Modelowanie procesów środowiskowych 6.4-MPS
Wykład:
Pojęcie modelu nominalnego i realnego. Cele budowania modeli, modele dyskretne i ciągle -przykłady. Problematyka weryfikacji modelu i
skali w projektowaniu procesów biotechnologicznych. Zasady budowania równań modelowych, zależności różniczkowe, bilansowanie. Elementy równań różniczkowych zwyczajnych. Zagadnienia związane z analitycznym i numerycznym rozwiązywaniem równań modelowych. Struktury sterowania obiektem, jego identyfikacja. Podstawowe pojęcia związane z dynamiką i analizą układów. Układy dynamiczne, na przykładzie dynamiki wybranych procesów biologicznych. Modele dyskretne pojedynczych populacji i modele oddziałujących populacji.
Laboratorium:
Realizacja prostych przykładów związanych z treściami poruszanymi na wykładzie z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego MS Excel lub pakietu Maple.Przegląd wybranych modeli zjawisk przyrodniczych. Wybrane modele wzrostu jednej populacji i modele oddziaływań międzypopulacyjnych.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. Białnicki-Birula I., Modelowanie rzeczywistości, Wyd. Prószyński i s-ka, W-wa 2000;
2. Gutenbaum J., Podstawy modelowania matematycznego, Wyd. WSIiZ, W-wa 2000;
3. Liengme B.V., MS Excel w nauce i technice, Wyd. RM W-wa 2002;
4. Morrison F. Sztuka modelowania układów dynamicznych, WNT, W-wa 1996;
5. Middleton M.R. MS Excel w analizie danych, Wyd. RM W-wa 2004
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: