Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Management > (in Polish) Zarządzanie stacjonarne magisterskie

(in Polish) Zarządzanie stacjonarne magisterskie (4-PRK-S-Z-M-D2)

(in Polish: Zarządzanie stacjonarne magisterskie)
second cycle programme
full-time, 2 years
Language: Polish
ZARZĄDZANIE

Opis kierunku

Zarządzanie to jeden z najbardziej otwartych, interdyscyplinarnych kierunków studiów o bardzo szerokim spektrum tematycznym. To wyjątkowy kierunek dający możliwość naturalnej identyfikacji własnych zainteresowań i wykorzystania indywidualnej kreatywności. 

Z punktu widzenia zwiększania szans na rynku pracy Zarządzanie na WE UO to najlepsze towarzystwo ludzi aktywnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych w procesie wyboru ścieżki własnego rozwoju zawodowego. Kluczową rolę przypisuje się w nim umiejętnościom pracy zespołowej, komunikowania się, gospodarowania kapitałem społecznym i własnym czasem, wymaganym w każdej organizacji i na każdym stanowisku. Wysoki poziom kompetencji nabytych i doskonalnych na kierunku Zarządzanie pozwoli na sprawne zarządzanie w przedsiębiortwach wytwórczych i usługowych, w jednostkach sektora publicznego oraz organizacjach społecznych.

Kształcenie na kierunku zarządzanie – na studiach II stopnia jest wynikiem rozpoznania zainteresowań absolwentów studiów I stopnia na kierunkach realizowanych w ramach Wydziału Ekonomicznego: ekonomii, zarządzaniu, logistyce, gospodarce przestrzennej, a także absolwentów studiów I stopnia na innych kierunkach w Uniwersytecie Opolskim oraz w innych uczelniach w regionie i województwach ościennych.

Studia na kierunku zarządzanie (II stopień) stanowią element propozycji zróżnicowanej oferty edukacyjnej, zgodnej z oczekiwaniami i aspiracjami osób o różnorodnych zainteresowaniach, doświadczeniach i wrażliwości.

Czego uczy się na zarządzaniu?

Podczas studiów student zdobywa wiedzę i umiejętności z dziedziny nauk ekonomicznych, obejmującej szczegółowe zagadnienia z zakresu rozwoju myśli organizatorskiej, teorii makroekonomicznych, ekonomii menedżerskiej, koncepcji zarządzania, zastosowania metod ilościowych, etyki w zarządzaniu, strategii logistyczno-marketingowych, gospodarowania kapitałem społecznym organizacji, budowania strategii rozwoju organizacji, business intelligence, a także w obszarze metod oceny projektów gospodarczych.

Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy ekonomicznej oraz uzyskania certyfikatu EBC*L w ramach Wydziału Ekonomicznego jako Akredytowanego Centrum Egzaminacyjnego. Międzynarodowy certyfikat kompetencji biznesowych EBC*L stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich oraz w wielu krajach także poza Europą.

Studia II stopnia na kierunku zarządzanie odpowiedzią na potrzeby rynku pracy w sektorze publicznym, obejmującym zawody menedżerskie średniego i wyższego szczebla zarządzania podmiotami gospodarczymi, społecznymi i organami administracji centralnej i samorządowej. Kształcenie menedżerskie w sektorze publicznym jest powszechną praktyką w skali globalnej.

Zarządzanie II stopnia obejmuje studia z zakresu zarządzania podmiotami administracji publicznej (centralnej i samorządowej), jednostkami systemu szkolnictwa, opieki zdrowotnej a także szeroko rozumianych instytucji kultury. W trakcie studiów student poszerza wiedzę w zakresie:

  • nauk o zarządzaniu, w tym m.in. w obszarze rozwoju myśli organizatorskiej, koncepcji zarządzania,
  • standardów jakości oraz zachowań etycznych,  
  • ekonomiczno-organizacyjnych aspektów funkcjonowania podsystemów sektora publicznego: podmiotów ochrony zdrowia, szkolnictwa (w tym szkolnictwa wyższego), administracji publicznej, instrumentów kreowania rozwoju organizacji sektora publicznego i ich oceny, w tym w obszarze logistyki i marketingu, systemów informatycznych i informacyjnych, gospodarowania kapitałem społecznym, nowoczesnego rozumienia produkcji i finansowania działalności, z wykorzystaniem środków UE, zasad wykorzystania zasobów w instytucjach sektora publicznego i ich ewolucji.

       Program obejmuje również: zarządzanie kadrami w organizacjach sektora publicznego, konflikty i negocjacje w zarządzaniu publicznym, strategie w polityce senioralnej.

Absolwent zarządzania nabywa umiejętności:

  • identyfikacji zjawisk w sektorze publicznym i jego podsystemach,
  • diagnozowania uwarunkowań funkcjonowania podmiotów sektora publicznego, pogłębionej teoretycznie oceny zjawisk, z doborem odpowiedniej metody badawczej,
  • gromadzenia zasobów informacji publicznej oraz wykorzystania narzędzi informatycznych ich analizy i prezentacji
  • zastosowania podejścia projektowego w zarządzaniu podmiotami sektora publicznego,
  • ·oceny potrzeby samokształcenia oraz aktualizowania wiedzy przez pracowników.

Co można robić po tych studiach? 

Absolwent kierunku zarządzanie posiada szeroką wiedzę z dziedziny nauk ekonomicznych, w tym w ramach nauk o zarządzaniu, ekonomii oraz dyscyplin komplementarnych. Pogłębiona w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych na temat funkcjonowania różnych typów organizacji pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie sprawnego i skutecznego zarządzania nimi zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym..

Znajomość języków obcych na poziomie B2+ pozwala absolwentowi na funkcjonowanie w europejskiej przestrzeni gospodarczej i instytucjonalnej.

Absolwenci kierunku zarządzanie (studia II stopnia) mogą realizować swoje zawodowe ambicje w każdej organizacji w sektorze publicznym i prywatnym, zgłaszającej zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę menedżerską na różnych poziomach zarządzania.

Studia przygotowują studentów i absolwentów do założenia własnej organizacji, aktywności w organizacjach sektora publicznego, w tym także prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej a także zarządzania gospodarstwem rolnym. Absolwent może kontynuować naukę na studiach III stopnia

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku zarządzanie posiada szeroką wiedzę z dziedziny nauk ekonomicznych, w tym w ramach nauk o zarządzaniu, ekonomii oraz dyscyplin komplementarnych. Pogłębiona w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych na temat funkcjonowania różnych typów organizacji pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie sprawnego i skutecznego zarządzania nimi zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym.

Znajomość języków obcych na poziomie B2+ pozwala absolwentowi na funkcjonowanie w europejskiej przestrzeni gospodarczej i instytucjonalnej.

Absolwenci kierunku zarządzanie (studia II stopnia) mogą realizować swoje zawodowe ambicje w każdej organizacji w sektorze publicznym i prywatnym, zgłaszającej zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę menedżerską na różnych poziomach zarządzania.

Studia przygotowują studentów i absolwentów do założenia własnej organizacji, aktywności w organizacjach sektora publicznego, w tym także prowadzenia działalności dydaktycznej. Absolwent może kontynuować naukę na studiach III stopnia

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku zarządzanie (studia II stopnia) mogą zostać:

  • Właścicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach wytwórczych i usługowych,
  • Pracownikami instytucji badawczych oraz jednostek naukowo-dydaktycznych,
  • Liderami projektów gospodarczych i organizacyjnych w jednostkach administracji centralnej i samorządowej,
  • Pracownikami działów personalnych krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz w administracji centralnej, instytucjach otoczenia biznesu, organizacjach pozarządowych,
  • Politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego,
  • Nauczycielami (po ukończeniu kursu pedagogicznego).

        Po ukończeniu studiów absolwent jest:

  • przygotowany do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji państwowej, publicznych instytucjach kultury, ochrony zdrowia, szkolnictwa oraz instytucjach wspierających ich rozwój (np. o charakterze finansowym, ubezpieczeniowym, doradczym),
  • przygotowany do powołania własnej organizacji w ramach III sektora,
  • specjalistą w zakresie mechanizmów ekonomicznych, społecznych i organizacyjnych występujących w jednostkach sektora publicznego oraz organizacjach społecznych.

Działalność studencka

Studenci kierunku Zarządzanie działają w kołach naukowych: Kole Naukowym Ekonomistów, Kole Naukowym Logistyki "LogPoint" oraz Studenckim Kole Zrównoważonego Rozwoju, dzięki czemu rozwijają swoje talenty i pasje badawcze. Od lat aktywnie uczestniczą w wielu konferencjach naukowych, przygotowują publikacje pod okiem opiekunów kół. Organizują spotkania i konferencje na Wydziale, warsztaty dla studentów z udziałem renomowanych firm konsultingowych.

Wydział Ekonomiczny prowadzi wymianę studentów między uczelniami krajowymi i zagranicznymi. Taką wymianę umożliwia Program Europejskiego Transferu Punktów (ECTS). Studenci, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę na innych uczelniach krajowych mogą skorzystać z programu MOST oraz podjąć studia za granicą w ramach programu Sokrates i DAAD.

Współpraca międzynarodowa

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach międzynarodowych umów prowadzi współpracę i wymianę studentów z następującymi uczelniami zagranicznymi:

  •  Uniwersytet la Coruna Hiszpania
  •  Uniwersytet w Wilnie Litwa
  •  Uniwersytet w Dijon Francja
  • Uniwersytet w Trier Niemcy
  •  Uniwersytet w Poczdamie Niemcy
  • Narodowy Uniwersytet Służb Podatkowych Ukrainy
  • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz Niemcy
  • Uniwersytet Selcuk Turcja
  • Uniwersytet Kremenchuk Ukraina.

Więcej o kierunku Zarządzanie dowiesz sięTUTAJ

Komisja rekrutacyjna

Agnieszka Dembicka-Niemiec; e-mail:  adembicka@uni.opole.pl
Marlena Jaworska; e-mail: marlena.jaworska@uni.opole.pl
Karolina Krawiec; e-mail: karolina.krawiec@uni.opole.pl
Wydział Ekonomiczny
Ozimska 46 a, 45-058 Opole
tel. 734 641 628
tel. (77) 401 69 19

Dyżury komisji rekrutacyjnej:

od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 do 15:00 (lipiec)
od poniedziałku do piątku w godz. od pon do pt 11:00 do 13:00, czw. 12.30 -14.30 (wrzesień)
w soboty w godz. 9:00-12:00 (lipiec)
W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106)
Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 

Qualification awarded:

(in Polish) Magisterium z zarządzania

Access to further studies:

Graduates can apply for admission to doctoral studies and other postgraduate courses.

Professional status:

The graduate of the second-cycle programme in Management has the wide knowledge in the field of economic sciences, including management studies, economics and complementary disciplines. The ability to interpret data on the functioning of various types of organizations, deepened in the course of studies, allows to make informed decisions on the efficient and effective management of organizations, both at the strategic and operational level. Knowledge of foreign languages at the B2+ level allows the graduate to function in the European economic and institutional space. The graduate can realise their professional ambitions in any organisation in the public and private sector that requires professional managerial staff at various levels of management. The programme prepared the graduate to set up their own organisations, to become active in public sector organisations, including teaching and research activities.

Teaching standards

None

Learning outcomes

Full qualification at the seventh level of the Polish Qualifications Framework.
Graduate knows and understands:
- at an advanced level – selected economic facts, objects and phenomena and connected economic methods and theories explaining complex dependencies between them, forming the advanced general knowledge in the field of management, forming its theoretical basis, ordered and theoretically supported knowledge including key issues and selected issues of the advanced knowledge of management
- main development trends in management science
- in the advanced degree, scientific theories relevant to economics and management, and the direction of their development, as well as advanced research methodology
- in the advanced degree - the nature, place and significance of social sciences in the system of sciences and their relationship to other sciences
- in the advanced degree - characteristics of a human as a subject building social structures and the rules of their functioning
- fundamental dilemmas of modern civilisation in terms of their research and application for solving complex social and economic problems
- economic, legal and other determinants and concepts connected with economic research
- rules of the management of intellectual property, and forms of development of individual entrepreneurship
- the contents associated with a selected speciality of the Management programme

Graduate can:
-use their economic knowledge - formulate and solve complex and unusual problems concerning management, and perform tasks in conditions not fully predictable thanks to:- a proper selection of sources and information drawn from them, evaluation, critical analysis, synthesis, and creative interpretation of that information - selection and use of appropriate methods and tools, including advanced information and communication techniques (ICT)
- identify, interpret and explain complex economic phenomena and processes, and relations between them using the knowledge of scientific disciplines relevant to the field of management
- analyse, forecast and model complex economic processes and phenomena using advanced methods and tools of scientific disciplines specific to the field of management
- properly use normative systems in solving selected problems of scientific disciplines relevant to management, in regard to selected economic categories
- communicate on specialist topics with different groups of recipients
- conduct a debate
- use a foreign language at least at the level of B2+ of the Common European Framework for Languages and at the higher level in the scope of specialist terminology
- manage a team
- individually plan and carry out their own learning throughout life and guide others in this respect
- use the knowledge and experience associated with the selected speciality of the management programme

Graduate is ready to:
- critically assess the content received, recognize the importance of knowledge in solving cognitive practical problems in the scope of management
- fulfil social obligations, instigate and organise actions for social environment, initiate actions for public interest, think and act resourcefully
- responsibly exercise professional roles, taking into account the changing needs of society, including:
- developing the profession,- maintaining the ethos of the profession,- respecting and developing the rules of professional ethics and acting for compliance with these principles
- function competently, responsibly and ethically within the area defined by the selected speciality of the management programme

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl