Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się

Praca socjalna (2-KRK-PPS-Z2)

II stopnia
niestacjonarne, 2-letnie
Język: polski

Informacje ogólne

Wydział Nauk Społecznych  Uniwersytetu Opolskiego zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć praktyki – „staże”, np. w Ośrodkach Błękitnego Krzyża w Wuppertalu, w Szkole Kofoeda w Kopenhadze, czy w Hospiscjum św. Krzysztofa w Londynie lub ośrodkach pomocy społecznej także w Londynie, część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju, to wybierz studia na Wydziale Nauk Społecznych  w Uniwersytecie Opolskim.

Czego uczy się na kierunku Praca Socjalna?

Praca socjalna jest kierunkiem należącym do obszaru nauk społecznych, w znacznym zakresie korzystającym z dorobku nauk humanistycznych. Jest dyscypliną zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Celem działań w pracy socjalnej są zmiany społeczne i rozwój społeczny, integracja społeczna oraz upodmiotowienie i wyzwolenie ludzi. Fundamentalne dla pracy socjalnej są zasady sprawiedliwości społecznej, praw człowieka, odpowiedzialności publicznej oraz szacunku dla różnorodności. Praca socjalna – na podstawie jej teorii, nauk społecznych i humanistycznych oraz wiedzy lokalnej – angażuje ludzi i struktury instytucjonalne w odpowiedzi na wyzwania życiowe i w celu zwiększania dobrostanu.

Studia na kierunku Praca socjalna przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) - stan prawny obowiązujący na dzień 31 marca 2010 r., tj. w dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień do wykonywania zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 229). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205.

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada kompetencje specjalizacyjne:

  • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną.
  • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.
  • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji.
  • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej.
  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia.
  • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także w skali międzynarodowej.
  • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
  • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Praca socjalna może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej, organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy.

Pracowników socjalnych mogą również zatrudniać inne instytucje, a w szczególności jednostki organizacyjne właściwe w sprawach zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, szpitale, zakłady karne, do wykonywania zadań tych jednostek w zakresie pomocy społecznej. Pracownicy socjalni mogą być również zatrudniani przez podmioty realizujące zadania określone w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Absolwent studiów magisterskich kierunku Praca socjalna może pełnić różne role w wybranej dziedzinie aktywności zawodowej: wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej, wspierającej w placówkach pomocowych, opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, profilaktyczno-resocjalizacyjnych oraz wspierających aktywności i rozwój jednostek, rodzin, szerzej społeczności lokalnych. Ponadto może pracować w organizacjach trzeciego sektora, np. realizując projekty socjalne sprzyjające zapobieganiu zjawisku wykluczenia lub zagrożenia wykluczeniem społecznym jednostek i rodzin. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy. Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.


Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna

Ÿ  Teoria pracy socjalnej
Ÿ  Metodyka działań w pracy socjalnej
Ÿ  Diagnozowanie i interwencja w pracy socjalnej
Ÿ  Psychologiczne aspekty rozwoju jednostki i rodziny
Ÿ  Współczesne kierunki rozwoju polityki społecznej
Ÿ  Globalne problemy i kwestie społeczne
Ÿ  Wartości i normy etyczne w pracy socjalnej
Ÿ  Projekty społeczne
Ÿ  Doskonalenie warsztatu badawczego pracownika socjalnego
Ÿ  Komunikacja w działaniu społecznym
Ÿ  Kompetencje społeczne i zawodowe pracownika socjalnego
Ÿ  Mediacje i negocjacje w pracy socjalnej
Ÿ  Ochrona jednostki i rodziny w systemie pomocy społecznej
Ÿ  Planowanie rozwoju osobistego
Ÿ  Praca grupowa i kierowanie zespołem
Ÿ  Ekonomia społeczna i zarządzanie w pomocy społecznej
  Praktyka studencka
  Seminarium dyplomowe

Działalność studencka

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych działa w Zakładzie Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Jego opiekunem jest prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Koło powstało w 2006 r., a jego członkowie poznają charakter pracy pracowników socjalnych, ale przede wszystkim zdobywają umiejętności praktyczne, realizując wiele inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Koło Naukowe jest organizacją, która zrzesza, na zasadzie dobrowolności, studentów Uniwersytetu Opolskiego z kierunku Praca Socjalna.  Członkami Koła mogą być także studenci innych kierunków i specjalności. Są oni przyjmowani do Koła jako członkowie nadzwyczajni i nie mają czynnego głosu wyborczego. Koło działa nie zarobkowo na rzecz swoich członków, a swoją działalność opiera na społecznej ich aktywności.

W trakcie działalności Koła zmieniał się jego Zarząd, który wybierany jest co cztery lata. Pomimo zmian, główne założenia i cele pozostają nadal takie same. W każdym roku w Kole aktywnie działa duża liczba członków. Członkowie Koła mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, nabywania wiedzy z zakresu szeroko pojętej pracy socjalnej, którą następnie będą mogli wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Działania podejmowane przez Koło są bardzo zróżnicowane i obejmują m.in. organizację warsztatów, wykładów, spotkań dyskusyjnych, konferencji naukowych oraz projektów socjalnych. Studenci zrzeszeni w Kole organizują również akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie osób pochodzących z różnych środowisk. Koncentrują się głównie na dzieciach i osobach starszych. We wszystkich akcjach kładą nacisk na integrację międzypokoleniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Zapraszamy na stronę internetową: http://pracasocjalna.uni.opole.pl/kolo/

Dostępność studiów dla osób ze szczególnymi potrzebami

Dostępność infrastruktury

Uniwersytet Opolski dostosowuje swoje budynki do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, na zasadach projektowania uniwersalnego lub w wyjątkowych okolicznościach, korzystając z racjonalnych usprawnień. Zajęcia na kierunku Praca socjalna odbywają się głównie w budynku na ul. Oleskiej 48, który wchodzi w skład tzw. Kampusu studenckiego.

Kampus UO znajduje się w samym centrum Opola pomiędzy ulicami Oleską, o. J. Czaplaka, Grunwaldzką i Katowicką. Taka lokalizacja umożliwia sprawne poruszanie się pomiędzy budynkami dydaktycznymi i akademikami czy studenckimi mieszkaniami. Na Kampusie znajdują się cztery Domy Studenta UO, budynki dydaktyczne Wydziału Prawa, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Chemii, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, Wydziału Lekarskiego, oraz Biuro Osób Niepełnosprawnych i Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego UO. Tutaj także mieści się siedziba Studenckiego Centrum Kultury, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a także dwa boiska Orlik (do piłki nożnej i koszykówki). Na Kampusie znajduje się również Przychodnia studencka, gdzie można skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, opieki ginekologicznej i stomatologicznej. Nieopodal Kampusu znajduje się Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich.

Większość zajęć kierunku Praca socjalna realizowana jest w budynku na ul. Oleskiej 48 (oprócz zajęć z wychowania fizycznego, ale SWFiS znajduje się na Kampusie UO). Tu znajduje się również Dziekanat Wydziału Nauk Społecznych (piętro I) i pokoje nauczycieli akademickich realizujących zajęcia na tym kierunku (piętro III). Budynek jest częściowo dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Budynek powstał wiele lat temu, zatem posiada jedynie podstawowe udogodnienia:

·Dojazd na ul. Oleską 48 możliwy jest środkami komunikacji miejskiej (autobusy, usługa transportu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnością po uprzednim zamówieniu telefonicznym lub poprzez e-mail), oraz własnym środkiem transportu.

·Szerokie, automatycznie otwierane drzwi wejściowe oraz przycisk umożliwiający zasygnalizowanie pracownikom recepcji, że przy wejściu znajduje się osoba z niepełnosprawnością - wejściowe od strony parkingu.

·Pochylnię umożliwiającą wjazd do budynku osobom na wózkach inwalidzkich – wejście od strony parkingu.

·Winda dla osób z niepełnosprawnością – dojazd od strony ww. pochylni i automatycznych drzwi – drzwi do windy otwierane samoczynnie.

·Możliwość dostania się windą na wszystkie piętra w budynku.

·Brak progów wejściowychdo sal dydaktycznych.

·Tablice z planem budynku – na każdym piętrze.

·W korytarzach znajdują się miejsca do odpoczynku np. krzesła.

·Sieć internetowa EDUROAM – bezpłatna, dostępna po zalogowaniu do domeny UO.

Możliwe utrudnienia

·Wjazd na parkingi Kampusu możliwy jest tylko po wykupieniu Karty parkingowej.

·Występuje różnica poziomów bez dostosowań dla osób z problemami ruchowymi - utrudniony dostęp na półpiętra, gdzie znajdują się sale dydaktyczne – do pokonania jest 7 schodów, zainstalowano poręcze.

·Ograniczony dostęp do toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

·Utrudniony dostęp do szatni – dostęp bez przeszkód tylko od frontu budynku (od ul. Oleskiej).

·Przed budynkiem nie ma wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością.

·Brak kontrastowych oznaczeń na schodach.

·Brak brajlowskich oznaczeń na drzwiach.

Biblioteka – ul. Oleska 48, pok. 318, III piętro

W budynku na ul. Oleskiej 48 na piętrze III znajduje się Biblioteka Instytutu Nauk Pedagogicznych, z której mogą korzystać studenci kierunku Praca socjalna.

Dostępność zajęć

Uniwersytet Opolski stałe dba o zwiększanie dostępności architektonicznej, technicznej i administracyjnej struktur Uczelni oraz o podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności całego środowiska akademickiego w zakresie tworzenia treści dydaktycznych, nauczania i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, a także kształtowanie wrażliwości i otwartości na problemy jakich doświadczają te osoby w dostępie do dydaktyki i badań naukowych. Pod względem dostępności zajęć i badań naukowychkierunek Praca socjalna jest w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nauczyciele akademiccy mają doświadczenie w pracy dydaktycznej z osobami o szczególnych potrzebach dydaktycznych, zatem starają się stwarzać wszystkim studentom właściwe warunki do przebiegu procesu kształcenia, bez względu na ich stan zdrowia oraz specyfikę kształcenia. Zarówno udział w zajęciach dydaktycznych, praktykach, jak i badaniach naukowych są w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Informację o potrzebie udzielenia wsparcia należy zgłosić w Biurze Osób Niepełnosprawnych (w skrócie BON) UO. Studenci ze szczególnymi potrzebami,mogą się ubiegać o dostosowanie procesu dydaktycznego, które pomoże zapobiec bądź rozwiązać pojawiające się problemy w uczeniu się. Dostosowanie może polegać np. na:

·dostosowaniu formy egzaminów (np. z formy pisemnej na ustną, bądź odwrotnie),

·wydłużeniu czasu pisania egzaminów i kolokwiów,

·innego rodzaju dostosowaniach podczas roku akademickiego, jak też podczas sesji egzaminacyjnej,

·objęciu studenta pomocą asystenta osoby z niepełnosprawnością,

·udzieleniu studentowi pomocy psychologiczno-terapeutycznej.

Nauczyciel akademicki realizujący zajęcia powinien otrzymać stosowne informacje od BON i/lub studenta wymagającego wsparcia, najdalej do końca pierwszego miesiąca po rozpoczęciu zajęć dydaktycznych w danym semestrze roku akademickiego, w celu ustalenia form i zakresu wsparcia.

Dostępność cyfrowa

Kierunek Praca socjalna prowadzi swoją stronę internetowąhttp://pracasocjalna.uni.opole.pl/, gdzie na bieżąco pojawiają się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące studiowania (np. plany zajęć, organizacja roku akademickiego, praktyki studenckie, praca dyplomowa) i wydarzeń organizowanych przez Katedrę Pedagogiki Społecznej. Podstawowe informacje dotyczące strony internetowej:

·Strona jest responsywna. Dopasuje się automatycznie do urządzenia lub wielkości okna przeglądarki.

·W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu.

·Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w nowym oknie.

·Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.

·Na stronie jest opcja powiększania czcionki oraz możliwość zmiany kontrastu dla osób słabowidzących – przyciski znajdują się na dole strony.

Aplikacja Mobilny USOS UO

Mobilny USOS to jedyna oficjalna aplikacja mobilna rozwijana przez zespół programistów USOS. Uniwersytecki System Obsługi Studiów używany na wielu uczelniach w Polsce. Każda uczelnia ma własną wersję mobilnego USOS, zależną od aktualnie wdrożonej na uczelni wersji USOS. Na Uniwersytecie Opolskim mobilny USOS obejmuje:

·Plan zajęć – domyślnie pokazany jest plan zajęć w dniu dzisiejszym, ale są też dostępne opcje „Jutro”, „Cały tydzień”, „Przyszły tydzień” i „Dowolny tydzień”.

·Grupy zajęciowe – dostępne są informacje o przedmiocie, prowadzących i uczestnikach zajęć; miejsce odbywania zajęć można obejrzeć na mapach Google, a terminy spotkań dodać do używanego na komórce kalendarza.

·Oceny – w tym module student zobaczy wszystkie uzyskane oceny. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych ocenach.

·Ankiety – student może wypełnić ankietę, pracownik widzi na bieżąco liczbę wypełnionych ankiet.

·USOSmail – można wysłać wiadomość do uczestników jednej lub wielu grup zajęciowych.

·Moje legitymacje – student zobaczy awers i rewers swojej elektronicznej legitymacji studenckiej, doktorant – legitymacji doktoranta, a pracownik – legitymacji pracownika.

·Moje eID – PESEL, numer albumu, numer ELS/ELD/ELN itp. są dostępne jako kod QR i kod paskowy.

·Aktualności – na komórkę na bieżąco są przesyłane wiadomości przygotowane przez upoważnione do tego osoby (dziekana, pracownika sekcji studenckiej, samorząd studencki itp).

·O uczelni – w tym module są widoczne informacje, które uczelnia uzna za szczególnie użyteczne, np. dane kontaktowe sekcji studenckiej dziekanatu, samorządu studenckiego.

·Wyszukiwarka – można wyszukiwać studentów, pracowników przedmioty.

Narzędzia do zdalnego nauczania

MS Teams - rozbudowana platforma do prowadzenia pracy zdalnej. Umożliwia prowadzenie grupowych spotkań online oraz udostępnianie plików. W celu skorzystania z platformy, pracownicy i studenci Uniwersytetu Opolskiego logują się do platformy swoim uniwersyteckim adresem mailowym. Nie ma potrzeby zakładania dodatkowych kont.

Platforma e-learningowa Moodle - Uniwersytet Opolski stosuje również platformę Moodle do prowadzenia szybkich i bezproblemowych kursów zdalnych.

Kontakt

Osoby, które mają trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się za pośrednictwem następujących form wspierających komunikację:

·E-mail: pracasocjalna@uni.opole.pl
·MS Teams – CZAT (w przypadku kontaktu za pomocą aplikacji MS Temas, prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania)
·Koordynator kierunku Praca socjalna: dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, e-mail: pracasocjalna@uni.opole.pl

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Praca socjalna można uzyskać w komisji rekrutacyjnej Wydziału Nauk Społecznych UO:
ul. Oleska 48, 45-052 Opole, pok. 317
tel. (77) 452 74 39

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej:
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39

Informacji udzielają również:
Koordynator kierunku Praca socjalna – Iwona Dąbrowska-Jabłońska: idobra@uni.opole.pl


Rekrutacja obcokrajowców
Contact: hello@uni.opole.pl
tel. 77 452 74 96
tel. 77 452 72 92


Strona internetowa kierunku

www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Kierunki pokrewne
Pedagogika, Pedagogika specjalna, Socjologia, Psychologia, Nauki o rodzinie

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadające zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium z pracy socjalnej

Dalsze studia:

Absolwenci mają możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593, z późn. zm.). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest oznaczony kodem 341205. Absolwent kierunku Praca socjalna posiada następujące kompetencje: • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną. • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym i międzynarodowym. • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji. • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej. • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych. • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy. • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego. • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego. • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia. • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także w skali międzynarodowej. • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia. • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej. • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych. • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów oraz problemów środowiska lokalnego. Absolwent może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej, organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnej sprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, regionalnych ośrodkach polityki społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, domach pomocy społecznej, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, w placówkach specjalistycznego poradnictwa w tym rodzinnego, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz w środowiskowych domach samopomocy. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, placówkach służby zdrowia, opieki paliatywnej i hospicyjnej, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy. Absolwent może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych, realizujących misję pomocy i samopomocy, w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.

Efekty kształcenia

Efekty kształcenia dla kierunku Praca socjalna zatwierdzone Uchwała nr 49/2016-2020 Senatu Uniwersytetu Opolskiego z dnia 25 V 2017 r. w sprawie zatwierdzenia efektów kształcenia na kierunkach i specjalnościach studiów realizowanych w roku akademickim 2017/2018.
Efekty uczenia się w zakresie wiedzy: Student posiada pogłębioną wiedzę o charakterze i specyfice pracy socjalnej; zna terminologię używaną w pracy socjalnej; rolę w walce z ekskluzją społeczną jednostki i rodziny; ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o orientacjach badawczych, strategiach i metodach badań w obszarze nauk społecznych; posiada wiedzę na temat metod i technik prawidłowej komunikacji; zna metody, techniki i narzędzia stosowane w metodyce pracy socjalnej oraz zasady i normy etyczne wykonywania zawodu pracownika socjalnego; posiada gruntowną wiedzę na temat konstruowania i wdrażania projektów społecznych.
Efekty uczenia się w zakresie umiejętności: Student potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne; ma rozwinięte umiejętności badawcze w zakresie planowania i organizowania sieci partnerów społecznych; posługuje się sprawnie obowiązującymi normami (prawnymi, zawodowymi, etycznymi; posiada umiejętność metaanalizy działania społecznego; potrafi zgłaszać rozwiązania o charakterze innowacyjnym.
Efekty uczenia się w zakresie kompetencji społecznych: Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie; potrafi współpracować w zespole; cechują go postawy szacunku dla różnorodności w odniesieniu do „ras”, kultur, religii, pochodzenia etnicznego, języka, płci, przynależności do różnorodnych mniejszości oraz zróżnicowanych zdolności; właściwie identyfikuje i rozstrzyga dylematy etyczne; wyraża gotowość do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w pracy socjalnej; potrafi w sposób przedsiębiorczy wykorzystywać instrumenty pomocy społecznej w konstruowaniu i planowaniu działań społecznych.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl