Psychologia ogólna i społeczna 2.3.04.KRK-01POS
Podczas zajęć studenci zwiększą swoją wiedzę na temat celów, założeń oraz zastosowań psychologii, psychologii procesów społecznych (stereotypy i uprzedzenia, konformizm, tworzenie się więzi), psychologii emocji, psychologia motywacji, psychologii spostrzegania. Ponadto poszerzą wiadomości dotyczące podstawowych procesów uczenia się, rozwiązywania problemów oraz psychologii pamięci, a także psychologii pozytywnej.
Przedmiotem zajęć będą również reguły wpływu społecznego: lubienie i sympatia, reguła wzajemności, autorytet, społeczny dowód słuszności, reguła niedostępności oraz zaangażowania i konsekwencji.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W07 Zna w zakresie podstawowym wybrane teorie w obszarze nauk społecznych i humanistycznych, a także z innych dziedzin stanowiące teoretyczne podstawy pracy socjalnej.
K_W09 Posiada ogólną wiedzę o rodzajach więzi w relacjach między osobami i grupami na gruncie nauk podstawowych, stanowiących podstawę tworzenia warunków dla pożądanej zmiany społecznej.
K_W11 Posiada podstawową wiedzę na temat podejść rozwojowych i holistycznych zorientowanych na człowieka w perspektywie interdyscyplinarnej.
Umiejętności
K_U02 Potrafi dokonać samodzielnej, interdyscyplinarnej analizy czynników, procesów i zjawisk społecznych w perspektywie wywoływania pożądanej zmiany społecznej. Wykorzystuje wiedzę teoretyczną w praktyce.
K_U03 Potrafi w podstawowym zakresie dokonać diagnozy sytuacji, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych.
K_U11 Potrafi angażować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.
Kompetencje społeczne
K_K02 Potrafi współpracować w zespole pełniąc w nim różne role.
K_K08 Promuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, odpowiedzialności między członkami społeczeństwa, idee współpracy i zaangażowania obywateli na rzecz przekształcania środowiska życia w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
K_K09 Potrafi krytycznie oceniać swoje możliwości i korzystając z posiadanych zasobów planować rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Kryteria oceniania
Kolokwium (40%)
Udział w dyskusji (10%)
Egzamin pisemny (50%)
Literatura
Cialdini R., Wywieranie wpływu społecznego. Teoria i praktyka, Gdańsk 2016.
Gerrig R.J., Zimbardo P., Psychologia i życie, PWN, Warszawa 2006.
Mietzel G., Wprowadzenie do psychologii. Podstawowe zagadnienia, Gdańsk 2014.
Strelau J., Doliński D., Psychologia, podręcznik akademicki. T. 1, Gdańsk 2008.
Strelau J., Doliński D., Psychologia, podręcznik akademicki. T. 2, Gdańsk 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: