Rachunkowość małych firm 4.B.287
Małe i mikroprzedsiębiorstwa w Polsce – definicja, znaczenie, struktura, formy i zakres opodatkowania. Opodatkowanie dochodów przedsiębiorców na zasadach ogólnych.
Pojęcie i zakres przychodów z działalności gospodarczej przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Pojęcie i rodzaje kosztów uzyskania przychodów u przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Ulgi i zwolnienia na zasadach ogólnych mające zastosowanie w działalności gospodarczej. Sprawozdawczość i tryb poboru podatku na zasadach ogólnych stosowany wobec przedsiębiorców.
Opodatkowanie dochodów przedsiębiorców w formach uproszczonych – przesłanki stosowania. Zakres podmiotowy i przedmiotowy podatku liniowego.
Sprawozdawczość i tryb poboru podatku liniowego. Opodatkowanie dochodów przedsiębiorców w formie karty podatkowej – geneza i przesłanki stosowania.
Zakres podmiotowy i przedmiotowy karty podatkowej. Sprawozdawczość i tryb poboru podatku w formie karty podatkowej.
Opodatkowanie dochodów przedsiębiorców w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - geneza i przesłanki stosowania. Zakres podmiotowy i przedmiotowy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Sprawozdawczość i tryb poboru ryczałtu ewidencjonowanego. Strategia wyboru formy opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Opodatkowanie przedsiębiorców podatkiem od towarów i usług. Zakres podmiotowy i przedmiotowy podatku oraz obowiązek podatkowy.
Dyscyplina
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Student ma uporządkowaną wiedzę na temat rachunkowości finansowej, finansów przedsiębiorstw i systemu podatkowego
2. Student posiada umiejętność analizy dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa, interpretowania przepisów prawa
3. Student potrafi komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii księgowej oraz ma świadomość konieczności rzetelnego i terminowego realizowania obowiązków sprawozdawczych małego przedsiębiorstwa
Kryteria oceniania
F1 - kolokwium pisemne: test wyboru (sprawdzenie wiedzy) i zadania do rozwiązania (weryfikacja umiejętności) – 45%
F2 - aktywność na zajęciach, wypowiedzi ustne – 10%
F3 - zadania do samodzielnego wyliczenia – 45%
Ocena podsumowująca:
średnia ważona wynikająca z ocen formujących (F1 – F3)
Literatura
1. Roman Niemczyk; Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw: zagadnienia praktyczne, Oficyna Wydawnicza Unimex, Wrocław 2015
2. Aleksander Zawadzki: Rachunkowość małych firm, Difin, Warszawa 2017
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: