Ekonomika transportu 4.B.431
Ekonomika transportu jako dział ekonomii
Znaczenie transportu w gospodarce, funkcje i zadania transportu.
Potrzeby transportowe i ich źródła. Postulaty transportowe.
Popyt na transport. Elastyczność cenowa popytu na transport. Podaż usług transportowych
Charakterystyka przewozu osób i ładunków. Klasyfikacja i formy organizacyjne transportu. Właściwości i porównanie gałęzi.
Struktury rynkowe w transporcie: monopol, oligopol, konkurencja monopolistyczna, pełna konkurencja
Zrównoważony transport.
Specyfika miejskich systemów transportowych. Transport miejski.
Koszty działalności transportowej. Ceny usług transportowych. Rachunek ekonomiczny w transporcie.
Egzamin
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada ogólną wiedzę obejmującą znaczenie transportu dla gospodarek różnych szczebli, zna klasyfikację transportu oraz potrafi wyróżnić ekonomiczne i pozaekonomiczne uwarunkowania działalności transportowej.
Student posiada wiedzę dotyczącą właściwości popytu na transport i podaży usług transportowych w różnych ujęciach – w podziale na transport towarowy i osobowy, według gałęzi transportu itp.
Student posiada wiedzę z zakresu kosztów oraz kształtowania cen w działalności transportowej, a także zna podstawy rachunku ekonomicznego w działalności transportowej.
Student posiada wiedzę dotyczącą istoty zrównoważonego transportu, jak również wybranych zagadnień dotyczących ekonomiki transportu miejskiego oraz marketingu w działalności transportowej.
Student orientuje się w zagadnieniach z zakresu pojęcia, narzędzi i funkcji polityki transportowej oraz potrafi wskazać cechy i tendencje charakterystyczne dla współczesnej polskiej i europejskiej polityki transportowej.
UMIEJĘTNOŚCI
Student potrafi obserwować i interpretować procesy transportowe, przedsiębiorstwa transportowe oraz rynek usług transportowych z punktu widzenia poznanych zagadnień ekonomicznych, dokonywać analizy uwarunkowań, przyczyn, przebiegu i możliwych skutków tych procesów, a także proponować możliwe rozwiązania wpływające na poprawę ich funkcjonowania ze społeczno-gospodarczego punktu widzenia.
Student wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktycznym zakresie celem poszukiwania i proponowania rozwiązań z zakresu ekonomiki transportu, analizuje proponowane rozwiązania pod względem skuteczności przy zastosowaniu poznanych kryteriów.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach (zespołach), działach czy organizacjach, których działalność styka się ze sferą ekonomiki transportu, umie uczestniczyć w budowaniu projektów oraz potrafi przewidzieć ich społeczne, gospodarcze i ekologiczne skutki.
Student potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności zastosowania jej w praktyce w celu uzupełnienia i doskonalenia kwalifikacji.
Kryteria oceniania
Egzamin sprawdzający wiedzę zdobytą podczas wykładów i umiejętność jej zastosowania do rozwiązywania problemów praktycznych. Ocena podsumowująca
Na ocenę podsumowującą składa się:
1. ocena z egzaminu sprawdzającego zdobytą przez studentów wiedzę oraz umiejętność jej zastosowania do analizy, interpretacji i rozwiązywania problemów praktycznych (90%),
2. aktywność studentów podczas wykładów, przejawiająca się poprzez udział w dyskusji, samodzielne formułowanie pytań dotyczących omawianego tematu (10%)
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Mendyk E., Ekonomika transportu, WSL, Poznań 2009.
2. Koźlak A., Ekonomika transportu. Teoria i praktyka gospodarcza, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2007.
3. Transport, W. Rydzkowski, K. Wojewódzka-Król (red.), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2007.
4. Mendyk E., Ekonomika i organizacja transportu, Wyższa Szkoła Logistyki, Poznań 2002.
5. Marszałek S., Ekonomika, organizacja i zarządzanie w transporcie. Wydawnictwo Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania, Katowice 2001.
Literatura dodatkowa:
1. Rydzkowski W., Wojewódzka-Król K., Współczesne problemy polityki transportowej, PWE, Warszawa 1997.
2. Tundys B., Logistyka miejska. Koncepcje, systemy, rozwiązania, Centrum Doradztwa i Informacji Difin sp. z o.o., Warszawa 2008.
3. Grzywacz W., Infrastruktura transportu. Charakterystyka, cechy, rozwój. WKiŁ, Warszawa 1982.
4. Szołtysek J., Podstawy logistyki miejskiej. Wydanie drugie rozszerzone. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Karola Adameckiego w Katowicach, Katowice 2009.
5. Tarkowski J., Ireståhl B., Lumsden K., Transport-Logistyka. Biblioteka Logistyka, Poznań 1995.
6. Tomanek R., Funkcjonowanie transportu, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Katowice 2004.
7. Transport miejski. Ekonomika i organizacja, O. Wyszomirski (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2008.
8. Wojewódzka-Król W., Rolbiecki R., Infrastruktura transportu, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: