Lingwistyka korpusowa 1.S3.FRP1.53
Nowoczesne technologie komputerowe i informatyczne tchnęły nowego ducha w językoznawstwo. Lingwistyka korpusowa jest nową subdyscypliną nauki o języku, która ciągle i prężnie rozwija się.
Proponowany przedmiot ma kilka głównych celów, które zostaną osiągnięte na drodze konwersatorium realizowanego w pracowni komputerowej z dostępem do sprzętu wyposażonego w dostęp do sieci internetowej.
1. Głównym celem zajęć jest zapoznanie studentów z programami komputerowymi do zautomatyzowanych działań na korpusach, takich jak:
- Sketch Engine,
- Wordfast Anywhere,
- Korpusomat,
- Neoveille,
- Nooj,
- Unitex.
Są to programy polskie i zagraniczne, które pozwalają na wykonywanie działań na korpusach polskich, francuskich oraz korpusach w innych językach. Choć językiem wykładowym zajęć będzie francuski, niektóre ćwiczenia będą wykonywane na polskim materiale, aby przygotować studentów do możliwości realizacji prac dyplomowych o charakterze porównawczym w przyszłości.
2. Studenci zapoznają także program Sublime Text i nauczą się pracować w nim z wykorzystaniem tzw. wyrażeń regularnych.
3. Ćwiczenia zostaną skonstruowane w taki sposób, aby studenci zapoznali nowe słownictwo oraz frazeologizmy języka francuskiego.
4. Zajęcia te rozwiną wiedzę studentów w zakresie językoznawstwa korpusowego. Poznają oni zagadnienia i definicje kluczowe dla tej dziedziny. Oprócz teorii językoznawstwa korpusowego, podjęte zostaną zagadnienia informatyczne powiązane takie jak rodzaje plików czy ich rozszerzenia. Studenci nauczą się też nazywać pliki oraz je konwertować.
5. Wykonanie serii ćwiczeń związanych m.in z automatyczną ekscerpcją wyrazów oraz połączeń wyrazów za pomocą dedykowanych urządzeń i na podstawie różnych kryteriów.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23-L: | W cyklu 2023/24-L: |
Efekty kształcenia
1. (k_W02) - Studenci poznają podstawową terminologię oraz teorie językoznawcze z zakresu lingwistyki korpusowej.
2. (k_W05) - Za sprawą serii ćwiczeń studenci zapoznają liczne konstrukcje językowe
3. (k_U05) - Z wykorzystaniem narzędzi korpusowych, studenci są w stanie wykonać i rozwinąć pracę pisemną na wybrany temat.
4. (k_U08) - Studenci potrafią wypowiadać się i dyskutować na tematy powiązane z językoznawstwem korpusowym.
Kryteria oceniania
1. Ćwiczenia
2. Aktywność na zajęciach
3. Praca własna pisemna
4. Kolokwium
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
KAWECKI, Regis/ HANNACHI, Radia. 2013. Initiation à la linguistique de corpus en classe de Français Langue Etrangère. Texte et corpus, vol. 3, p. 1-9.
BOULTON, Alex. 2007. Esprit de corpus: Promouvoir l'exploitation de corpus en apprentissage des langues. Texte et Corpus. vol. 3, p. 37-46.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: