Prawo międzynarodowe publiczne 12.04.D3.PMP
"Historia prawa międzynarodowego
Źródła prawa międzynarodowego
Podmioty prawa międzynarodowego
Suwerenność i formy odpowiedzialności państwa w prawie międzynarodowym
Prawo umów międzynarodowych
Terytorium w prawie międzynarodowym
Ludność w prawie międzynarodowym
Prawo dyplomatyczne i konsularne
Organizacje międzynarodowe o charakterze rządowym jako wtórne podmioty prawa międzynarodowego
Pokojowe załatwianie sporów międzynarodowych"
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
W_01
Objaśnia podstawowe normy i reguły organizujące struktury prawa międzynarodowego publicznego (jak jego zasady, specyfikę, współdziałanie podmiotów etc.) oraz przeciwdziałające zagrożeniom dla społeczności międzynarodowej (w tym zagrożeniom pokoju – rozwiązywanie sporów, prawo przeciwwojenne i prawo konfliktów zbrojnych)
W_02
Definiuje podstawowe pojęcia i regulacje prawa międzynarodowego publicznego (jak np. źródła, terytorium, ludność, organizacje międzynarodowe, prawo dyplomatyczne i konsularne etc.)
UMIEJĘTNOŚCI
U_01
Potrafi identyfikować podstawy obowiązywania prawa międzynarodowego, wyjaśnić zasady i sposoby jego stanowienia, jak również wskazać zagrożenia dla przestrzegania jego norm
U_02
Potrafi gromadzić oraz opracowywać podstawowe materiały źródłowe (przede wszystkim umowy), jak również dokonywać ich wykładni (interpretacji), w szczególności zgodnie z Konwencją wiedeńską o prawie traktatów z 1969 r.
U_03
Potrafi ocenić daną sytuację międzynarodową z puntu widzenia prawa międzynarodowego, jak również wykorzystać nabytą wiedzę w celu stworzenia własnego stanowiska w zakresie stosowania tego prawa w praktyce
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K_01
Jest przygotowany do pracy w zespołach posługujących się przepisami prawa międzynarodowego publicznego, m.in. poprzez partycypację w opracowywaniu zagadnień z użyciem języka prawnego iprawniczego z zakresu tego prawa oraz jego nauki
Literatura
"Właściwy jest każdy podręcznik do przedmiotu Prawo międzynarodowe publiczne, który zakresem obejmuje powyższe Treści programowe i został wydany nie wcześniej niż w 2004 r.
Szczególnie polecane są podręczniki:
1. Prawo międzynarodowe publiczne w zarysie, Wojciech Góralczyk, Stefan Sawicki, Warszawa 2015,
wyd. XVI, wydawnictwo WoltersKluwer;
2. Podręcznik prawa międzynarodowego, Lech Antonowicz, Warszawa 2015, wyd. XIV, wydawnictwo WoltersKluwer.
3. Prawo międzynarodowe, Malcolm N. Shaw, Kraków 2011, wyd. 3, wydawnictwo Książka i Wiedza."
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: