Mikrobiologia ogólna 6.15.BTI-MO
Wykład: Znajomość zasad nomenklatury, klasyfikacji mikroorganizmów.
Poznanie cech morfologicznych, fizjologicznych i biochemicznych organizmów prokariotycznych, eukariotycznych, wirusów. Występowanie i rola drobnoustrojów w środowisku, oddziaływanie na ludzi i zwierzęta.
Laboratorium:
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w laboratorium mikrobiologicznym. Dezynfekcja i sterylizacja - wpływ procesów na wzrost i rozwój drobnoustrojów. Podłoża mikrobiologiczne, techniki posiewu i barwień mikroorganizmów, metody określania liczebności mikroorganizmów. Charakterystyka mikroorganizmów prokariotycznych i eukariotycznych na podstawie wybranych rodzajów.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Realizowany zdalnie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wyjaśnia różnice w budowie, funkcjonowaniu komórek prokariotycznych i eukariotycznych, zna podstawowe procesy fizjologiczne, metaboliczne zachodzące u wybranych grup mikroorganizmów
Tłumaczy interakcje między mikroorganizmami, człowiekiem a środowiskiem, opisuje rolę mikroorganizmów w środowisku.
Potrafi dobrać i zastosować odpowiednie metody, techniki oraz narzędzia badawcze przydatne w pracy mikrobiologicznej
Poprawnie stosuje poznaną terminologię mikrobiologiczną, potrafi wykonać proste zadania badawcze, dokonywać interpretacji i wyciągać wnioski
Potrafi współdziałać w grupie i przyjmuje w niej różne role; wykazuje odpowiedzialność za ocenę zagrożeń wynikających ze stosowanych technik badawczych i tworzenie warunków bezpiecznej pracy w laboratorium mikrobiologicznym
Kryteria oceniania
Wykład: egzamin pisemny
Laboratorium: zaliczenie na ocenę (sprawozdania z wykonywanych ćwiczeń, terminowość, kolokwia, aktywność i zaangażowanie, przestrzeganie zasad BHP)
Literatura
Libudzisz Z., Kowal K., Żakowska Z.. Mikrobiologia techniczna. Tom 1 – Mikroorganizmy i środowiska ich występowania. PWN, Warszawa 2010.
Murray P. R., M.A. Pfaller, K.S. Rosenthal, Mikrobiologia, Edra Urban & Partner 2018, 2020
Abigail A. Salyers, Dixie D. Whitt. Mikrobiologia. Różnorodność, chorobotwórczość i środowisko. PWN, Warszawa,, 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: