Teoria stosunków międzynarodowych 12.01.D2.TSM
"Geneza i rozwój dyscypliny stosunków międzynarodowych.
Czynniki kształtujące stosunki międzynarodowe.
Uczestnicy stosunków międzynarodowych.
Klasyczne teorie stosunków międzynarodowych: Realizm i Liberalizm.
Teorie behawioralne, krytyczne i postmodernistyczne.
Globalizm i regionalizm jako pojęcia i cechy współczesnych stosunków międzynarodowych.
Teoria a praktyka stosunków międzynarodowych w polityce zagranicznej państwa."
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24-Z: | W cyklu 2024/25-Z: | W cyklu 2022/23-Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
W_01
Zna istotę, przedmiot badań i cele nauki o stosunkach międzynarodowych, a także jej miejsce wśród innych nauk społecznych; ma niezbędną wiedzę o jej teoriach i metodach badawczych oraz wiedzę na temat ich aspektów praktycznych.
W_02
Ma podstawową wiedzę o uczestnikach stosunków międzynarodowych, o zjawiskach i procesach międzynarodowych, ich związkach przyczynowo-skutkowych oraz potrafi je obiektywnie wyjaśniać w aspekcie teoretycznym i opisać ich skutki pragmatyczne.
W_03
Potrafi definiować podstawowe pojęcia z zakresu stosunków międzynarodowych, objaśniać i porównywać genezę, przebieg współczesnych wydarzeń międzynarodowych, wymienić determinanty procesów zachodzących w stosunkach międzynarodowych oraz wskazać na najważniejszych aktorów i siły sprawcze tych procesów.
UMIEJĘTNOŚCI
U_01
Potrafi analizować wydarzenia międzynarodowe w kontekście najbardziej znaczących teorii stosunków międzynarodowych, będzie korzystał z metod badawczych w czasie prezentacji poszczególnych tematów oraz będzie umiał interpretować poszczególne zjawiska i procesy.
U_02
Student wykorzystuje wiedzę teoretyczną do analizowania zjawisk i procesów międzynarodowych oraz do właściwej interpretacji narodowych i międzynarodowych wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych i gospodarczych.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K_01
Obiektywnie i krytycznie interpretuje bieżące wydarzenia na arenie międzynarodowej i w danym państwie przez pryzmat interesu jednostki, państwa, narodu oraz innych grup społecznych.
Literatura
Jackson R., Sorensen G., Wprowadzenie do stosunków międzynarodowych. Teorie i kierunki badawcze, Kraków: Wydawnictwo UJ, 2012.
Czaputowicz J., Teorie stosunków międzynarodowych. Krytyka i systematyzacja, Warszawa: Wydawnictwo PWN 2008., s.333-342.
Korab-Karpowicz W. J. Political Realism in International Relations, “The Stanford Encyclopedia of Philosophy”, 2010/13/17 – http://plato.stanford.edu/entries/realism-intl-relations/.
Kłoczowski J (red.), Realizm polityczny: Przypadek polski (wybór tekstów), Kraków: OMP, 2008, s. 114-121, 173-181, 199-210; 244-251.
Teksty wybranych artykułów w języku polskim i angielskim.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: