Patologie społeczne 2.3.04.Z.KRK-04PS
Treści merytoryczne wykładów obejmują następujące zagadnienia: istota i charakterystyka patologii społecznej jako dyscypliny naukowej, norma jako kategoria społeczna (zmienność normy w czasie i przestrzeni); dewiacja a patologia; kryteria oceny zjawisk jako patologiczne (prawne, medyczne, społeczne); główne odmiany patologii (indywidualna, grupowa, instytucjonalna oraz patologia społeczna w skali makro: np. terroryzm czy systemy totalitarne; profilaktyka.
Treści merytoryczne ćwiczeń dotyczą następujących zagadnień: przykłady patologii społecznych, jak: uzależnienia, samobójstwa, prostytucja, dezorganizacja rodziny, przemoc; endogenne i egzogenne przyczyny zjawisk patologicznych oraz różnorodność ich skutków zarówno dla jednostki jak i grup społecznych oraz całego społeczeństwa; możliwości przeciwdziałania patologicznym zjawiskom społecznym, w aspekcie profilaktyki realizowanej w podstawowych środowiskach wychowawczych jak i w skali ogólnospołecznej.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W03 Posiada wiedzę o kluczowych problemach i kwestiach Społecznych w perspektywie interdyscyplinarnej.
K_W11 Posiada podstawową wiedzę na temat podejść rozwojowych i holistycznych zorientowanych na człowieka w perspektywie interdyscyplinarnej.
K_W20 Ma ogólną wiedzę dotyczącą rozpoznawania i interwencji na rzecz osiągania celów rozwojowych, ochronnych, prewencyjnych i terapeutycznych w zależności od zogniskowania problemu.
Umiejętności
K_U03 Potrafi w podstawowym zakresie dokonać diagnozy sytuacji, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych.
K_U04 Odwołując się do posiadanej wiedzy, wyników badań oraz analizy sytuacji z wykorzystaniem instrumentów specyficznych dla pracy socjalnej potrafi traf-nie prognozować zagrożenia dotyczące sytuacji osób, rodzin, jak i w szerszych układach społecznych.
Kompetencje społeczne
K_K01 Potrafi kierować pracą zespołu, właściwie wykorzystując potencjał indywidualny członków, właściwie planując i organizując pracę zespołową, przyjmuje odpowiedzialność za wykonane zadanie zespołowe, w którym pełnił rolę lidera.
K_K02 W działaniu społecznym właściwie określa priorytety służące osiąganiu wysokiej jego skuteczności i planowej realizacji określanych przez siebie lub innych zadań.
K_K08 Promuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, odpowiedzialności między członkami społeczeństwa, idee współpracy i zaangażowania obywateli na rzecz przekształcania środowiska życia w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym
Kryteria oceniania
Wykład: Wykład – egzamin
Ćwiczenia zaliczenie z oceną
Literatura
Nowak A., Wybrane zjawiska powodujące zagrożenia społeczne, Kraków 2000.
Pierzchała K., Cekiera Cz., Człowiek a patologie społeczne , Toruń 2022.
Pospiszyl I., Patologie społeczne, Warszawa 2008.
Świętochowska U., Patologie cywilizacji współczesnej, Toruń 2001.
Urban B., Problemy współczesnej patologii społecznej, Kraków 1998.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: