Zasoby archiwalne i biblioteczne 2.HiT-ZAiB
Cykl cyklu wykładów i ćwiczeń, których celem jest zapoznanie studentów z obowiązującym w Polsce przepisami dotyczącymi archiwów i bibliotek; normami, standardami i metodami opracowania materiałów archiwalnych i bibliotecznych (zbiory rękopiśmienne) na podstawie aktualnych przepisów i wskazówek metodycznych zalecanych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Bibliotekę Narodową. Wdrożenie do opracowania rzeczowego i formalnego różnego typu materiałów bibliotecznych i archiwalnych. Zapoznanie z dziejami archiwów polskich oraz strukturą organizacyjną współczesnej sieci archiwalnej oraz bibliotecznej w Polsce. Dzieje i zasoby archiwów w wybranych państwach europejskich. Polonica w archiwach i bibliotekach na terenie Europy. Zapoznanie studentów z zasadami i praktyką digitalizacji. Wdrożenie do korzystania z cyfrowych platform zasobów bibliotecznych i archiwalnych
Literatura uzupełniająca
Efekty kształcenia
Wiedza
Ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu nauk historycznych oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz kierunkach ich rozwoju (K_W01 P6S_WG)
Posiada podstawową wiedzę dotyczącą sposobu gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania najnowszych możliwości popularyzacji różnych źródeł historycznych i wytworów kultury (w tym uporządkowaną wiedzę z zakresu zasad opracowania dokumentacji archiwalnej, muzealnej i konserwatorskiej). K_W13 P6S_WK
Umiejętności
Potrafi wyszukiwać, analizować, selekcjonować, oceniać oraz użytkować informacje i dane z wykorzystaniem różnych źródeł i metod (K_U01 P6S_UW)
Posiada podstawowe umiejętności w zakresie poprawnego komentowania, opatrywania przypisami i redagowania tekstów zgodnie z kanonami przyjętymi w różnych dziedzinach nauk humanistycznych. (K_U03 P6S_UW)
Posiada elementarne umiejętności badawcze w zakresie nauk historycznych. (K_U05 P6S_UW)
Umie korzystać z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi opracowywać dane dotyczące historii i związanych z nią dyscyplin nauki, stosując m. in. metody statystyczne oraz tworząc bazy danych. (K_U06 P6S_UO)
Posiada umiejętność zdobywania wiedzy i poszerzania kwalifikacji badawczych, posługując się wskazówkami opiekuna naukowego. (K_U09 P6S_UW)
Kompetencje społeczne (postawy)
Rozumie konieczność i odczuwa potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju kulturalnego (K_K02 P6S_KO)
Jest świadomy znaczenia nauk humanistycznych, a szczególnie historii dla utrzymania i rozwoju więzi społecznych na różnych poziomach. (K_K04 P6S_KK)
Respektuje różnice poglądów historiograficznych w różnych okresach czasu i kontekstach. (K_K05 P6S_KK)
Docenia i szanuje tradycję i dziedzictwo kulturowe ludzkości i ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy, Polski i swojego regionu. (K_K07 P6S_KO)
Kieruje się obiektywizmem w podejściu do przekazu historycznego. Posiada również odwagę cywilną w sprzeciwianiu się instrumentalizacji wiedzy historycznej przez grupy narodowe, społeczne i polityczne. (K_K09 P6S_KR)
Kryteria oceniania
Udział w zajęciach 35%
Praca semestralna w formie pisemnej lub prezentacji multimedialnej 65%
Praktyki zawodowe
Zajęcia przygotowujące do odbycia praktyki archiwalnej lub bibliotecznej
Literatura
H. Robótka, B. Ryszewski, A. Tomczak, Archiwistyka, Warszawa 1989
H. Robótka, Opracowanie i opis archiwaliów. Podręcznik akademicki, Toruń 2010
W. Chorążyczewski, Archiwistyka dla początkujących, Toruń 2014
Metodyka pracy archiwalnej, pod red. S. Nawrockiego i S. Sierpowskiego, Poznań 2001
Dekret z dnia 29 marca 1951 r. o archiwach państwowych (Dz. U. Nr 19, poz. 149 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91): http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19510190149; http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19750160091
Ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 14 lipca 1983 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673, z późn. zm.)
K. Konarski, Podstawowe zasady archiwistyki, „Archeion”. t. 19/20:1951, s. 19-104
I.Radtke, Pojęcie zespołu w praktyce archiwalnej (Granice współczesnych zespołów archiwalnych), „Archeion” t. 56, 1971, s.89-110
J. Krochmal, Zasady uproszczonego opracowania zasobu archiwalnego, „Archeion”, t.CIV:2002
A. Piber, Spuścizna archiwalna, jej istota, zawartość, układ, metody, „Archeion” t. 42 (1965), s. 43-62
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: