Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Theology > (in Polish) Studia Teologiczno-Katechetyczne

(in Polish) Studia Teologiczno-Katechetyczne (5-SP-TK.3)

(in Polish: Studia Teologiczno-Katechetyczne)
(in Polish) studia podyplomowe
(in Polish) niestacjonarne, (in Polish) 1,5 roku
Language: Polish

Informacje ogólne

    Kwestia kwalifikacji nauczycieli religii jest regulowana na drodze Porozumienia pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej. Porozumienia wypracowane w roku 1993 oraz 2000 zawierały dążenie do dostosowania kwalifikacji nauczycieli religii do powszechnie obowiązujących wymagań wobec nauczycieli, przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki lekcji religii, a także uwzględnieniu możliwości kadrowych Kościoła.
    Od roku 2007 prowadzono rozmowy dotyczące wypracowania nowego Porozumienia, które zawarte zostało 31 maja 2016 roku. Kolejne Porozumienie podpisane zostało 3 kwietnia 2019 roku i weszło w życie z dniem 1 września 2019 roku. W znowelizowanym dokumencie stwierdza się, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela religii w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia, szkołach podstawowych i w przedszkolach z wyjątkiem specjalnych, posiada osoba, która ukończyła teologiczno-katechetyczne studia podyplomowe umożliwiające nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu przedmiotów teologicznych, prowadzone w wymiarze określonym przez Konferencję Episkopatu Polski (zob. § 1 pkt 3; § 2 pkt 3; § 3 pkt 1; §4 pkt 1 Porozumienia z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii).

Obszar kształcenia: Nauki teologiczne.

Tryb studiów: niestacjonarne

Koszt: 1500 zł/semestr
Okres trwania studiów podyplomowych: 3 semestry
Liczba godzin zajęć: 600 + praktyka (90 godz.)
Liczba punktów ECTS: 65

Kierownik studiów:
ks. dr hab. Jerzy Kostorz, prof. UO, Katedra Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii WTUO

Zajęcia odbywać się będą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w piątki i soboty.

Czego uczy się na studiach Teologiczno-Katechetycznych?

Zgodnie z Uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 czerwca 2016 roku,
w sprawie minimalnych wymogów kształcenia nauczycieli religii (dalej: Uchwała) Studia Podyplomowe Teologiczno-Katechetyczne obejmują nabycie wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu przedmiotów teologicznych (biblistyki, teologii dogmatycznej, teologii moralnej, liturgiki, teologii duchowości) w wymiarze nie mniejszym niż 480 godzin, a także nabycie wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych
z przedmiotów katechetycznych w wymiarze nie mniejszym niż 120 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk katechetycznych w szkole, w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin. Program SPTK stworzony w oparciu o Uchwałę obejmuje trzy zasadnicze części: Teologia, Katechetyka oraz Praktyki szkolne w zakresie dydaktycznym. Realizacja tych trzech części podzielona została w planie studiów na trzy semestry.

Co można robić po tych studiach podyplomowych?


Absolwent Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych będzie posiadał umiejętność metodycznego przygotowania i prowadzenia lekcji religii zgodnie
z zasadami podawanymi przez Kościół katolicki (dokumenty Kościoła, programy nauczania itp.). Będzie przygotowany do wzbudzania zainteresowań poznawczych oraz wspierania intelektualnego i duchowego dzieci i młodzieży przez umiejętny dobór metod aktywizujących, technik nauczania i środków dydaktycznych. Będzie także, zgodnie ze wskazaniami dydaktyki, badać i oceniać osiągnięcia wychowanków oraz własną praktykę. Będzie posiadał umiejętność współpracy z dziećmi, młodzieżą i wychowawcami, środowiskiem rodzinnym dzieci oraz pozaszkolnym środowiskiem społecznym w realizacji zadań edukacyjnych z zakresu nauczania religii. Będzie przygotowany do kierowania własnym rozwojem zawodowym i osobowym oraz podejmowania doskonalenia kompetencji zawodowych.
    Absolwent powinien wykazywać się wysokim etosem życia, wrażliwością etyczną na problemy społeczne i religijne, zdolnością aplikacji wiedzy do konkretnych sfer życia. Absolwenci uzyskają kwalifikacje do nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z wyjątkiem specjalnych.
Inne przewidywane obszary zatrudnienia absolwentów to:

  • praca duszpasterska w parafii;
  • praca w różnych agendach kościelnych na poziomie episkopatu, diecezji, parafii i ruchów; 
  • profesjonalna animacja stowarzyszeń, ruchów społecznych, fundacji;
  • praca formacyjna oraz praca o charakterze etyczno-wychowawczym.



Dane adresowe
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
ul. Drzymały 1A
45-342 Opole
(wejście od parkingu)

tel. (+48) 77 44 23 768
e-mail: dziekanatwt@uni.opole.pl

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl