Procesy ludnościowe a bezpieczeństwo społeczno - ekonomiczne Polski 9.1-BW-II-WM1
1. Podstawowe kategorie demograficzne.
2. Zdarzenia ludnościowe.
3. Współczynniki demograficzne (małżeństwa, urodzenia, zgony, przyrost naturalny, TFR).
4. Analiza ruchu naturalnego ludności w czasie i przestrzeni.
5. Analiza danych statystycznych dotyczących wybranych zjawisk ludnościowych w czasie i przestrzeni wraz z omówieniem trendów danego zjawiska na badanym obszarze i ekonomiczno-społecznych skutków ich przebiegu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 W pogłębionym stopniu teorie naukowe właściwe dla kierunku studiów oraz kierunki ich rozwoju, a także zaawansowaną metodologię badań.
K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ i ryzyko zjawisk społecznych i gospodarczych na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.
Umiejętności:
K_U01 Potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U04 Samodzielnie posługuje się literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku. problemów i zjawisk
poruszanych w trakcie toku studiów.
Kompetencje społeczne
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonania o potrzebie ciągłego dokształcania się rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia
Kryteria oceniania
Student regularnie uczestniczy w zajęciach i bierze w nich aktywny udział; rozwiązuje na bieżąco zadane zadania; bierze udział w dyskusji. Prawidłowe i kompletne wykonanie pracy semestralnej – bdb; pojedyncze błędy – db plus; błędy w pracy niemające wpływu na wynik końcowy pracy – db; praca z błędami i uchybieniami – dost plus; praca z błędami, uchybieniami, niezawierająca wszystkich elementów – dost.; praca niekompletna, bez istotnych elementów, nieprawidłowy wynik pracy – ndst.
Literatura
F. Stokowski, Demografia, PWE, Warszawa 2019.
A. Fichel, M. Okólski, Demografia. Współczesne zjawiska i teorie, Warszawa 2012.
M. Okólski, Demografia, Podstawowe pojęcia, procesy i teorie w encyklope-dycznym zarysie, Warszawa 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: