Ochrona powietrza 6.12-OP
TREŚCI PROGRAMOWE
Forma zajęć - wykłady oraz zajęcia projektowe, prowadzone również z wykorzystaniem platformy Moodle
Wykłady
W1 – Podstawowe pojęcia i definicje oraz klasyfikacja zanieczyszczeń, źródeł emisji i instalacji przemysłowych. Rodzaje korzystania ze środowiska.Ocena poziomu emisji - warunki odniesienia oraz jednostki stężeń.
W2 – Odwet ekologiczny jako następstwo antropopresji oraz zróżnicowanie poziomów substancji w powietrzu. Rodzaje pozwoleń emisyjnych. Poziom emisji zanieczyszczeń a skuteczność działania urządzeń oczyszczających gazy odlotowe.
W3 – Urządzenia oczyszczające gazy odlotowe.
W4 – Szacunkowe i wskaźnikowe metody obliczania emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z procesów energetycznego spalania paliw.
W5 – Obliczanie objętości, masy i stężenia emitowanych zanieczyszczeń oraz stężenia korygowane i emisja równoważna - poziom wyemitowanych pierwiastków.
W6 – Właściwości i oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.
W7 – Właściwości i oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Ocena stopnia stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.
W8 – Przeciwdziałanie globalnym zmianom atmosfery. Instrumenty polityki ochrony powietrza – regulacje, wymogi, standardy emisyjne i imisyjne.
W9 – Międzynarodowe porozumienia w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego. Kierunki obniżania emisji zanieczyszczeń. Handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
W10 - Straty ekologiczne a jakość powietrza atmosferycznego. Metody i sposoby minimalizacji i ograniczania emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym BAT.
W11 – Atmosfera ziemska. Wyniesienie i rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu - wpływ czynników topograficznych.
W12 - Wpływ czynników meteorologicznych na rozprzestrzenianie się i poziom stężenia zanieczyszczeń atmosferze. Globalny obieg zanieczyszczeń w powietrzu.
W13 – Kryteria oceny zagrożenia oraz procesy samooczyszczania powietrza.
W14 – Zarządzanie ochroną powietrza atmosferycznego w przedsiębiorstwie. Klasyfikacja instalacji i zakładów w punktu widzenia oddziaływania zakładów na środowisko.
W15 – Metody zbierania informacji o emisji zanieczyszczeń. Monitoring powietrza oraz metody pomiaru emisji zanieczyszczeń.
Zajęcia projektowe
P1 – Zajęcia prowadzające -interpretacja podstawowych pojęć z zakresu ochrony powietrza w świetle Ustawy Prawo ochrony środowiska. Przydział prac projektowych oraz referatów - ustalenie zakresu opracowań i sposobu ich przedstawiania.
P2 – Zasady i podstawy opracowywania projektów z zakresu ochrony powietrza - ocena i ustalanie poziomu emisji i imisji oraz przeliczanie jednostek stężeń dla analizowanych instalacji przemysłowych. Prezentacje i dyskusja nad referatami przedstawianymi przez studentów.
P3 – Obliczenie stężeń i ilości emitowanych zanieczyszczeń dla różnych analizowanych przypadków projektowych. Analiza wyników obliczeń w świetle aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących sub. w powietrzu.
P4 - Obliczeni strumienia objętość, masy i stężenia emitowanych zanieczyszczeń dla różnych analizowanych zakładów przemysłowych i przypadków projektowych . Dobór i obliczanie wymaganej sprawności urządzeń oczyszczających gazy odlotowe dla różnych analizowanych przypadków projektowych.
P5 - Zastosowanie metody wskaźnikowej do oceny oddziaływania instalacji stosowanych do energetycznego spalania paliw. Prezentacje i analizy referatów oraz projektów wykonanych przez studentów .
P6 - Obliczenie poziomu stężeń zredukowanych w świetle wymogów normowych. Prezentacja projektów i referatów oraz dyskusja i ich analiza.
P7 – Kolokwium nr 1.
P8 - Prezentacja programu komputerowego stosowanego do obliczania emisji zanieczyszczeń i opłat. Analiza wyników kolokwium nr 1.
P9 – Analiza i dyskusja nad opracowywanymi projektami z zakresu ochrony powietrza atmosferycznego. Prezentacje referatów przez studentów
P10 – Ocena projektów wykonanych przez studentów z punktu widzenia spełniania wymogów ochrony powietrza w świetle obowiązujących przepisów i najlepszych dostępnych sposobów ograniczania emisji zanieczyszczeń. Prezentacje referatów i dyskusja nad zagadnieniami przedstawianymi przez studentów.
P11 – Obliczanie wyniesienia spalin i dobór parametrów emitora dla analizowanych przypadków projektowych – przydział II projektu. Dyskusja nad podanymi założeniami projektowymi. Prezentacje referatów i dyskusja nad zagadnieniami przedstawianymi przez studentów.
P12 – Kolokwium nr 2
P13 – Obliczanie zasięgu oddziaływania źródła emisji i zmian stężenia zanieczyszczeń – sformułowanie wniosków wynikających z obliczeń. Prezentacje referatów i dyskusja nad zagadnieniami przedstawianymi przez studentów.
P14 - Dyskusja i analiza nad przedstawianych przez studentami pracami projektowymi i referatami. Kolokwium poprawkowe.
P15 – Podsumowanie wniosków wynikających z opracowanych projektów i analizowanych zagadnień. Współudział studentów w ustaleniu końcowej oceny zaliczenia z prac projektowych.
OBCIĄŻENIE PRACĄ STUDENTA
Forma aktywności Średnia liczba godzin na zrealizowanie
aktywności
Godziny kontaktowe z nauczycielem 60 h
Przygotowanie się do kolokwium z konwersatorium 6 h x 2 kol. = 12h
Przygotowanie referatów 10 h
Opracowanie projektów 18 h
Przeanalizowanie wskazanej literatury 1 h x12 ćw.= 12 h
Przygotowanie studenta do egzaminu 20 h
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK 1 Student potrafi dokonać klasyfikacji źródeł emisji i rodzajów instalacji przemysłowych, urządzeń oczyszczających gazy odlotowe oraz określić obowiązujące przedsiębiorców i instytucje kontrolne wymogi w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego, a także podać i omówić sposoby oraz metody ograniczania wielkości emisji zanieczyszczeń w tym wymogi i zastosowanie BAT.
EK 2 Student potrafi określić właściwości i skutki oddziaływania oraz ustalić oraz dobrać dopuszczalne poziomy strumienia masy i stężenia podstawowych zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, a także określić jakość powietrza.
EK 3 Student potrafi obliczyć rzeczywistą i dopuszczalną emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do atmosfery z różnych źródeł przemysłowych stosując metody klasyczną, przybliżoną i wskaźnikową, a ponadto dokonywać obliczenia emisji równoważnej i przeliczenia emitowanych substancji gazowych na odpowiednie pierwiastki, jak też przeprowadzić odpowiednią interpretację uzyskanych wyników obliczeń lub badań.
EK 4 Student potrafi scharakteryzować i podać rodzaje oraz zakresy zastosowania instrumentów i regulacji obowiązujących w Polsce i UE w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, jak też wyjaśnić istotę i zakres obowiązywania handlu pozwoleniami emisyjnymi.
EK 5 Student umie opisać, potrafi wyjaśnić i określić czynniki oraz zjawiska decydujące o rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w atmosferze, obliczyć poziom wyniesienia gazów, jak też dobrać wymiary emitora i typy urządzenia oczyszczającego gazy.
EK 6 Student potrafi pracować w zespole.
EK 7 Student wykazuje odpowiedzialność za prezentowane zagadnienia, wyniki obliczeń oraz potrafi dyskutować na temat analizowanego zagadnienia.
Kryteria oceniania
SPOSOBY OCENY (F - FORMUJĄCA, P - PODSUMOWUJĄCA)
F1 Ocean stopnia przygotowania do zagadnień rozpatrywanych na konwersatorium.
F2 Ocena przestawianych referatów.
F3 Ocena wykonanych projektów z uwzględnieniem aktywności na zajęciach.
P1 Egzamin pisemny – pytania typu otwartego i rozwiązywanie zadanych problemów.
P2 Kolokwia pisemne z zajęć konwersatoryjnych obejmujące obliczanie i analizę poziomu emisji i imisji zanieczyszczeń dla danego rozpatrywanego zagadnienia.
P3 Ocena średnia z kolokwiów, projektów i referatu.
FORMY OCENY
Efekt kształcenia (EK) na ocenę 2,na ocenę 3,na ocenę 4,na ocenę 5
EK 1
Na ocenę 2. Nie zna rodzajów źródeł emisji, klasyfikacji instalacji w punktu widzenia pozwoleń emisyjnych oraz rodzajów pozwoleń emisyjnych.
Na ocenę 3. Potrafi wymienić rodzaje źródeł emisji, zna klasyfikacji instalacji w punktu widzenia pozwoleń emisyjnych i rodzaje pozwoleń emisyjnych.
Na ocenę 4. Potrafi samodzielnie zaklasyfikować daną instalację techniczną, podać warunki i zakresy udzielania pozwoleń emisyjnych oraz skutki klasyfikację zakładów przemysłowych.
Na ocenę 5. Potrafi samodzielnie ocenić i ustalić oddziaływanie instalacji, czy zakładu na środowisko, ustalić zakres i wymagane pozwolenia emisyjne.
EK 2
Na ocenę 2. Nie potrafi określić właściwości i skutków oddziaływania podstawowych zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
Na ocenę 3. Zna właściwości i oddziaływanie podstawowych zanieczyszczeń na środowisko oraz potrafi określić dopuszczalny poziom emisji.
Na ocenę 4. Zna właściwości i oddziaływanie oraz potrafi dobrać i określić dopuszczalne poziomy emitowanych zanieczyszczeń oraz obliczyć emisję równoważną.
Na ocenę 5. Zna właściwości i oddziaływanie oraz potrafi dobrać i określić dopuszczalne poziomy emitowanych zanieczyszczeń, obliczać emisję równoważną oraz dla danej instalacji zaproponować metodę obniżenia poziomu emisji.
EK 3
Na ocenę 2. Nie zna metod obliczania emisji i doboru dopuszczalnych jej poziomów oraz stosowanych jednostek wymiaru emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.
Na ocenę 3. Zna podstawową i wskaźnikową metodę obliczania emisji zanieczyszczeń z co najmniej dwóch różnych procesów przemysłowych, potrafi ustalić i obliczyć dopuszczalny jej poziom.
Na ocenę 4. Potrafi obliczać emisję zanieczyszczeń kilku metodami z różnych procesów przemysłowych, potrafi obliczyć dopuszczalny jej poziom, a także emisję równoważną i dokonywać przeliczania emisji
Na ocenę 5. Doskonale potrafi obliczać dopuszczalne i emitowane poziomów zanieczyszczeń dla różnych analizowanych przypadków, potrafi dokonywać przeliczania emisji zanieczyszczeń gazowych oraz zaproponować sposób jej obniżenia.
EK 4
Na ocenę 2. Nie zna wymogów i zakresu obowiązywania podstawowych instrumentów i regulacji dotyczących ochrony powietrza atmosferycznego.
Na ocenę 3. Potrafi wymienić podstawowe instrumenty i regulacje obowiązujące w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego wykazując słabą, niepełną znajomością ich wymogów i zakresu obowiązywania.
Na ocenę 4. Potrafi powiązać podstawowe instrumenty i regulacji obowiązujące w ochrony powietrza, oraz scharakteryzować zakres ich obowiązywania z dokładnym określeniem ich wymogów oraz obliczyć wysokość opłat emisyjnych.
Na ocenę 5. Umie wykorzystać w praktyce podstawowe instrumenty i regulacji obowiązujące w ochrony powietrza oraz opracować sprawozdanie określającego stopień korzystania danego zakładu z środowiska, potrafi obliczyć wysokość należnych opłat emisyjnych.
EK 5
Na ocenę 2. Nie potrafi wymienić oraz opisać czynników i zjawisk wpływających na rozprzestrzenianie się i poziom stężenia zanieczyszczeń w atmosferze oraz budowę i zasada działania urzadzeń oczyszczających gazy.
Na ocenę 3. Potrafi określić czynniki i zjawiska wpływające na rozprzestrzenianie się i poziom stężenia zanieczyszczeń w atmosferze oraz przeprowadzić podstawowe odpowiednie obliczenia.
Na ocenę 4.Potrafi określić i objaśnić czynniki oraz zjawiska wpływające na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w atmosferze, obliczyć wysokość wyniesienia gazów, dobrać wymiary emitora i typ urządzenia oczyszczającego gazy.
Na ocenę 5. Potrafi rozpoznać, zinterpretować i wytłumaczyć zaobserwowane zjawiska zachodzące w przy rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń, dobrać odpowiedni emitor i urządzenia oczyszczające gazy odlotowe oraz ich odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne.
EK 6
Na ocenę 2. Student nie uczestniczy aktywnie w pracach wykonywanych zespołowo.
Na ocenę 3. Student uczestniczy aktywnie w pracach zespołowych, ograniczając się do niezbędnego minimum.
Na ocenę 4. Jest otwarty i aktywny na wszelkiego rodzaju współpracę, wykazuje dbałość o wykonywane czynności i prace.
Na ocenę 5. Jest kreatywny , inicjuje i jest chętny do pracy zespołowej, wykazuje wysoką dbałość o wykonywane czynności i prace.
EK 7
Na ocenę 2. Nie uczestniczy w dyskusjach, brak podstawowych wiadomości na dyskutowane zagadnienia, w sposób niestaranny opracowuje obliczenia i powierzone zagadnienia.
Na ocenę 3. Ma fragmentaryczne wiadomości na temat dyskutowanych zagadnień, standardowo opracowuje wyniki obliczeń i powierzone zagadnienia.
Na ocenę 4. Dobrze jest przygotowany do dyskusji i chętny do ich zaprezentowania, poprawnie i dobrze wykonuje powierzone obliczenia i referaty.
Na ocenę 5. Wykazuje inicjatywę, pomysłowość oprócz duże wkładu w prowadzoną dyskusję oraz wykonywane prace .
Literatura
1. Juda-Rozler K., Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko. Oficyna Wyd. PW, Warszawa 2006.
2. Wiąckowski S., Przyrodnicze podstawy inżynierii środowiska. Wyd. St. Wiąckowski, Kielce 2000.
3. Janka R.M., Zanieczyszczenia pylowe i gazowe. Podstawy obliczania emisji zanieczyszczeń. Podręcznik akademicki. PWN, Warszawa 2014.
4. Orzechowski Z., Prywer J., Zarzycki R., Mechanika płynów w inżynierii środowiska. WNT, Warszawa 1997.
5. Matuszak-Flejszman A., Jak skutecznie wdrożyć system zarządzania środowiskowego wg normy ISO 14 001. Wyd. PZIiTS, Poznań 2001.
6. Teisseyre M.: Pyłomierze przemysłowe. Pomiary i aparatura. Wyd. Fundacja Ochrony Powietrza Atmosferycznego, Warszawa 1995.
7. Alloway B.J., Ayres D.C., Chemiczne podstawy zanieczyszczenia środowiska. PWN, Warszawa 1999.
8. Artykuły, ustawy i rozporządzenia, roczniki statystyczne oraz PN.
9. Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2020 r., poz. 1860).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: