Warsztat krytyczny 0202.8-WAK
Studenci w ostatnim semestrze przygotowują rozprawę poświęconą własnemu dokonaniu dyplomowemu. Wypowiedź pisemna o objętości 10-15 stron (plus ilustracje) ma tłumaczyć znaczenia i kontekst powstałego dokonania dyplomowego.
Struktura podana przez prowadzącego może być modyfikowana przez studentów, zasadniczo sprowadza się do omówienia 1) KONCEPCJI pracy i odniesień do tradycji, nawiązań, hołdów i pastiszy (sprawdzenie kompetencji kulturowych i świadomości twórczej, kontekstu świata sztuki), 2) EWOLUCJI pracy (dokonywanych zmian, znaczenia bieżących doświadczeń, zrozumienia znaczenia pracy pod kierunkiem promotorskim), 3) TECHNIKI pracy (wykazanie słuszności wybranej pracowni i techniki, świadomość i wiedza związana z techniką), 4) ostatecznego KSZTAŁTU pracy - ilustrowany opis zbliżony do rozbudowanego opisu katalogowego (powstaje również wersja maksymalnie skrócona, na potrzeby wystawy i katalogu dyplomowego).
Studenci korzystają z szablonów ułatwiających formatowanie tekstu, ale mogą poszukiwać własnych rozwiązań. Posługują się literaturą, poznają zasady cytowania, używania aparatu naukowego, tworzenia list i zestawień (literatura, ilustracje), w praktyce sprawdzają swoją wiedzę wyniesioną z nauki projektowania graficznego.
Kierunek studiów
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu historii sztuki, kultury, estetyki i współczesnej krytyki artystycznej
zna terminologię z obszaru podstawowych dyscyplin plastycznych a także grafiki artystycznej, użytkowej oraz nowych mediów
zna literaturę i publikacje z zakresu sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych dyscyplin artystycznych
posiada ogólną wiedzę dotyczącą prawnych aspektów związanych z aktywnością artystyczną oraz posiada wiedzę z zakresu prawa autorskiego
UMIEJĘTNOŚCI
posiada umiejętność realizacji własnych koncepcji artystycznych w zakresie podstawowych dyscyplin sztuk plastycznych
potrafi analizować i interpretować zjawiska kultury i sztuki oraz umiejętnie posługuje się terminologią z tego zakresu
potrafi zaprezentować efekty własnej twórczości artystycznej oraz opisać proces twórczy
potrafi formułować ustne i pisemne wypowiedzi dotyczące obserwowanych zjawisk
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
zna wartość wyobraźni, intuicji, krytycznego oraz analitycznego myślenia w twórczości artystycznej
potrafi wziąć odpowiedzialność za przekaz zawarty w dziele artystycznym i projektowym
posiada umiejętność samooceny; jest zdolny do budowania konstruktywnej krytyki w obrębie działań artystycznych i projektowych oraz w obszarze szeroko pojmowanej kultury
zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego
Kryteria oceniania
Ocena z przedmiotu umożliwia podejście do obrony, jej warunkiem jest ukończenie opisu na zadowalającym poziomie, z zastosowaniem dokładnych wytycznych odnoszących się do kompetencji związanych z warsztatem naukowym (np. minimalna liczba przypisów i wskazywanych źródeł).
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Jak na seminarium dyplomowym, dobierana indywidualnie.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: