Szkodniki roślin drzewiastych 6.21-SzRD
Treści kształcenia (Wykład):
Podstawy prawne w ochronie roślin. Przyczyny masowych pojawów szkodników. Metody diagnostyczne w ochronie roślin. Kwarantanna, metody higieniczno-agrotechniczne, mechaniczne i fizyczne w ochronie roślin przed szkodnikami. Metody biologiczne w ochronie roślin przed szkodnikami. Metody chemiczne w ochronie roślin przed szkodnikami. Typy uszkodzeń wywoływanych przez szkodniki. Szkodniki drzew owocowych. Szkodniki krzewów owocowych. Szkodniki drzew liściastych. Szkodniki krzewów liściastych. Szkodniki pnączy. Szkodniki drzew iglastych. Szkodniki krzewów iglastych.
Treści kształcenia (Seminarium):
Szkodniki drzew owocowych i metody ich zwalczania. Szkodniki krzewów owocowych i metody ich zwalczania. Szkodniki ozdobnych drzew liściastych i metody ich zwalczania. Szkodniki ozdobnych drzew iglastych i metody ich zwalczania. Szkodniki ozdobnych krzewów liściastych i metody ich zwalczania. Szkodniki drewna i metody ich zwalczania.
Literatura uzupełniająca
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
- charakteryzować podstawowe zjawiska, procesy i zagadnienia związane z funkcjonowaniem oraz kompozycją elementów przyrodniczych i antropogenicznych w tym związki i zależności między różnymi dyscyplinami nauk przyrodniczych właściwych dla architektury krajobrazu (AK1A_W01)
- wymienić i zdefiniować poziomy organizacji życia, bioróżnorodności biologicznej i wzajemne oddziaływania organizmów na środowisko, w tym relacje między siedliskiem, rośliną, zbiorowiskami roślinnymi i zwierzętami (AK1A_W02)
- omawia zagadnienia dotyczące racjonalnej gospodarki zasobami środowiska, ochrony poszczególnych jego komponentów oraz działania podejmowane w celu przywrócenia wartości użytkowych i estetycznych zdegradowanym elementom przyrody uwzględniając najnowsze osiągnięcia w zakresie technologii inżynierskich (AK1A_W14)
Umiejętności:
- rozpoznawać i klasyfikować na podstawie kluczy oraz innych dostępnych narzędzi elementy przyrody ożywionej i nieożywionej (AK1A_U01)
- posługiwać się aktualnym aparatem pojęciowym i terminologią (także w języku angielskim) zakresu architektury krajobrazu i kształtowania środowiska przyrodniczego (AK1A_U02)
- zaplanować i dobrać odpowiednie metody, techniki i technologie pielęgnacji i konserwacji obiektów architektury krajobrazu (w tym programy i techniki ochrony roślin), a także konserwację i rewaloryzację założeń ogrodowych już istniejących (w tym zabytkowych) (AK1A_U09)
- czytać ze zrozumieniem literaturę z zakresu architektury krajobrazu i pokrewnych dyscyplin naukowych, w języku polskim i angielskim (AK1A_U16)
- przygotować i przedstawić (z wykorzystaniem technik multimedialnych) ustną prezentację szczegółowych zagadnień z zakresu kształtowania środowiska i architektury krajobrazu w języku polskim i obcym oraz uczestniczyć w ukierunkowanej dyskusji z wykorzystaniem języka naukowego (AK1A_U18)
Kompetencje:
- uaktualniać i pogłębiać samodzielnie swoją wiedzę i umiejętności kognitywne oraz zawodowe zachowując krytyczną postawę i skłonność do weryfikowania pozyskiwanych informacji (AK1A_K01)
- pracować indywidualnie wykazując inicjatywę i samodzielność w działaniach oraz efektywnie współdziałać w pracy zespołowej, pełniąc w niej różne role; obiektywnie ocenić efekty pracy własnej i członków zespołu (AK1A_K04)
- dbać o bezpieczeństwo pracy własnej i innych oraz miejsce pracy, a także zachować opanowanie w stanach zagrożenia (AK1A_K06)
Kryteria oceniania
Wykład: zaliczenie na ocenę
Seminarium: zaliczenie na ocenę
Literatura
1. Legutowska H. 2016. Ochrona roślin. Wyd. Działkowiec, Warszawa
2. Wiech K. 2008. Szkodniki drzew owocowych. Wyd. Plantpress, Wraszawa
3. Łabanowska B. 2013. Szkodniki krzewów owocowych. Wyd. Plantpress, Warszawa
4. Łabanowski G., Soika G. 2010. Szkodniki ozdobnych drzew liściastych. Wyd. Plantpress, Warszawa
5. Soika G., Łabanowski G. 2015. Szkodniki ozdobnych krzewów liściastych i pnączy. Wyd. Plantpress, Warszawa
6. Łabanowski G., Orlikowski L. W., Soika G., Wojdyła A. 2015. Szkodniki drzew i krzewów iglastych. Wyd. Plantpress, Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: