Kierunek teologia katechetyczno - pastoralna
Wydział Teologiczny funkcjonuje od chwili powstania Uniwersytetu Opolskiego (1994 r.), będąc kontynuatorem długoletniej działalności Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – filii Wydziału Teologicznego KUL w Opolu. Początkowo wydział prowadził jeden magisterski kierunek studiów: teologia. W 1995 r. uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk teologicznych, a w 2001 r. – uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych. Warto dodać, iż w 2011 r. Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej po dokonaniu oceny jakości kształcenia na kierunku teologia przyznało Wydziałowi Teologicznemu Uniwersytetu Opolskiego ocenę wyróżniającą. W ramach studiów teologii wydział prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne magisterskie oraz dzienne studia doktoranckie.
Czego uczy się na teologii?
Specjalność katechetyczno-pastoralna przygotowuje osoby świeckie do nauczania religii oraz pracy w poradniach rodzinnych, redakcjach mediów katolickich i samorządach. Studia na kierunku teologia kształcą absolwentów o szerokim humanistycznym sposobie myślenia. Wykłady z różnych przedmiotów filozoficznych i historii Kościoła, mające miejsce w pierwszym etapie studiów, dają solidną naukową podbudowę nie tylko dla lepszego zrozumienia teologii, ale także uświadamiają bogactwo i zróżnicowanie ludzkiego myślenia o świecie i uczą twórczego włączenia się w ludzkie działania kulturotwórcze. Przedmioty teologiczne, stanowiące trzon programu studiów, proponują takie ujęcie doktryny i moralności chrześcijańskiej, by uczyć postaw otwartych na dialog z innymi wyznaniami i religiami. Obejmują one m.in. egzegezę ksiąg Starego i Nowego Testamentu, traktaty dogmatyczne (np. trynitologię, chrystologię, eklezjologię), zagadnienia z teologii moralnej ogólnej i szczegółowej (np. bioetykę, katolicką naukę społeczną), teologię pastoralną czy prawo kanoniczne.
Dlaczego warto studiować ten kierunek?
Nasze atuty to:
- Dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach zagranicznych, międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Monastyrze, Moguncji, Ratyzbonie, Leuven, Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze.
- Możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus-Sokrates, CEEPUS, udziału w sympozjach, kongresach, w pracach kół naukowych studentów teologii i nauk o rodzinie.
- Nowoczesna biblioteka wydziałowa oraz duszpasterstwo akademickie „Resurrexit”, otwarte na wszystkich studiujących.
- Podczas studiów łączymy teorię z praktyką, nasi studenci odbywają praktyki w szkołach, poradniach rodzinnych, ośrodkach adaptacyjno-opiekuńczych, centrach pomocy rodzinie, a także próbują swoich talentów dziennikarskich, prowadząc audycje o tematyce religijnej, społecznej i rodzinnej w Radiu Plus Opole.
Studia na Wydziale Teologicznym dają nie tylko możliwość zdobycia solidnej wiedzy, ale i pogłębienia wiary oraz integralnego rozwoju.
Działalność studencka
Studenci Wydziału Teologicznego działają w kołach naukowych teologii i nauk o rodzinie. Regularnie odbywają się spotkania dyskusyjne, konferencje, pokazy filmowe. Studenci mają możliwość skorzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty na zagranicznych uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus-Sokrates czy CEEPUS. Duszpasterstwo akademickie organizuje rokrocznie „Dni Paschalne” – tygodniowe święto wydziału.
Co można robić po tych studiach?
Absolwenci teologii, dzięki włączeniu w program studiów przedmiotów filozoficznych oraz psychologiczno-pedagogicznych, mają pełne uprawnienia do podjęcia pracy w szkole, w charakterze nauczyciela religii czy etyki. Studia te umożliwiają pracę w ośrodkach opiekuńczych i poradnictwie rodzinnym, a także działalność samorządową.
Interdyscyplinarność studiów sprawia, że ich absolwenci mogą pracować jako:
- liderzy grup i ruchów religijnych;
- katechiści i ewangelizatorzy;
- eksperci medialni i rzecznicy prasowi specjalizujący się w kwestiach duchowości i kultury chrześcijańskiej;
- redaktorzy katolickich czasopism i stron internetowych;
- pracownicy instytucji kościelnych oraz placówek społeczno-kulturalnych;
- eksperci i doradcy instytucji państwowych w zakresie współpracy Kościoła i państwa.
Szczegółowe informacje
Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Teologia można uzyskać na Wydziale Teologicznym.
rsadlak@uni.opole.pl
Wydział Teologiczny
Uniwersytet Opolski
45-342 Opole,
ul. Drzymały 1 a
Komisja rekrutacyjna
Informacje o komisji rekrutacyjnej znajdziecie w zakładce ważne informacje/komisje rekrutacyjne
zajęcia odbywają się w soboty!
Strona internetowa kierunku
www.wt.uni.opole.pl
Wykaz przedmiotów branych pod uwagę w konkursie świadectw wraz z odpowiednimi wagami
Podczas procedury konkursowej, w oparciu o zdobyte punkty (oceny uzyskane na maturze zostają przeliczone zgodnie z poniżej podanymi wagami), tworzona jest lista rankingowa kandydatów na studentów. Ilość przyjętych na studia jest zgodna z limitami miejsc. W procesie rekrutacji tworzona jest lista kandydatów zakwalifikowanych na studia oraz lista kandydatów rezerwowych, którzy po złożeniu stosownej deklaracji są przyjmowani na miejsca, z których rezygnują kandydaci zakwalifikowani na studia.
Kierunki pokrewne
Teologia kapłańska, Nauki o rodzinie, Psychologia, Praca socjalna, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, Pedagogika sp. gerontopedagogika, Pedagogika resocjalizacyjna, Filozofia, Pedagogika terapeutyczna z oligofrenopedagogiką, Pedagogika sp. kształcenie wczesnoszkolne z wychowaniem przedszkolnym, Pedagogika sp. kształcenie wczesnoszkolne z gimnastyką korekcyjną.