Pomoc społeczna w obliczu starości i niepełnosprawności 2.3.43.Z2.KRK-04PSOS
Pomoc społeczna- ujęcie definicyjne i podstawy prawne; Ludzie starsi i niepełnosprawni jako beneficjenci pomocy społecznej; Sytuacja społeczna i psychofizyczna osób starszych i niepełnosprawnych; Podstawowe problemy ludzi starych i niepełnosprawnych; Zadania i formy pomocy społecznej wobec osób starszych i niepełnosprawnych; Wykluczenie społeczne ludzi starszych i niepełnosprawnych jako wyzwanie dla polityki społecznej, Polityka aktywnego starzenia się; Integracja i aktywizacja społeczna ludzi starszych i niepełnosprawnych; Doskonalenie usług socjalnych na rzecz osób starszych; Przygotowanie kadr pomocy społecznej w obszarze wsparcia wybranych grup społecznych;Instytucje pomocy społecznej wspierająca osoby starsze i niepełnosprawne; Wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością; Inicjatywy społeczne poprawiające jakość życia osób starszych i niepełnosprawnych; Obszary i formy aktywności osób starszych w systemie pomocy społecznej; Obszary i formy aktywności osób niepełnosprawnych w systemie pomocy społecznej; Organizacja aktywności wybranej grupy społecznej; Edukacja narzędziem przeciw wykluczeniu społecznemu osób starszych i niepełnosprawnych; Spółdzielnie socjalne dla niepełnosprawnych; Lokalne formy pomocy społecznej (programy, działania); Znaczenie środowiska lokalnego dla jakości życia osób starszych i niepełnosprawnych.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W28 Ma rozszerzoną wiedzę o człowieku jako twórcy kultury z uwzględnieniem jego stanu psychofizycznego funkcjonowania, w tym starości i niepełnosprawności. Posiada pogłębioną wiedzę na temat organizowania w odniesieniu do niepełnosprawnych i starszych wybranych obszarów ich aktywności w systemie pomocy społecznej.
K_W03 Ma pogłębioną wiedzę na temat działania instytucji pomocowych i ich roli w walce z ekskluzją społeczną jednostki i rodziny.
U_01 Potrafi angażować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów skutecznie wykorzystując umiejętność kierowania zespołem i pracy grupowej.
K_U21 Posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych, w tym związanych ze starością i niepełnosprawnością, rozszerzoną o umiejętność pogłębionej teoretycznie oceny tych zjawisk w wybranych obszarach, z zastosowaniem określonej metody badawczej oraz umiejętność samodzielnego proponowania rozwiązań konkretnego problemu i przeprowadzenia procedury podjęcia rozstrzygnięć przy wykorzystaniu instrumentów pomocy społecznej w tym zakresie.
K_K07 Jest przekonany, że każdy człowiek niezależnie od poziomu bio-socjo-kulturowych nieadekwatności posiada potencjał i zasoby umożliwiające pracę nad zmianą jego sytuacji.
Kryteria oceniania
praca na zajęciach, praca grupowa - pisemne opracowanie ustalonego tematu lub przygotowanie prezentacji
Literatura
Marzec-Holka K., Rutkowska A., Joachimowska M. (red.), Praca socjalna i polityka społeczna – obszary współdziałania wobec wykluczenia społecznego, Bydgoszcz 2008.
Pomoc społeczna w praktyce. Fachowy poradnik dla pracowników socjalnych i osób zarządzających placówkami socjalnymi, Zespół autorów pod redakcją J. Sobczak i A. Wiśniewskiej-Mucha.
Sidor-Piekarska B. (red.), Kompetentne wspieranie osób z niepełnosprawnością, Lublin 2013.
Szarota Z. (red.), Starość zależna – opieka i pomoc społeczna, Kraków 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: