Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się

Architektura krajobrazu (6-KRK-AK-D35)

I stopnia
stacjonarne, 3,5 - letnie
Język: polski

Informacje ogólne

Studia na kierunku Architektura Krajobrazu I stopnia trwają 3,5 roku (7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.

Kierunek Architektura Krajobrazu na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego prowadzony jest przez dwie jednostki: Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii oraz Wydział Sztuki, dzięki temu studenci oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności przyrodniczych rozwijają swoją wrażliwość artystyczną, wyobraźnię oraz zdobywają doświadczenie w procesie kreacji artystycznej.

 

Czego się uczy na Architekturze Krajobrazu?

W czasie studiów student musi zaliczyć wszystkie przedmioty standardu (tj. kształcenia ogólnego: m.in. Technologie informacyjne w naukach o środowisku, Język obcy, Wychowanie fizyczne; przedmioty podstawowe: m.in. Biologia roślin, Ekologia, Historia sztuki i dziedzictwa kulturowego oraz przedmioty kierunkowe: np.: Podstawy architektury i urbanistyki, Historia sztuki ogrodowej, Projektowanie obszarów architektury krajobrazu, Architektura wodna, Rewitalizacja obszarów przemysłowych, Techniki komputerowe w projektowaniu, Organizacja i zarządzenie przedsiębiorstwem). W programie studiów przewidziane są dwie 3- tygodniowe praktyki zawodowe. Praktyki odbywać się będą w biurach i pracowniach projektowych architektonicznych i planistycznych, firmach zajmujących się realizacją projektów z zakresu architektury krajobrazu i ich pielęgnacji oraz w szkółkach roślin.
Podczas praktyk studenci uzyskają doświadczenie niezbędne do wykonywania projektów, prowadzenia biur projektowych, oraz pielęgnacji roślin.
Od drugiego semestru student dodatkowo dokonuje wyboru przedmiotów z oferty kursów stałych i zmiennych, które poszerzają zakres zdobywanej wiedzy kierunkowej.
Program kierunku Architektura Krajobrazu przewiduje wiele zajęć terenowych, co wpływa na uatrakcyjnienie studiowania, ale przede wszystkim poszerzenie zakresu wiedzy praktycznej. Studenci mają możliwość studiowania w innych ośrodkach naukowych krajowych i europejskich, np. w ramach programu MOST czy Erasmus.

 

Po ukończeniu studiów absolwenci potrafią:

  • projektować ogrody i tereny zieleni,
  • projektować i pielęgnować obiekty architektury krajobrazu,
  • przeprowadzać rewaloryzację, rewitalizację i rekultywację wybranych komponentów środowiska,
  • oceniać wiek i stan zdrowotny drzew, wykonać plan gospodarki drzewostanem,  
  • ocenić atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną krajobrazów,
  • prowadzić procedury administracyjne dotyczące zarządzania zielenią na obszarach zurbanizowanych,
  • oceniać jakość wód i gleb metodami fizyczno-chemicznymi i biologicznymi,
  • gospodarować zasobami wodnymi i badać zjawiska związane z występowaniem wody w krajobrazie,
  • rozumieć zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i realizować je  zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Co można robić po studiach?

Absolwent kierunku Architektura Krajobrazu I stopnia może znaleźć zatrudnienie w pracowniach opracowujących projekty architektury krajobrazu, w jednostkach zajmujących się realizacją (wykonawstwem) projektów a także urządzaniem i pielęgnacją terenów zieleni, w urzędach miast i gmin przy opracowywaniu planów zagospodarowania terenów oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ogrodach botanicznych i arboretach. W zależności od swoich preferencji zawodowych, umiejętności wykształconych na studiach i wrodzonych cech charakteru absolwent może również założyć własną działalność w zakresie projektowania, budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu.

Możliwość kontynuowania nauki na II stopniu

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Architektura Krajobrazu może kontynuować naukę na kierunku Architektura Krajobrazu II stopnia.

Więcej informacji

https://uni.opole.pl/page/4791/studia-2022-2023

Przyznawane kwalifikacje:

inżynier

Dalsze studia:

Możliwość dalszego kształcenia na studiach II stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent posiada podstawową wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne niezbędne do podjęcia pracy w jednostkach: - projektujących zagospodarowanie obiektów architektury krajobrazu, - realizujących i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu, - administracji rządowej i samorządowej oraz przygotowanie do wykonywania: - ocen szaty roślinnej obiektów architektury krajobrazu, - projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, łącznie z obiektami zabytkowymi, - pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu i elementów ich wyposażenia, a także - kierowania i nadzoru nad robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w obiektach architektury krajobrazu, - zarządzania jednostkami zajmującymi się projektowaniem, budową i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu oraz - umiejętność współpracy z innymi specjalistami uczestniczącymi w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów architektury krajobrazu.

Efekty kształcenia

Student powinien zrealizować cały program kształcenia (zgodny z wytycznymi Polskich Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego) dla kierunku Architektura Krajobrazu studia I stopnia, co oznacza, że musi zaliczyć wszystkie przedmioty harmonogramu studiów, w tym 4 tygodniową praktykę zawodową (Program studiów uchwalono w dniu 16 maja 2013 r. na posiedzeniu Rady Wydziału Przyrodniczo-Technicznego) oraz osiągnąć wszystkie efekty uczenia się zatwierdzone przez Senat Uniwersytetu Opolskiego (Uchwała nr 29/2012-2016 Senatu Uniwersytetu Opolskiego z dnia 29.05.2013 r.).

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl