Budownictwo pasywne i zeroemisyjne 6.19-BPIZE
Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat zasad projektowania budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Zapoznanie z wiadomościami na temat potencjału wykorzystania energii odnawialnej w budownictwie w Polsce; projektowania systemów zintegrowanych; energii biomasy i bioenergii. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat zasad pasywnego pozyskiwania energii promieniowania słonecznego; izolacji transparentnych; magazynowania energii promieniowania słonecznego; ścian kolektorowo-akumulacyjnych i przeszklonych stref buforowych. Wykształcenie umiejętności praktycznej oceny możliwości i opłacalności wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach (kolektory słoneczne, pompy ciepła, biomasa). Wykształcenie umiejętności praktycznej oceny wpływu doboru źródeł energii na cele ogrzewania i przygotowania c.w.u. na klasę energetyczną budynku. Nauczenie zasad posługiwania się dokumentacją techniczna budynków oraz instalacji ogrzewania i wentylacji w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych.
Dyscyplina
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
EUW 1 - posiada wiedzę dotyczącą zasad projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych.
EUW 2 - posiada wiedzę dotyczącą potencjału wykorzystania energii odnawialnej w budownictwie w Polsce; projektowania systemów zintegrowanych; energii biomasy i bioenergii.
EUW 3 - posiada wiedzę dotyczącą pasywnego pozyskiwania energii promieniowania słonecznego; izolacji transparentnych; magazynowania energii promieniowania słonecznego; ścian kolektorowo-akumulacyjnych i przeszklonych stref buforowych.
UMIEJĘTNOŚCI:
EUU 1 - umiejętność praktycznej oceny możliwości i opłacalności wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach (kolektory słoneczne, pompy ciepła, biomasa).
EUU 2- posiada umiejętność praktycznej oceny wpływu doboru źródeł energii na cele ogrzewania i przygotowania c.w.u. na klasę energetyczną budynku.
KOMPETENCJE PERSONALNE I SPOŁECZNE:
EUK 1 - wykazuje odpowiedzialność za powierzone normy i projekty budynków; wykazuje się umiejętnością współpracy w grupie i wykorzystania zasad zawartych w Polskich Normach.
Kryteria oceniania
Wykład - Egzamin pisemny z materiału wykładów, czynny udział w zajęciach wykładowych.
Seminarium - Zaliczenia na ocenę, na podstawie czynnego udziału w zajęciach seminaryjnych, przygotowanie projektów koncepcyjnych: doboru rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacji budynku w celu uzyskania założonej klasy energetycznej na przykładzie wybranego budynku jednorodzinnego; dostosowania budynku do standardów budownictwa pasywnego.
Literatura
1. Góralski J.: Świadectwa energetyczne budynków. Wyd. LexisNexis, Warszawa 2009
2. Kurtz K., Gawin D.: Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych z przykładami. Wyd. PWSBiA, Warszawa, 2009
3. Laskowski L., Leksykon budownictwa niskoenergochłonnego, Wyd. POLCEN, Warszawa 2009,
4. Robakiewicz M., Ocena cech energetycznych budynków. Wymagania – dane – obliczenia. Poradnik. Warszawa 2009,
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.75, poz. 690 z późn. zm.),
6. Ustawa Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.),
7. Ustawa z 21.11.2008 o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 223 poz 1459).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: