Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia I stopnia > Zarządzanie > Zarządzanie stacjonarne licencjat

Zarządzanie stacjonarne licencjat (4-PRK-S-Z-L-D3)

I stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: polski

ZARZĄDZANIE

Opis kierunku

Zarządzanie to jeden z najbardziej otwartych, interdyscyplinarnych kierunków studiów o bardzo szerokim spektrum tematycznym. To wyjątkowy kierunek dający możliwość naturalnej identyfikacji własnych zainteresowań i wykorzystania indywidualnej kreatywności.

Z punktu widzenia zwiększania szans na rynku pracy Zarządzanie na WE UO to najlepsze towarzystwo ludzi aktywnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych w procesie wyboru ścieżki własnego rozwoju zawodowego. Kluczową rolę przypisuje się w nim umiejętnościom pracy zespołowej, komunikowania się, gospodarowania kapitałem społecznym i własnym czasem, wymaganym w każdej organizacji i na każdym stanowisku. Wysoki poziom kompetencji nabytych i doskonalnych na kierunku Zarządzanie pozwoli na sprawne zarządzanie w przedsiębiortwach wytwórczych i usługowych, w jednostkach sektora publicznego oraz organizacjach społecznych.

Czego uczy się na zarządzaniu?

W trakcie studiów student zapoznaje się z dziedziną nauk o zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem teorii organizacji i zarządzania, w tym zarządzania jakością, zasobami ludzkimi. Jednocześnie uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu mikroekonomii i makroekonomii, finansów przedsiębiorstwa, rachunkowości, prawa. Jako przygotowanie do podejmowania decyzji student zdobywa umiejętności z zakresu metod i technik analizy sytuacji przedsiębiorstwa (statystyka, ekonometria  i matematyka, technologia informacyjna).

Zgodnie z własnymi zainteresowaniami, student ma do wyboru profil bardziej zorientowany na zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjno-handlowymi (zarządzanie marketingowe) lub  innymi organizacjami (zarządzanie kapitałem społecznym) z dostosowanym układem przedmiotów specjalistycznych oraz fakultatywnych.

Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy ekonomicznej oraz uzyskania certyfikatu EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym istniejącym na naszym Wydziale. Międzynarodowy certyfikat umiejętności gospodarczych, czyli Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Zarządzanie uzyskuje dyplom w dziedzinie zarządzania. Posiada szeroką wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii oraz dyscyplin pokrewnych. Nabyta w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych na temat rynku i przedsiębiorstwa pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie zarządzania zasobami firmy (czynnika społecznego, podstawowych procesów tworzenia wartości przedsiębiorstwa, finansów oraz organizacji). Jest wyposażony w wiedzę na temat profesjonalnych metod badania zjawisk i procesów gospodarczych, pozwalających efektywnie rozwiązywać problemy ekonomiczno – finansowe podmiotów rynkowych. Posiada umiejętność działania w konkurencyjnym otoczeniu krajowym, międzynarodowym i globalnym, sprawnie posługując się narzędziami analitycznymi, pozwalającymi rozpoznać sytuację przedsiębiorstwa oraz jego otoczenie. Absolwent Zarządzania umie trafnie identyfikować szanse i możliwości działania podmiotu rynkowego, a także na tej podstawie tworzyć i wdrażać strategie działania firmy.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy we wszelkich podmiotach i instytucjach zgłaszających zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę menedżerską różnych szczebli (przedsiębiorstwa, instytucje i jednostki administracji publicznej oraz samorządowej, instytucje około-biznesowe, organizacje pozarządowe), może również podjąć własną działalność gospodarczą, a także prowadzić pracę naukowo-badawczą.

Absolwenci kierunku Zarządzanie mogą zostać:

  • Pracownikami wielu różnych przedsiębiorstw i instytucji,
  • Dyrektorami instytucji finansowych i ubezpieczeniowych,
  • Właścicielami małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych,
  • Pracownikami instytucji naukowo-badawczych,
  • Nauczycielami (po ukończeniu kursu pedagogicznego),
  • Politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego.

Działalność studencka

Nasi studenci działają w kołach naukowych: Kole Naukowym Ekonomistów, Kole Naukowym Logistyki "LogPoint" oraz Studenckim Kole Zrównoważonego Rozwoju, dzięki czemu rozwijają swoje talenty i pasje badawcze. Od lat aktywnie uczestniczą w wielu konferencjach naukowych, przygotowują publikacje pod okiem opiekunów kół. Organizują spotkania i konferencje na Wydziale, warsztaty dla studentów z udziałem renomowanych firm konsultingowych.

Wydział Ekonomiczny prowadzi wymianę studentów między uczelniami krajowymi i zagranicznymi. Taką wymianę umożliwia Program Europejskiego Transferu Punktów (ECTS). Studenci, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę na innych uczelniach krajowych mogą skorzystać z programu MOST oraz podjąć studia za granicą w ramach programu Sokrates i DAAD

Współpraca międzynarodowa

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach międzynarodowych umów prowadzi współpracę i wymianę studentów z następującymi uczelniami zagranicznymi:

  • Uniwersytet la Coruna Hiszpania
  • Uniwersytet w Wilnie Litwa
  • Uniwersytet w Dijon Francja
  • Uniwersytet w Trier Niemcy
  • Uniwersytet w Poczdamie Niemcy
  • Narodowy Uniwersytet Służb Podatkowych Ukrainy
  • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz Niemcy
  • Uniwersytet Selcuk Turcja,
  • Uniwersytet Kremenchuk Ukraina.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Ekonomia, Zarządzanie, Politologia, Stosunki międzynarodowe.
Szczegółowe informacje

Więcej o kierunku Zarządzanie dowiesz się TUTAJ

Komisja rekrutacyjna

Agnieszka Dembicka-Niemiec; e-mail:  adembicka@uni.opole.pl
Marlena Jaworska; e-mail: marlena.jaworska@uni.opole.pl
Karolina Krawiec; e-mail: karolina.krawiec@uni.opole.pl
Wydział Ekonomiczny
Ozimska 46 a, 45-058 Opole
tel. 734 641 628
tel. (77) 401 69 19

Dyżury komisji rekrutacyjnej:

od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 do 15:00 (lipiec)
od poniedziałku do piątku w godz. od pon do pt 11:00 do 13:00, czw. 12.30 -14.30 (wrzesień)
w soboty w godz. 9:00-12:00 (lipiec)
W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106)
Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat z zarządzania

Dalsze studia:

możliwość dalszego kształcenia na studiach II stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent kierunku Zarządzanie studiów pierwszego stopnia posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk o zarządzaniu i nauk pokrewnych. Jest przygotowany do realizacji podstawowych funkcji zarządzania procesami w organizacjach oraz różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Może wykonywać pracę w charakterze specjalisty organizacji i zarządzania oraz menadżera średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach, instytucjach administracji państwowej oraz prowadzić własną działalność gospodarczą. Posiada umiejętności prowadzenia negocjacji, przekonywania i pracy w zespole. Posiada niezbędną w zawodzie ekonomisty znajomość języków obcych. Absolwent kierunku Zarządzanie jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia. Program kierunku przewiduje 90 godzin praktyki zawodowej.

Efekty kształcenia

Kwalifikacja pełna na poziomie szóstym Polskiej Ramy Kwalifikacji.
Absolwent/ka kierunku Zarządzanie zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu – wybrane fakty, obiekty i zjawiska ekonomiczne oraz dotyczące ich metody i teorie ekonomiczne wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu ekonomii i zarządzania, tworzące jej podstawy teoretyczne oraz wybrane zagadnienia z zakresu szczegółowej wiedzy z obszaru ekonomii i zarządzania
- teorie oraz ogólną metodologię badań w zakresie dyscyplin naukowych właściwych dla kierunku studiów zarządzanie
- charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych w systemie nauk oraz ich relacje do innych nauk
- cechy człowieka jako podmiotu konstytuującego struktury społeczne oraz zasady ich funkcjonowania
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie ich badania i zastosowania do rozwiązywania problemów ekonomicznych i społecznych
- podstawowe ekonomiczne, prawne i inne uwarunkowania oraz pojęcia związane z badaniami
Ekonomicznymi
- zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego oraz formy rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości

Absolwent/ka kierunku Zarządzanie potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę ekonomiczną – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe
problemy dotyczące zarządzania oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych
przez: - właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji, - dobór oraz stosowanie właściwych metod i narzędzi,
w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych (ICT)
- identyfikować i interpretować podstawowe zjawiska i procesy ekonomiczne z wykorzystaniem wiedzy z dyscyplin naukowych właściwych dla kierunku studiów zarządzanie
- analizować i prognozować procesy i zjawiska ekonomiczne z wykorzystaniem standardowych metod
i narzędzi dyscyplin naukowych właściwych dla kierunku studiów zarządzanie
- prawidłowo posługiwać się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu zarządzania
- komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii dotyczącej opisu kategorii ekonomicznych
- brać udział w debacie – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska w zakresie tematycznym
dotyczącym zarządzania oraz dyskutować o nich
- posługiwać się językiem obcym na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
- planować i organizować pracę – indywidualną oraz w zespole
- samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie

Absolwent/ka kierunku Zarządzanie ma gotowość do:
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy ekonomicznej i uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu
problemów poznawczych i praktycznych z zakresu zarządzania
- wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska
społecznego inicjowania działania na rzecz interesu publicznego, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy
- odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, w tym: - przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych, - dbałości o dorobek i tradycje zawodu

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl