Prawo budowlane 6.13-PB
Zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi: projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, wraz z zakresem działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Podstawowe pojęcia z zakresu budownictwa oraz akty prawne do nich się odnoszące. Wykształcenie umiejętności praktycznego sporządzania dokumentów związanych z rozpoczęciem robót budowlanych: dokumentacja budowy, dziennik budowy. Opanowanie przez studentów zasad posługiwania się dokumentacją techniczną budynków - indywidualnych i zbiorowych, a także normami budowlanymi. Wykształcenie umiejętności praktycznego posługiwania się Dziennikami Ustaw, Rozporządzeniami oraz Polskimi Normami związanymi z budownictwem.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EUW1- Ma pogłębioną wiedzę o procesie inwestycyjnym i prawie budowlanym.
EUW2 - Ma pogłębioną wiedzę na temat wpływu realizacji inwestycji
budowlanych na środowisko.
EUW3 - Zna podstawowe zasady utrzymania i eksploatacji obiektów budowlanych.
EUU1- Posiada umiejętność wykorzystywania wiedzy teoretycznej z zakresu prawa budowlanego i planowania przestrzennego do wnikliwego i krytycznego analizowania konkretnych spraw z zakresu budownictwa.
EUU2 - Posiada umiejętność biegłego stosowania przepisów prawnych w celu rozstrzygania konkretnych spraw administracyjnych z zakresu prawa budowlanego oraz umiejętność przewidywania skutków prawnych tych rozstrzygnięć.
EUU3 - Posiada zaawansowaną umiejętności korzystania z norm, wytycznych, przepisów technicznych.
EUK1 - Rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego dokształcania się w celu podnoszenia swoich kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych.
EUK2 - Przestrzega zasad współżycia społecznego oraz etyki zawodowej. Ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności budowlanej.
Kryteria oceniania
Wykład:
Zaliczenie na ocenę - kolokwium pisemne z materiału wykładów.
Próg zaliczenia co najmniej 60% wymaganych odpowiedzi.
Konwersatorium:
Zaliczenia na ocenę - przygotowanie i wygłoszenie referatu.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Ustawa z 07.07.1994 - Prawo budowlane z późn. zm.
2. Ustawa z dnia 27.03. 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz. U. nr 80 poz. 2717 z późn. zm.
3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225).
4. Jaworski K.; Podstawy organizacji budowy. PWN Warszawa 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: