Społeczne aspekty informatyzacji 3.4.KRK.16TX.SAI
Treści programowe (do wyboru przez studentów)
Problematyka konwersatorium:
Ryzyko i odpowiedzialność związane z systemami informatycznymi. Bezpieczeństwo i ochrona prawna systemów informatycznych, oprogramowania i informacji. Własność intelektualna z punktu widzenia informatyka. Prawne podstawy ochrony prywatności. Programy i ustawodawstwo dotyczące informatyzacji Państwa. Informatyzacja administracji publicznej. Medycyna i komputery. Handel w Internecie. Wykorzystanie informatyki w przedsiębiorstwach różnych branż. Wykluczenie cyfrowe. Przestępczość komputerowa i z użyciem narzędzi informatycznych. Cyberterroryzm. Społeczeństwo informacyjne. Inne aktualne aspekty informatyzacji.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
W01 Ma ogólną wiedzę dotyczącą prawnych i społecznych aspektów informatyki, w tym odpowiedzialności zawodowej i etycznej, ochrony własności intelektualnej, ochrony danych osobowych, zna ryzyka i odpowiedzialności związane z systemami informatycznymi.
Umiejętności
U01 Posiada umiejętność wyrażania w mowie i piśmie, w języku polskim,
U02 Potrafi pracować zespołowo; rozumie konieczność systematycznej pracy w projektach, które mają długofalowy charakter. Potrafi zarządzać swoim czasem, podejmować zobowiązania i dotrzymywać terminów.
Kompetencje społeczne (postawy)
K01 Rozumie społeczne aspekty praktycznego stosowania zdobytej wiedzy i umiejętności oraz związaną z tym odpowiedzialność.
K02 Rozumie potrzebę działań na rzecz środowiska społecznego, inicjowania działań na rzecz interesu publicznego.
K03 Rozumie społeczne aspekty wykonywania zawodu, przestrzega i rozwija zasady etyki zawodowej, rozumie znaczenie etosu wykonywanego zawodu.
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne
• konwersatorium: dyskusja, prezentacja.
Forma i sposób zaliczenia oraz podst. kryteria oceny lub wymagania egzaminacyjne: na ogólnych zasadach określonych w programie kształcenia, a w szczególności
A. Sposób zaliczenia
• (K) zaliczenie z oceną.
B. Formy zaliczenia
• (K) zaliczenie z oceną: ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru za wystąpienia ustne, prezentacje i prace pisemne.
C. Podstawowe kryteria
• (K) uzyskanie pozytywnej oceny zaliczeniowej.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Wykaz literatury
1. Cieciura Marek, Problemy informatyki w pigułce, Vizja Press & IT, Warszawa 2015,
2. Sieńczyło-Chlabicz (red. naukowa), Prawo własności intelektualnej, Wolters Kluwer Polska sp. z o.o., Warszawa 2018.
3. Bodnar Adam (red. naukowa), Prawo w sieci: korzyści czy zagrożenia dla wolności słowa, HFPC, Warszawa 2010.
Literatura pomocnicza
1. Waglowski Piotr, Prawne aspekty rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
2. Cieciura Marek, Wybrane problemy społeczne i zawodowe informatyki, Vizja Press & IT, Warszawa 2009,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: