Biochemia dynamiczna 6.16.Z.BTM-BD
Wykład
Bioenergetyka i metabolizm lipidów. Bioenergetyka i metabolizm węglowodanów. Metabolizm białek i aminokwasów; synteza i modyfikacje potranslacyjne białka, katabolizm białka i aminokwasów.
Laboratorium
Badanie właściwości amylazy ślinowej, trypsyny i lipazy, drogi trawienia podstawowych składników organicznych (badania aktywności enzymów trawiennych w różnych warunkach). Znaczenie witamin i minerałów w metabolizmie; oznaczanie stężenia wybranych witamin. Rozkład aminokwasów; cykl mocznikowy i oznaczanie stężenia mocznika. Kinetyka reakcji katalizowanych enzymatycznie ma przykładzie amylazy ślinowej i/lub jęczmiennej. Oznaczanie typów inhibicji enzymatycznej z zastosowaniem inwertazy drożdżowej. Zastosowanie programów komputerowych do oznaczania kinetyki reakcji katalizowanych enzymatycznie. Prawo Lamberta-Beera i spektrofotometria. Zmiany stężeń związków w organizmie zgodnie z LADME.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student opisuje podstawowe szlaki kataboliczne i anaboliczne, sposoby ich regulacji oraz wpływ czynników genetycznych i środowiskowych.
Zna profile metaboliczne podstawowych narządów i układów.
Interpretuje podstawowe dane z zakresu biochemii dynamicznej w nawiązaniu do uzyskanej wiedzy o szlakach metabolicznych.
Umiejętności
Zna zasady prowadzenia biochemicznych badań naukowych, obserwacyjnych i doświadczalnych.
Planuje i wykonuje proste badanie naukowe oraz interpretuje jego wyniki i wyciąga wnioski.
Korzysta z literatury naukowej, w tym w języku angielskim.
Kompetencje społeczne
Potrafi pracować w zespole w trakcie przeprowadzania doświadczeń oraz podczas interpretacji i analizy wyników; ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania.
Kryteria oceniania
Wykład - test pisemny – udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 60% pytań
Laboratorium - odpowiedź ustna (próg zaliczenia 60%), sporządzenie sprawozdań z ćwiczeń (próg zaliczenia 60%)
Literatura
1. Ferrier DR. Biochemia. Edra, Urban&Partner, 2017
2. Murray RK, Granner DK, Rodwell VW. Biochemia Harpera ilustrowana. Wyd. Lekarskie PZWL Warszawa 2017
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: