Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Musicology > (in Polish) Muzykologia, II stopień, 2-letnie, stacjonarne

(in Polish) Muzykologia, II stopień, 2-letnie, stacjonarne (2-PRK-MUZ-S.M.2)

(in Polish: Muzykologia, II stopień, 2-letnie, stacjonarne)
(in Polish) II stopnia
full time, (in Polish) 2-letnie
Language: Polish

Czego można nauczyć się na Muzykologii?

Program studiów II stopnia realizowany jest (podobnie jak w przypadku studiów I stopnia) dwutorowo: obejmuje teorię muzyki oraz praktykę w obszarze sztuk muzycznych. Taki profil studiów zapewnia efekty kształcenia, umożliwiające optymalne odnalezienie się absolwenta na współczesnym rynku pracy.

Dlaczego warto studiować ten kierunek?

Muzykologia na Uniwersytecie Opolskim to wciąż rozwijający się kierunek, wychodzący naprzeciw zarówno potrzebom, zainteresowaniom i aspiracjom współczesnej młodzieży, jak również oferujący studentom przygotowanie do podejmowania różnych zadań na współczesnym rynku pracy. Unikatową specyfiką tego kierunku jest połączenie w ramach toku studiów historii i teorii muzyki z wykonawstwem muzycznym. Studenci bowiem nie tylko zdobywają wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ale także sztuki muzycznej: kompozycji, instrumentalistyki, dyrygentury czy wokalistyki. Taki podwójny pion kształcenia czyni z opolskiej muzykologii uniwersyteckiej unikatowy ośrodek w Polsce, w którym przyszli muzykolodzy zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale nabywają umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie praktyki muzycznej (w ramach dyscypliny: nauki o sztuce). Jednocześnie profil studiów przewiduje przygotowanie studentów do pracy w obszarze szeroko pojętego dziennikarstwa muzycznego (jako krytycy, redaktorzy czy konferansjerzy muzyczni, dziennikarze lub animatorzy życia muzycznego). Struktura i program studiów podlegają Europejskiemu Systemowi Transferu Punktów (ECTS). Program studiów realizowany jest zgodnie z modelem bolońskim.

Nasze atuty to:

  • Dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach w Instytucie Muzykologii KUL, akademiach muzycznych we Wrocławiu i Katowicach oraz ośrodkach zagranicznych. Badania naukowe prowadzone przez pracowników Katedry Muzykologii UO oraz ich liczne publikacje naukowe i pomoce dydaktyczno-muzyczne od szeregu już lat są rozpoznawalnym znakiem aktywności muzykologicznej Uniwersytetu Opolskiego w Polsce i za granicą;
  • Międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Ratyzbonie (współpraca z Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik), Monastyrze, Moguncji, Leuven, Bratysławie, Budapeszcie, Belgradzie i Pradze, możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus+, a także udziału w sympozjach i kongresach;
  • Odpowiednia baza dydaktyczna, w tym instrumenty (w tym organy piszczałkowe, fortepian, klawesyn);
  • Nowoczesna biblioteka wyposażona w zbiory naukowe i płytowe, a także muzykalia;
  • Możliwość odbywania praktyk w archiwach, parafiach, instytucjach kultury, studiach nagrań, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictwach;
  • Chór wykonujący muzykę klasyczną i rozrywkową oraz zespół instrumentalny; w ramach zajęć studenci poznają także elementy improwizacji i aranżacji; mają okazję prowadzić próby i dyrygować zespołem w czasie koncertów; Katedra Muzykologii organizuje także zajęcia muzyczne dla dzieci oraz warsztaty wokalne;
  • Współpraca z warsztatami organmistrzowskimi; studenci mają możliwość poznać budowę różnorodnych instrumentów oraz pomóc w intonacji i strojeniu; organizowane są także wyjazdy organoznawcze, pozwalające zapoznać się z instrumentarium konkretnego obszaru geograficznego.

Działalność studencka

Studenci naszego kierunku działają w Kole Naukowym Studentów Muzykologii. Regularnie odbywają się wspólne wyjścia na koncerty i spektakle, spotkania dyskusyjne, pokazy filmowe. Studenci mają możliwość skorzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty na zagranicznych uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+. Istotną działalnością studencką są także koncerty solowe jak i zespołowe. Ważnym wydarzeniem jest również coroczny Tydzień Muzykologii, w którym studenci mogą brać czynny udział. Co roku odbywają się konferencje naukowe o tematyce organoznawczej oraz dotyczące muzyki wokalnej.

Co można robić po tych studiach?

Studia na kierunku Muzykologia II stopnia na Uniwersytecie Opolskim zapewniają profesjonalne i wieloaspektowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania następujących zawodów:

  • dziennikarza lub animatora życia muzycznego, m.in. krytyka, redaktora czy konferansjera muzycznego;
  • edytora muzycznego w wydawnictwach nutowych i fonograficznych;
  • konsultanta w firmach organmistrzowskich;
  • muzyka kościelnego;
  • dyrygenta wielogłosowych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, scholi liturgicznej;
  • animatora życia muzyczno-liturgicznego;
  • pracownika studia nagraniowego;
  • pracownika muzeum lub archiwum;
  • animatora muzycznego w instytucjach kultury;
  • moderatora programów artystycznych w filharmoniach i teatrach muzycznych.

Kontynuowanie nauki

Wiedza zdobyta na studiach II stopnia uwieńczona uzyskaniem tytułu magistra pozwala na podjęcie studiów w szkole doktorskiej, kończących się uzyskaniem stopnia naukowego doktora, który umożliwia podjęcie zatrudnienia w szkolnictwie wyższym na stanowiskach naukowych i naukowo-dydaktycznych w dziedzinie nauk humanistycznych (dyscyplina: nauki o sztuce).

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Muzykologia można uzyskać pod adresem ul. Grunwaldzka 7, 46-020 Opole, pod telefonem 77 441 15 09 lub drogą mailową: muzykologia@uni.opole.pl.
Zapraszamy na stronę internetową kierunku: www.muzykologia.uni.opole.pl.

Kierunek w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Rozmowa kwalifikacyjna

Podstawą kwalifikacji jest średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych z egzaminów oraz przedmiotów kończących się zaliczeniem na studiach I stopnia.

Następnie kandydat zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w formie autoprezentacji służącej weryfikacji jego wiedzy i umiejętności. W jej trakcie kandydat przedstawia informacje na temat:

- swoich zainteresowań muzycznych,

- posiadanej wiedzy i umiejętności w zakresie muzyki (np. ukończone szkoły, odbyte kursy muzyczne, gra na instrumentach, śpiew, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, działalność muzyczna przy kościołach lub innych ośrodkach kultury, zdobyte nagrody i wyróżnienia w zakresie muzyki lub szeroko pojętej kultury).

Istnieje także możliwość, by w dalszej części kandydat zaprezentował swoje umiejętności w grze na instrumencie (np. fortepian, organy).

Miejsce, data i godzina rozmowy kwalifikacyjna zostanie podana w mailu.

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole

Qualification awarded:

(in Polish) Magisterium z Muzykologii

Professional status:

Teaching standards

None

Learning outcomes

None

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl