacyjny kierunek, nastawiony na kształcenie nowego typu kadr, zapewniających wsparcie językowe, organizacyjne, administracyjne podmiotom prowadzącym międzynarodową współpracę (np. transgraniczną).
Kierunek odpowiada na zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców, upominających się o osoby znające bardzo dobrze język czeski oraz wyposażone w wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie zarządzania projektami. Absolwent
zdobywa w tym zakresie również doświadczenie zawodowe (w ramach praktyk), ponadto w ramach studiów może ubiegać się o płatne staże w ramach różnych działań podejmowanych przez UO.

Czego uczy się na kierunku Język czeski w sektorze usług?

 Celem kształcenia na kierunku Język czeski w sektorze usług jest przygotowanie absolwentów legitymujących się bardzo dobrą znajomością języka czeskiego oraz wyposażonych w wiedzę, a przede wszystkim umiejętności praktyczne z zakresu nauk o jakości i zarządzaniu.  Studia na tym kierunku łączące treści z obszaru nauk humanistycznych (głównie językoznawstwa i literaturoznawstwa) oraz społecznych (nauki o zarządzaniu i jakości) sprzyjają zdobyciu przez studentów wysokich kwalifikacji merytorycznych. Absolwent kierunku Język czeski w sektorze usług posiada umiejętność posługiwania się językiem czeskim w mowie i piśmie na poziomie C1 oraz języka zachodniego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy,  zdobywa ponadto ogólną wiedzę o języku i elementach kultury czeskiej. Dodatkowo rozwija samodzielność intelektualną oraz umiejętność podejmowania wyzwań badawczych, także w sensie gotowości do podjęcia studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich). W ramach studiów obowiązuje także 3-tygodniowa praktyka zawodowa, która może być realizowana w firmach urzędach/instytucjach, oferujących zatrudnienie w sektorze administracyjno-biurowym, gdzie wymagana jest znajomość języka obcego i / lub umiejętność zarządzania projektami.

Język wykładowy: czeski, polski oraz język nowożytny (w ramach lektoratu oraz kursu)

Uczymy:

j. czeskiego (dla początkujących; osiągamy poziom C1).

j. zachodniego (może być kontynuacja nauki ze szkoły średniej)

 Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów:

 W programie kształcenia wyodrębniono blok przedmiotów podstawowych, kierunkowych, kierunkowych do wyboru i innych przedmiotów obowiązkowych. Blok przedmiotów podstawowych tworzą głównie zajęcia pozwalające na praktyczne opanowanie języka czeskiego- docelowo poziom C1. Sąto zajęcia rozwijające ogólną znajomość języka czeskiego, tj. praktyczna nauka języka czeskiego, konwersacja, jak i zajęcia skupiające się typowo na gramatyce (np. fonetyce) orazortografii.
W ramach przedmiotów kierunkowych wydzielono moduł zajęć poświęconych specyfice zarządzania projektami, ponadto cykl zajęć językoznawczych (wstęp do lingwistyki, wiedza o współczesnym języku czeskim, wprowadzenie do badań naukowych), literaturoznawczych (współczesna literatura czeska, teoria i praktyka przekładu) oraz poszerzających kontekst czeski (realioznawstwo oraz elementy kultury czeskiej).
Blok przedmiotów kierunkowych do wyboru zawiera przedmioty związane z dziedziną nauk społecznych – wyraźnie sprofilowane pod kątem uzyskania jak największych kompetencji w zakresie zarządzania projektami oraz przedmioty językoznawcze, literaturoznawcze, kursy zmienne instytutowe, pro- i seminarium licencjackie. 

   Inne przedmioty, m.in.: 

  • Podstawy zarządzania projektami; 
  • Zarządzanie zespołem projektowym;
  • Prawo biznesu;
  • Rachunkowość zarządcza i budżetowanie projektów;
  • Kreatywne myślenie w działalności zawodowej; 

Dlaczego warto studiować Język czeski w sektorze usług na Uniwersytecie Opolskim?

 O wyjątkowości kierunku decyduje: 

  • interdyscyplinarny charakter studiów (łączenie praktycznej nauki języka obcego z przedmiotami z zakresu nauk o jakości i zarządzaniu)
  • nowatorski profil kształcenia, dostosowany do aktualnych potrzeb rynku pracy i możliwości zatrudnienia absolwentów, w tym nacisk na umiejętności wynikające z blokuzarządzania projektami, czego nie oferują inne podobnie sprofilowane językowo kierunki studiów
  • wysoka jakość kształcenia, którą zapewnia wyspecjalizowana kadra naukowa Wydziału Filologicznego i Wydziału Ekonomicznego UO 

Działalność studencka, możliwości rozwoju, wyjazdów, stypendiów

Studenci mogą uczestniczyć w życiu wielu kół naukowych działających na UO, gdzie mogą rozwijać nie tylko swoje pasje naukowe, ale również artystyczne – wokalne, aktorskie, literackie m.in. poprzez organizowanie spotkań, wieczorów autorskich, prezentacji multimedialnych itp. popularyzujących szeroko rozumianą kulturę czeską. Sprzyja temu w Opolu spora ilość instytucji rozwijających prężną współpracę ze swoimi czeskimi odpowiednikami, jak np. Urząd Miasta Opola, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, Ogród Zoologiczny w Opolu czy też liczne szkoły na Opolszczyźnie.
Dzięki wielu kontaktom z uczelniami zagranicznymi naszym studentom proponujemy wyjazdy na semestralne stypendia zagraniczne w ramach m.in. programów Erasmus+, CEEPUS, NAWA (Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Pardubice, Univerzita Palackéhov Olomouci, Ostravská univerzita i in.)
Istnieje również możliwość studiowania na innych uniwersytetach polskich objętych programem MOST (System mobilności studentów).

Co można robić po tych studiach?

Nabyta wiedza i umiejętności pozwalają na podjęcie pracy zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, gdzie liczy się bardzo dobra znajomość języka czeskiego (szczególnie pożądana na terenie Opolszczyzny graniczącej z Republiką Czeską).

Absolwent zna specjalistyczne słownictwo oraz podstawy przekładu tekstów użytkowych, potrafi prowadzić korespondencję oficjalną w języku polskim oraz czeskim. Ma świadomość, że w kontaktach międzynarodowych dużą rolę odgrywa poszanowanie obcej kultury oraz przestrzeganie zwyczajów. Posiada ponadto podstawowe kompetencje sprofilowane pod kątem zarządzania projektami, przydatne zwłaszcza we współpracy transgranicznej.

Możliwe miejsca zatrudnienia: instytucje administracji państwowej i samorządowej, np. dział współpracy międzynarodowej lub zagranicznej; przedsiębiorstwa import-eksport.

Absolwenci kierunku Język czeski w sektorze usług mogą także podjąć pracę w zawodzie tłumacza przysięgłego (odpowiednie wymagania i uprawnienia określają dla zawodu tłumacza języka obcego – regulacje branżowe, a dla tłumacza przysięgłego – rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości).

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwenci mogą kontynuować naukę na innych wybranych kierunkach oferowanych przez Uniwersytet Opolski.

Szczegółowe informacje o kierunku:

Wydział Filologiczny

http://jcsu.wfil.uni.opole.pl/

Media o nas

http://radio.opole.pl/479,430,jezyk-czeski-w-sektorze-uslug-rozmowa-ze-student

http://radio.opole.pl/479,390,jezyk-czeski-na-uniwersytecie-opolskim-seatina-n&sp=2

http://jcsu.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Gazeta-Studencka-Kwiecie%C5%84-2020-NM-Czeski-K%C4%85cik.pdf

http://jcsu.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Gazeta-Studencka-Maj-2020-NM-Czeski-K%C4%85cik.pdf

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat z Język czeski w sektorze usług

Dalsze studia:

Kwalifikacja uprawnia do podjęcia studiów magisterskich (ERK poziom 7) na kierunkach pokrewnych na uniwersytetach w Polsce i za granicą.

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent przygotowany jest do pracy wymagającej znajomości języków (czeskiego na poziomie C1 i innego języka europejskiego na poziomie B2 ESOKJ) i orientacji w biznesie, marketingu i prawie gospodarczym. Absolwent zna terminologię z zakresu języka biznesu, a także podstawowe zagadnienia ekonomiczne i prawno-gospodarcze, w tym handlowe, administracyjne i w zakresie zarządzania projektami. Potrafi prowadzić korespondencję urzędową w językach obcych, zna techniki negocjacji. Potrafi redagować i tłumaczyć proste teksty użytkowe. Stopień licencjata otrzymuje na podstawie pracy dyplomowej obejmującej samodzielne opracowanie problemu badawczego w zakresie językoznawstwa. Absolwenta cechuje świadomość kulturowego oraz ekonomiczno-politycznego usytuowania Polski między Wschodem a Zachodem, co pozwala mu pełnić różnorodne funkcje we współczesnym integrującym się świecie. Pozwala mu to również aktywnie kreować własną karierę zawodową na lokalnym i międzynarodowym rynku pracy. Absolwenci są przygotowani do pracy tłumacza, kierownika działu marketingu w firmach, agencjach reklamowych, pracownika biur podróży, asystenta w przedsiębiorstwach, instytucjach kultury i mediów, oraz na różnych stanowiskach wymagających znajomości języka czeskiego. W toku studiów student odbył 120 godzin dydaktycznych (90 godzin zegarowych) praktyki zawodowej w instytucjach krajowych lub zagranicznych, umożliwiającej kontakt z językiem czeskim i/lub z biznesowym środowiskiem pracy, której celem było zapoznanie studenta ze środowiskiem zawodowym, kształtowanie sprawności zawodowych oraz doskonalenie językowego i biznesowego warsztatu pracy.

Efekty kształcenia

Absolwent kierunku Język czeski w sektorze usług, studia I stopnia zna i rozumie w zaawansowanym stopniu:
- wybrane fakty, obiekty i zjawiska języka, literatury i kultury czeskiej oraz dotyczące ich metody i teorie językoznawcze wyjaśniające złożone zależności między nimi;
- główne trendy rozwojowe dyscyplin naukowych istotne dla filologii;
- specyfikę przedmiotową i metodologiczną nauk filologicznych, ich najnowsze osiągnięcia oraz kierunki rozwoju;
- teorie oraz metodologię i terminologię z zakresu dziedzin nauki o języku;
- metody analizy i interpretacji tekstów i wytworów kultury, w obrębie wybranych tradycji, teorii i szkół badawczych w językoznawstwie;
- fundamentalne dylematy współczesnej filologii w zakresie jej badania i zastosowania do rozwiązywania problemów społecznych;
- ekonomiczne, prawne i inne uwarunkowania oraz pojęcia związane z badaniami z zakresu filologii i ich zastosowaniem;
- zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego, zarządzania zasobami własności intelektualnej;
- zasady działania systemów i instytucji właściwych dla zakresu działalności zawodowej właściwej dla filologii (m.in. edukacyjnej, kulturalnej, medialnej, tłumaczeniowej, obsługi biznesu);
- zasady periodyzacji dziejów Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem czeskich; fazy kształtowania się państwowości oraz idei nowoczesnego narodu (od przełomu XVIII i XIX wieku); etapy najnowszej historii Europy Środkowej, w tym czeskiej (po 1918 roku) ze szczególnym uwzględnieniem epoki po 1945 roku;
- praktyczne zastosowania wiedzy językowej i językoznawczej, np. w działalności kulturalnej, medialnej, edukacyjnej, tłumaczeniowej oraz związanej z zarządzaniem projektami;
- pragmatyczne i stylistyczne reguły mówionych i pisanych gatunków wypowiedzi, typowych dla szeroko rozumianego sektora usług z uwzględnieniem dokumentacji projektowej;
- terminologię używaną w zarządzaniu projektami oraz podstawowe terminy, pojęcia i zjawiska związane z problematyką budowania i funkcjonowania zespołów projektowych;
- mechanizmy kierowania oraz motywowania członków zespołu projektowego;
- sposoby oceny opłacalności projektów oraz podstawowe pojęcia z zakresu metod badania opłacalności i analizy finansowej projektów;
- podstawy rachunkowości kosztów, w tym kosztów związanych z realizacją projektów;
- reguły rozróżniania i klasyfikowania tytułów kosztów, przychodów, wpływów, wydatków i wyników w ramach projektu;
- podstawowe kategorie społeczne przydatne w analizowaniu procesów, struktur i instytucji społecznych;
- podstawy procesu zarządzania i organizacji, w tym organizacji sektora usług kulturalnych, przekładowych, biznesowych;
- funkcjonowanie podstawowych struktur państwa, mediów, systemu kształcenia, gospodarki w Republice Czeskiej;

Absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu filologii, formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy dotyczące użycia języka i wiedzy filologicznej i innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach;
- formułować i analizować problemy badawcze, dobierać metody i narzędzia ich rozwiązania, syntetyzować różne idee i punkty widzenia z wykorzystaniem wiedzy z zakresu filologii (z możliwością uwzględnienia wiedzy z nauk pokrewnych);
- przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację wybranych tekstów i wytworów kultury właściwych dla filologii z zastosowaniem twórczej i oryginalnej metody oceny ich znaczenia i oddziaływania w procesie historyczno-kulturowym;
- komunikować się, również w formie debaty, na tematy specjalistyczne ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców;
- posługiwać się językiem czeskim na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz drugim językiem europejskim, na poziomie B2;
- kierować pracą zespołu;
- samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie i ukierunkowywać innych w tym zakresie.
- wykorzystywać w działaniach profesjonalnych narzędzia informatyczne, także w zakresie wspomagania technik zarządzania projektami;
- w sposób spójny i precyzyjny wypowiadać się w mowie i piśmie, stawiać tezy oraz artykułować poglądy w języku ojczystym i czeskim na tematy dotyczące wybranych zagadnień (np. społecznych i światopoglądowych), korzystając zarówno z dorobku nauk filologicznych, jak i innych dyscyplin, głównie nauk o zarządzaniu i jakości;
- uczestniczyć w komunikacji oficjalnej (tworzenie korespondencji, prowadzenie rozmów, sporządzanie dokumentacji itp.);
- rozpoznać teksty i inne wytwory kultury oraz dokonać ich krytycznej analizy i interpretacji z zastosowaniem typowych metod filologicznych pozwalających na ocenę ich znaczenia i oddziaływania w procesie historyczno-kulturowym;
- samodzielnie, krytycznie czytać teksty naukowe oraz publicystyczne zwłaszcza z zakresu historii; zrozumieć rolę historii w kształtowaniu się tożsamości narodowej w Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem czeskich;
- dokonać obserwacji i prawidłowej interpretacji zjawisk na podstawie dostępnych źródeł (prasa, TV, radio, Internet) dotyczących sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i społecznej w Republice Czeskiej;
- prowadzić oraz racjonalnie oceniać harmonogramy projektów;
- diagnozować stan zasobów osobowych zespołu projektowego i poszukiwać sposobów podnoszenia efektywności jego członków;
- sporządzić rachunek kosztów docelowych oraz rachunek kosztów cyklu życia projektu a także uaktualniać wiedzę w tym zakresie;
- analizować wyniki projektów w ramach systemu budżetowania i uaktualniać wiedzę w tym zakresie;
- prawidłowo opracować i zaprezentować określony problem z zakresu organizacji i zarządzania;
- ustalać stan faktyczny, dokonywać wykładni podstawowych przepisów z zakresu prawa biznesu;

Absolwent jest gotów do:
- krytycznej oceny odbieranych treści, uznawania znaczenia wiedzy o języku w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych;
- wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działania na rzecz interesu publicznego, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy;
- odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych, w tym rozwijania dorobku zawodu, podtrzymywania etosu zawodu,przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej;
- uczestniczenia w życiu kulturalnym i korzystania z jego różnorodnych form;
- kompetentnego, odpowiedzialnego i etycznego funkcjonowania w społeczeństwie;
XXX
- aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach, instytucjach oraz zespołach interdyscyplinarnych realizujących m. in. działania z zakresu zarządzania projektami oraz wyrażania postawy działania w sposób przedsiębiorczy zarówno w środowisku pracy, jak i poza nim;
- rozwijania kreatywności oraz (auto-)motywacji w zakresie zwiększania efektywności pracy własnej oraz współpracowników; poddawania przekazywanych treści analizie krytycznej;
- podejmowania samodzielnych decyzji w sytuacjach kryzysowych;
- uczestniczenia w życiu kulturalnym i korzystania z jego różnorodnych form z zachowaniem norm etycznych i prawa autorskiego;
- uświadamiania sobie własnych mocnych i słabych stron; wzmacniania atutów i likwidowania słabości w oparciu o zdobytą wiedzę;
- inicjowania działań związanych z rozstrzyganiem dylematów wynikających z zarządzania projektami;

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl