Nowoczesne systemy monitorowania składowisk odpadów 6.12-NSMSO
Metody unieszkodliwiania odpadów w świetle przepisów UE.
Zalety i wady metod unieszkodliwiania odpadów: spalania, kompostowania, składowania. Strategia zagospodarowania odpadów w UE: - zalecenia techniczne i mechanizmy rynkowe wymuszające wprowadzenie zarządzeń w życie. Stopniowe ograniczenie składowania odpadów organicznych; przystosowanie odpadów do składowania;- składowiska odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, w tym komunalnych, i obojętnych.
Elementy konstrukcyjne składowisk odpadów - wymagania techniczne. Typowe konstrukcje składowisk i systemy inżynierskie w ich dnie oraz przykryciu: uszczelnienia, drenaż, odgazowanie, rekultywacja. Zalecenia
techniczne obowiązujące w Polsce. Zakres badań kontrolnych i monitorowania składowisk. Projekty aktów prawnych dotyczące zabezpieczeń i monitorowania składowisk. Wpływ czynników atmosferycznych i chemicznych na właściwości. Zasady pobierania próbek wody, gruntu i powietrza. Aparatura
kontrolno-pomiarowa i metodyki badań stanu środowiska. Uszczelnienia składowisk odpadów. Wykładziny gruntowe - zasady doboru gruntów, budowa i kontrola jakości, zagrożenia utraty szczelności. Geomembrany - typy i właściwości, warunki układania, połączenia i kontrola szczelności.
Zajęcia prowadzone również w formie e-learningowej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada wiedzę o metodach unieszkodliwiania odpadów.
Student posiada wiedzę jakie elementy techniczne wymagane są dla składowisk odpadów.
Student posiada wiedzę jakie elementy techniczne wymagane są dla systemu monitoringowego składowisk.
Kryteria oceniania
F1. Wykład – ocena zaangażowania studentów,
F3. Projekt – czynny udział w zajęciach projektowych,
P3. Projekt – zaliczenie na ocenę projektu.
Zajęcia prowadzone również w formie e-learningowej.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz.U.2013.523).
2. Wysokiński L., 2009: Zasady budowy składowisk odpadów. Instrukcje, wytyczne, poradniki nr 444/2009, instytut Techniki Budowlanej, Warszawa.
3. Rosik-Dulewska C., 2007: Podstawy gospodarki odpadami, Wydawnictwo naukowe PWN.
4. Daniel D.E., 1993: Geotechnical practice for waste disposal. Wydawnictwo Chapman&Hall.
5. Plan gospodarki odpadami dla województwa opolskiego na lat 2012-2017
6. Ustawy: Prawo ochrony środowiska, o odpadach, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Prawo geologiczne i górnicze, o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, o obo wiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, teksty jednolite dostępne n stronie: www.sejm.gov.pl w zakładce „Prawo”
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: