Akty mowy 1.S3.FRP1.41
Omówiona zostanie teoria aktów mowy (lokucyjnych, illokucyjnych, perlokucyjnych) przedstawiona przez J. L. Austina w 1962 r., w myśl której język nie tylko służy do opisywania rzeczywistości, ale służy także jako narzędzie tworzenia rzeczywistości i zachodzących w niej zjawisk.
Jednym z warunków udanej komunikacji jest bowiem dobór odpowiednich środków, jakich używa rozmówca, aby oddziaływać na swoje otoczenie przez słowa. Przykładowo można podać sytuacje związane z informowaniem, zachęcaniem, proszeniem czy przekonywaniem interlokutorów do swoich racji. Akt mowy oznacza więc, w tym ujęciu, intencje rozmówcy w chwili, gdy formułuje on swoją wypowiedź na dany temat.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24-Z: | W cyklu 2022/23-Z: |
Efekty kształcenia
W wyniku przeprowadzonych zajęć student zna i rozumie teorię aktów mowy (k_W02).
Potrafi zdefiniować podstawowe pojęcia z omawianego zakresu (akt mowy, sytuacja komunikacyjna, nadawca i odbiorca komunikatu, interakcja werbalna, intencje komunikacyjne, kontekst komunikacyjny). Rozumie różnicę w podejściu do języka jako systemu (lingwistyka strukturalna) oraz narzędzia komunikacji (w ujęciu pragmatycznym) (k_U01).
Kryteria oceniania
Pozytywna ocena z testu, frekwencja na zajęciach i aktywność
Literatura
Austin J.L., How to do things with words, Harvard University Press, 1972
Bourdieu P., Ce que parler veut dire: l’économie des échanges linguistiques, Paris, Fayard, 1982
Moati R., Derrida/Searle. Déconstruction et langage ordinaires, P.U.F., 2009
Miczka E., 2002, Kognitywne struktury sytuacyjne i informacyjne w interpretacji dyskursu, wyd. Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.
Wilkoń A.., 2002, Spójność i struktura tekstu (wstęp do lingwistyki tekstu), wyd. Universitas, Kraków.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: