Psychologia emocji 2.1-PsEm-CF
Wprowadzenie – psychologia emocji i jej miejsce wśród innych dziedzin psychologii. Charakterystyka podstawowych pojęć: zróżnicowanie stanów emocjonalnych i sposoby rozumienia emocji, które uwzględniają podejście biologiczne, motywacyjne, ewolucyjne i społeczne. Powstawanie emocji i ich funkcja. Ekspresja emocjonalna – kulturowa uniwersalność i unikalność ekspresji emocjonalnej. „Droga dolna” i „droga górna” impulsów wzbudzających emocje. Emocje nieświadome: nieświadomość źródeł emocji, ich przebiegu, ekspresji i wpływów. Emocje a procesy poznawcze. Wpływ emocji na zachowania społeczne. Klasyczne i współczesne teorie emocji – natura procesów emocjonalnych w świetle analizy różnorodnych koncepcji. Inteligencja emocjonalna. Regulacja i kontrola emocji.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
[Wiedza:]
1. Posiada wiedzę na temat różnych stanów emocjonalnych.
2. Posiada wiedzę dotyczącą powstawania emocji i funkcji jakie pełnią.
3. Posiada wiedzę na temat podstawowych teorii emocji.
4. Posiada wiedzę dotyczącą inteligencji emocjonalnej.
[Umiejętności:]
1. Potrafi rozróżniać emocje, nastroje, sentymenty i dyspozycje.
2. Potrafi zróżnicować emocje proste od złożonych, pierwotne od wtórnych.
3. Potrafi wskazać rolę jaką mogą pełnić emocje i inteligencja emocjonalna w pracy coachingowej.
[Kompetencje społeczne:]
1. Rozumie wagę ekspresji emocji, trudności z ekspresją i kontrolą emocji oraz inteligencji emocjonalnej w interakcji z drugim człowiekiem.
2. Rozumie wzajemną interakcję pomiędzy procesami emocjonalnymi i poznawczymi.
Kryteria oceniania
Ustalenie oceny zaliczeniowej z przedmiotu na podstawie testu zaliczeniowego. Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny jest zdobycie w teście co najmniej 50% pozytywnych odpowiedzi.
Literatura
1. Maruszewski, T., Doliński, D., Łukaszewski, W., Marszał-Wiśniewska, M. (2008). Emocje i motywacja. W: J. Strelau, D. Doliński (red.), Psychologia, T.1, Gdańsk: GWP, s. 511-648.
2. Oatley, K., Jenkins, J. (2003). Zrozumieć emocje, (rozdz. 6, 10). Warszawa: PWN.
3. Ekman, P., Davidson, R. J., 1998: Natura emocji. Podstawowe zagadnienia. Gdańsk: GWP.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: