Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Turystyka i wypoczynek > Turystyka i wypoczynek, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Turystyka i wypoczynek, I stopień, 3-letnie, stacjonarne (4-PRK-TWP-S.L.3)

I stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: polski

Informacje ogólne


Studia na kierunku Turystyka i wypoczynek I stopnia trwają 3 lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu  licencjata.
Kierunek studiów jest realizowany przez kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziałów Przyrodniczo-Technicznego oraz Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego. Przewiduje się również realizację części zajęć przez praktyków pracujących w organizacji i obsłudze ruchu turystyczno-wypoczynkowego.
Celem kształcenia jest przygotowanie zawodowe na poziomie licencjatu absolwentów szkół średnich zainteresowanych prowadzeniem lub obsługą ruchu turystycznego oraz wypoczynkowego.
Kierunek ma zapewnić stabilną podstawę  do  wykonywania na rynku turystycznym pracy m.in. w zawodach zwolnionych z egzaminów państwowych od 2015 r. w zakresie: przewodnik regionalny lub/i miejski, pilot wycieczek, pracownik informacji turystycznej, a także przygotowywać do innych form prowadzenia oraz obsługi ruchu turystycznego i wypoczynkowego.

Czego się uczy na Turystyce i wypoczynku?


Kształcenie będzie opierać się na zajęciach z ok. 50 przedmiotów w następujących głównych blokach merytorycznych:
Znajomości walorów turystycznych Polski i świata, w szczególności realizowanych na przedmiotach Geografia Polski, Geografia świata, Biogeografia w turystyce, Walory florystyczne i faunistyczne w turystyce, Regiony turystyczne świata, Paleo– i geoturystyka, Turystyka górska, Historia sztuki, Historia architektury, Ochrona i kształtowanie krajobrazu i innych,
Podstaw organizacji funkcji turystyczno-wypoczynkowych, realizowanych m.in. na przedmiotach: podstawy turystyki, kartografia w turystyce i wypoczynku, agroturystyka i turystyka wiejska, ekoturystyka, hotelarstwo, krajoznawstwo, edukacja ekologiczna w turystyce i wypoczynku, GIS w turystyce i wypoczynku, transport w turystyce i wypoczynku, obsługa ruchu turystycznego, planowanie i zagospodarowanie terenów turystyczno-wypoczynkowych, turystyczno-wypoczynkowe użytkowanie terenów chronionych.

Ekonomiczno-marketingowo-finansowych aspektów rozwoju turystyki i wypoczynku, realizowanych m.in. na przedmiotach: zarządzanie i komunikacja marketingowa w turystyce i wypoczynku, ekonomika turystyki, finanse w działalności turystyczno-wypoczynkowej, procedury zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, prawo w turystyce i wypoczynku.
Przygotowania do pracy z turystami i wypoczywającymi, realizowanych m.in. na przedmiotach: fizjologia człowieka, anatomia człowieka i pierwsza pomoc, podstawy żywienia człowieka, niebezpieczne organizmy w turystyce i wypoczynku,
Zagadnień ochrony środowiska w organizacji turystyki i wypoczynku, w tym: ochrony środowiska w turystyce, ochrony przyrody, rozwoju zrównoważonego w turystyce i wypoczynku, overturyzmu, ekologicznych zagrożeń turystycznych.

Ok. 30% wszystkich zajęć na kierunku będzie realizowana poprzez wybór studentów, co ułatwi dokonywanie specjalizacji w określonym kierunku działalności turystyczno-wypoczynkowej. Student w ostatnim roku studiów pisze pracę licencjacką u wybranego przez siebie wykładowcy pozwalającą mu na zgłębienie wiedzy w wybranym zagadnieniu.
W programie studiów przewidziana jest jedna trzytygodniowa praktyka studencka po czwartym semestrze studiów. M.in. ma ona umożliwić praktyczną pracę w zakresie przewodnictwa regionalnego i miejskiego, pilotażu turystycznego, organizacji turystyki w biurach podróży i firmach prywatnych, działalności prezydenckiej, informacji turystycznej połączonej z krajoznawstwem, usługach hotelowych i około hotelowych.
Praktyki będą organizowane przy współpracy z podstawowymi podmiotami regionalnymi zajmującymi się problematyką turystyki i wypoczynku, tj. m.in. z regionalnymi organizacjami turystycznymi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, wiodącymi biurami podróży, ośrodkami turystyczno-wypoczynkowymi, gminami i innymi podmiotami. Gwarantuje to zapewnienie studentom możliwość odbycia praktyk u zróżnicowanych pod względem rodzajów działalności turystyczno-wypoczynkowej podmiotów.

Działalność studencka


Od pierwszego roku studiów przewiduje się organizację koła naukowego turystyki i wypoczynku, w którym m.in. studenci będą mogli organizować wyjazdy studyjne doskonalące wiedzę na temat walorów turystycznych i organizacji funkcji turystyczno-wypoczynkowych. Będą mogli również uczestniczyć w badaniach naukowych pracowników Wydziałów Ekonomicznego i Przyrodniczo-Technicznego UO, prezentować swoje i wspólne badania na konferencjach naukowych, a także publikować je pod opieką wykładowców. W programie przewidziano też przedmiot przygotowujący do działalności naukowej – Wprowadzenie do badań naukowych.

 

Co można robić po studiach?


Absolwent kierunku będzie przygotowany do prowadzenia działalności w zakresie turystyki i wypoczynku w kraju i zagranicą. Studia dedykowane są m.in. przyszłym rezydentom usług turystycznych, organizatorom turystyki, prowadzącym samodzielną działalność turystyczno-wypoczynkową, zarządzającym turystyką i wypoczynkiem, planującym i projektującym usługi turystyczne – zarówno w sektorze prywatnym, jak i administracji samorządowej i rządowej. Studenci Turystyki i wypoczynku otrzymają specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej z poszanowaniem zasad ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonego, w oparciu o zasoby środowiskowe (przyrodnicze i społeczno-gospodarcze), kulturowe i finansowe. Absolwenci będą posiadać wszechstronne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej, zwłaszcza w obszarach działalności uwzględniającej możliwości wykorzystania oraz ochrony i kształtowania krajobrazu o dużym potencjale turystyczno-wypoczynkowym. Mogą również znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność turystyczno-wypoczynkową, a także w instytucjach z otoczenia turystyki i wypoczynku oraz w szkolnictwie, czy administracji państwowej lub samorządowej.

Możliwość kontynuowania nauki na II stopniu


Absolwenci mogą kontynuować studia na drugim stopniu na istniejących już na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym kierunkach, jak np.: Ochrona środowiska lub kierunku prowadzonym na Wydziale Ekonomicznym UO - Gospodarka przestrzenna. Planowane jest także utworzenie w przyszłości drugiego stopnia kształcenia na kierunku Turystyka i wypoczynek.

Informacja dla cudzoziemców

Egzamin ze znajomości języka polskiego odbędzie się w dwóch terminach do wyboru:

28.08.2020 r.,  lub 24.09.2020 r., 

W przypadku uczestnictwa w Językowej Szkole Letniej lub posiadania Karty Polaka prosimy o kontakt z komisją rekrutacyjną

Komisja rekrutacyjna 

Ewa Ludwikowska; e-mail eludwikowska@uni.opole.pl

Tomasz Sowiński; e-mail: tsowinski@uni.opole.pl

Katarzyna Góźdź; e-mail: katarzyna.gozdz@uni.opole.pl

Aleksandra Świerk; e-mail: aswierk@uni.opole.pl

  Wydział Ekonomiczny

ul. Ozimska 46 a, 45-058 Opole

tel. (77) 401 69 19, (77) 401 69 12, (77) 401 69 13

 www.we.uni.opole.pl

Dyżury komisji rekrutacyjnej:

Dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00

 tel. 77 401 69 12, 77 401 69 13

UWAGA!

W dniach 03-14.08.2020 kontakt w sprawie rekrutacji telefoniczny 699 512 855 w godzinach 11.00-14.00.

Od 24.08.2020 do 02.09.2020 komisja rekrutacyjna przyjmuje dokumenty w pok. nr 2 (ul. Ozimska 46 A) w godz. 10.00 - 14.00, w dniu 29.08.2020 (sobota) w

godz. 9.00 - 12.00

Tel. kontaktowy 77 401 69 19

Dalsze studia:

Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia magisterskie oraz na studia podyplomowe

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent/ka kierunku Turystyka i wypoczynek studiów pierwszego stopnia posiada szeroką wiedzę z dziedzin nauk przyrodniczych i społecznych, w tym biologii, nauk o ziemi i środowisku, geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej oraz dyscyplin komplementarnych. Zdobyta w trakcie studiów wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozwalają na organizowanie i prowadzenie zróżnicowanej działalności turystyczno-wypoczynkowej z uwzględnieniem aspektów przyrodniczych, społeczno-gospodarczych i finansowych. Znajomość języków obcych na poziomie B2 pozwala absolwentowi na funkcjonowanie w europejskiej przestrzeni gospodarczej i instytucjonalnej. Absolwent może pracować w sektorze publicznym i prywatnym, zgłaszającym zapotrzebowania na profesjonalną kadrę organizacji turystyki i wypoczynku na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Studia przygotowują do założenia własnej firmy lub organizacji z sektora usług turystyczno-wypoczynkowych. Absolwent w szczególności jest przygotowany do prowadzenia działalności w zakresie rezydentury usług turystycznych, organizacji turystyki, prowadzenia samodzielnej działalność turystyczno-wypoczynkowej, zarządzania turystyką i wypoczynkiem, planowania i projektowania usług turystycznych.

Efekty kształcenia

Absolwent/ka kierunku Turystyka i wypoczynek zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska przyrodnicze, społeczno-ekonomiczne, gospodarcze i przestrzenne związane z organizacją i prowadzeniem działalności turystyczno-wypoczynkowej .
- w zaawansowanym stopniu fizjologiczne i anatomiczne podstawy budowy i funkcjonowania człowieka w trakcie uprawiania turystyki i wypoczynku .
- w zaawansowanym stopniu biologiczne i geograficzno-przestrzenne zróżnicowanie warunków prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej w Polsce i na świecie.
- w zaawansowanym stopniu powiązania warunków społeczno-gospodarczych, ekonomiki i zarządzania ze skutkami środowiskowymi prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej .
- w zaawansowanym stopniu podstawowe zagrożenia biologiczno-ekologiczne oraz społeczno-gospodarcze dla organizacji funkcji turystyczno-wypoczynkowej
- w zaawansowanym stopniu podstawy odpowiedniego projektowania i zagospodarowania terenów i obiektów turystyczno-wypoczynkowych z uwzględnieniem zasad ekologicznej organizacji przestrzeni i ograniczenia zagrożeń dla środowiska przyrodniczego .
- w zaawansowanym stopniu podstawowe zagrożenia dla środowiska przyrodniczego, w tym obszarów i obiektów chronionych ze strony turystyki i wypoczynku, w szczególności rozwijanej w sposób sprzeczny z koncepcją rozwoju zrównoważonego .
- w zaawansowanym stopniu metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między elementami przyrodniczymi oraz społeczno-gospodarczymi w działalności turystyczno-wypoczynkowej .
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji związane z podstawami ekonomicznymi prowadzenie działalności turystyczno-wypoczynkowej w kontekście zmian warunków ekologicznych i zagrożeń dla środowiska przyrodniczego.
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji związane z uwarunkowaniami prawnymi i etycznymi turystyki i wypoczynku w odniesieniu do uwarunkowań przyrodniczych tej działalności oraz jej skutków środowiskowych.
- podstawowe pojęcia i zasady w zakresie ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego w działalności turystyczno-wypoczynkowej w warunkach rozwoju zrównoważonego .
- podstawowe zasady tworzenia i rozwoju przedsiębiorczości w zakresie działalności turystycznej oraz wypoczynkowej, w odniesieniu do proekologicznych form tej działalności, ochrony walorów przyrody ożywionej, nieożywionej .

Absolwent/ka kierunku Turystyka i wypoczynek potrafi:
- samodzielnie lub w zespole identyfikować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy przyrodniczych oraz społeczno-gospodarczych podstaw prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej poprzez dobór właściwych źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych .
- samodzielnie lub w zespole identyfikować i rozwiązywać zagrożenia dla turystów i wypoczywających poprzez dobór właściwych źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych.
- samodzielnie lub w zespole identyfikować i rozwiązywać zagrożenia dla środowiska przyrodniczego związane z działalnością turystyczno-wypoczynkową poprzez dobór właściwych źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonanie samodzielnie lub w zespole identyfikować i rozwiązywać zagrożenia dla środowiska przyrodniczego związane z działalnością turystyczno-wypoczynkową poprzez dobór właściwych źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
- samodzielnie lub w zespole identyfikować i organizować właściwe dla prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej narzędzia przyrodnicze, społeczno-gospodarcze, finansowe i zarządcze służące zrównoważonym formom tej działalności poprzez dobór właściwych źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
- samodzielnie lub w zespole organizować i prowadzić działalność turystyczno-wypoczynkową bez negatywnych dla środowiska przyrodniczego jej skutków poprzez dobór właściwych środków i skali, informacji o skutkach działalności, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
- samodzielnie lub w zespole zaprojektować zagospodarowanie terenów i obiektów turystyczno-wypoczynkowych w sposób szanujący uwarunkowania przyrodnicze, ich ochronę, z wykorzystaniem właściwych środków i skali, informacji o skutkach działalności, dokonanie oceny, krytycznej analizy i syntezy informacji z zastosowaniem właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
- samodzielnie lub w zespole formułować i rozwiązywać problemy identyfikacji przyrodniczych warunków prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej w określonym otoczeniu społeczno-gospodarczym, z wykorzystaniem posiadanej wiedzy
- samodzielnie lub w zespole formułować i rozwiązywać problemy zagrożeń dla środowiska przyrodniczego prowadzonej działalności turystyczno-wypoczynkowej, z wykorzystaniem posiadanej wiedzy
- samodzielnie lub w zespole formułować i rozwiązywać problemy zagrożeń ekologicznych dla turystów i wypoczywających, z wykorzystaniem posiadanej wiedzy
- samodzielnie lub w zespole udzielić pomocy turystom i wypoczywającym w odniesieniu do informacji przyrodniczych i społeczno-gospodarczych specyficznych dla różnych regionów świata, w tym pomocy uwzględniającej zagadnienia anatomiczne i fizjologiczne ludzi
- komunikować się z otoczeniem przy pomocy fachowej dla poszczególnych form turystyki i wypoczynku terminologii
- brać udział dbacie na temat uwarunkowań przyrodniczych i społeczno-gospodarczych organizacji i prowadzenia różnych form turystyki i wypoczynku, w szczególności w aspektach przyrodniczo-ekologicznych i organizacyjno-przestrzennych, poprzez przedstawianie i ocenę różnych opinii oraz stanowisk, a także dyskutowania o nich
- posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 w przygotowywaniu i prowadzeniu działalności turystyczno-wypoczynkowej
- samodzielnie planować i realizować własne uczenie się działalności turystyczno-wypoczynkowej przez całe życie uwzględniając zmieniające się uwarunkowania przyrodniczo-ekologiczne, społeczno-gospodarcze i ekonomiczno-finansowe
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści w zakresie uwarunkowań przyrodniczych i społeczno-gospodarczych organizacji i prowadzenia działalności turystyczno-wypoczynkowej, skutków ekologicznych i geograficzno-przestrzennych, z uwzględnieniem uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem problemów
- Odpowiedzialnego pełnienia roli organizatora i prowadzącego działalność turystyczno-wypoczynkową ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych, a także dbałości o dorobek i tradycje organizacji i realizacji tej działalności w jej najbardziej pro przyrodniczych i nie zagrażających środowisku formach
- wypełnienia obowiązków społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego związanych z działalnością turystyczno-wypoczynkową, z uwzględnieniem inicjowania działań na rzecz interesu publicznego i myślenia w sposób przedsiębiorczy, w szczególności w obrębie organizacji turystyki i wypoczynku w sposób zrównoważony, szanujący zasoby i walory przyrodnicze

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl