Rysunek 4 0202.8-KRY4
Problematyka związana z zagadnieniami: kompozycja, perspektywa, proporcje, przestrzeń, budowanie i konstruowanie struktur oraz brył. Poszerzanie poznania u studentów różnorodnych technik rysunkowych. Doskonalenie już nabytych umiejętności.
Realizacja samodzielnych prac rysunkowych dających możliwość wyboru tematów i technik oraz stawiania sobie zadań o różnym poziomie trudności.
Rozwijanie tematu "Szkicownik" jako element ćwiczenia, doskonalenia warsztatowego i rozwijania wyobraźni.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23-L: | W cyklu 2023/24-L: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student posiada wiedzę na temat różnorodnych technik rysunkowych. Rozumie związek pomiędzy wyborem konkretnych technik rysunkowych, a zakładanym efektem wizualnym. Rozumie zasadę obserwacji natury jako bazy, nie tylko do doskonalenia warsztatu ale inspiracji i pobudzania wyobraźni. Poprzez działania warsztatowe rozwija wiedzę z zakresu kompozycji, perspektywy, światłocienia i anatomii. Buduje wiedzę na temat aktualnych tendencji artystycznych i ich relacji z szeroko rozumianym pojęciem rysunku, dostrzega bogactwo zjawisk i tendencji we współczesnej sztuce i kulturze
UMIEJĘTNOŚCI
Student zna techniki rysunkowe i potrafi się nimi posługiwać, gromadzi własne środki wyrazu. Posiada umiejętność samodzielnego wyboru środków samorealizacji artystycznej oraz formowania własnej wypowiedzi artystycznej. Potrafi w praktyce wykorzystać wiedzę o poznanych technikach i materiałach. Potrafi, w stopniu podstawowym wykonać prace rysunkowe z uwzględnieniem zasad kompozycji. Podejmuje własne poszukiwania warsztatowe.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student nabywa umiejętność komunikacji werbalnej, potrafi prezentować i omawiać własne pomysły i zrealizowane projekty. Rozumie potrzebę dyskusji i wymiany doświadczeń w procesie indywidualnej i grupowej pracy twórczej. Student w sposób zorganizowany podchodzi do własnych działań artystycznych. Posiada umiejętność współpracy i integracji podczas działań grupowych.
Student jest świadomy, że poszukiwanie to ważny proces w wyrażaniu siebie poprzez rysunek.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia - zaliczenie z oceną.
Formy zaliczenia - końcowy przegląd prac zrealizowanych w semestrze
Procentowy udział każdego warunku zaliczenia w końcowej ocenie:
70% - aktywność w trakcie zajęć i realizacja prac
30% - realizacja zadań domowych
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Fijałkowski S., Lata nauki i warsztat, Galeria 86 Łódź 2002
Eco Umberto, Historia piękna , Rebis Poznań 2005
Piotrowski P., Znaczenia modernizmu, Dom Wyd. Rebis, Poznań 1999
Kandyński W., O duchowośći w sztuce, Wyd. Państwowa Galeria Sztuki, Łódź 1996
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: