Limnologia 6.10-L
Rozmieszczenie jezior w Polsce i na Świecie; klasyfikacja i podział jezior; geneza rozwoju zbiorników śródlądowych; lokalne uwarunkowania powstawania jezior; wskaźnik jeziorności; morfologia i morfometria jezior; procesy starzenia się jezior; zarastanie i zanikanie jezior; dynamika wód jeziornych; obieg wody w zbiorniku; właściwości fizyczne i chemiczne wód w zbiornikach śródlądowych, przeznaczenie i wykorzystanie jezior.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
studentka/student: posiada wiedzę dotyczącą historii genezy oraz rodzajów naturalnych śródlądowych zbiorników wodnych; wykazuje znajomość zasad kierujących powstawaniem oraz zanikaniem jezior; wykazuje znajomość podstawowych czynników wpływających na trofię oraz ustrój tlenowy jeziora; wykazuje znajomość zależności pomiędzy biotycznymi i abiotycznymi czynnikami w obrębie misy jeziora;
Umiejętności
studentka/student: samodzielnie i świadomie stosuje podstawowe wzory matematyczne, umożliwiające obliczenie wybranych parametrów morfometrycznych jezior; wykazuje umiejętność rozróżniania typów miktycznych oraz troficznych jezior; określić podatność jeziora na wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Kompetencje społeczne (postawy)
studentka/student jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, koleżanki i kolegów w szczególności pomaga w wykonywaniu trudnych zadań terenowych oraz przestrzega zasad BHP; wykazuje wysoki poziom wrażliwości społecznej.
Kryteria oceniania
• Wykład: egzamin ustny
• Konwersatorium: ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru oraz aktywności studentek/studentów w czasie trwania zajęć
• Zajęcia terenowe: ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie oceny otrzymywanych za sprawozdanie z zajęć terenowych oraz aktywności studentek/studentów w czasie trwania zajęć na jeziorze
W:50%+1 poprawnych odpowiedzi
K,T: ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie ocen cząstkowych
Literatura
- Bajkiewicz-Grabowska E., Mikulski Z.: Hydrologia ogólna, PWN, Warszawa 1996.
- Dojlido J.: Chemia wód powierzchniowych, Wyd. Ekonomia i Środowisko, Białystok 1995.
- Kudelska d., Cydzik D., Soszka H.: Wytyczne monitoringu podstawowego jezior OIKOS, Warszawa 1994.
- Jędrasik J.: Uwarunkowania w kształtowaniu struktur termicznych w jeziorach i morzu zamkniętym, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1995.
- Wiśniewski R.: Rola resuspensji osadów dennych w funkcjonowaniu ekosystemów wodnych, Wyd. UMK, Toruń 1995.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: