Kierunkowy przedmiot do wyboru 2: Obraz kobiety na przestrzeni dziejów 1.S3.GS.39.1
Celem przedmiotu jest prześledzenie jak przez wieki kształtował się kulturowy wizerunek kobiety i w jaki sposób wpłynął na sposób postrzegania kobiet. Omówienie sytuacji kobiet przed pojawieniem się ruchów emancypacyjnych. Zwrócenie szczególnej uwagi na proces formowanie się wizerunku kobiety nowoczesnej (po I wojnie światowej) – w społeczeństwie, życiu codziennym, a także w sferze mody.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
1. dzieje kobiet w cywilizacjach, kulturach i społeczeństwach rozmaitych okresów historycznych (k_W01).
Umiejętności: absolwent potrafi
2. scharakteryzować status kobiet w rozmaitych okresach historycznych i różnych regionach (k_U01).
3. wskazać i przeanalizować procesy, które doprowadziły do poprawienia się sytuacji kobiet w poszczególnych kulturach (k_U02).
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
4. do krytycznej oceny znaczenia roli kobiet w kształtowaniu i rozwoju historycznych oraz współczesnych społeczeństw (k_K01).
Kryteria oceniania
Ustalenie oceny końcowej na podstawie ocen cząstkowych (50%) i pracy zaliczeniowej (50%).
Literatura
Bieżuńska-Małowist I., Kobiety antyku. Talenty, ambicje, namiętności, Warszawa 1993; Bogucka M., Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI, Warszawa 2005; Bechtel G., Cztery kobiety Boga: ladacznica, czarownica, święta, głupia gęś, Warszawa 2001; Leszka M.B., Leszka M.J., Bazylisa: świat bizantyńskich cesarzowych: IV-XV wiek, Łódź 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: