Zagadnienia prawne i kryminalistyczne w przypadkach postrzeleń z broni palnej - przedmiot monograficzny instytutowy 9.1-BW-II-WM2
Student zapoznaje się z tematyką budowy broni palnej i amunicji oraz regulacjami prawnymi określającymi warunki jej posiadania oraz zasady użycia. Następnie poznaje zagadnienia zakresu balistyki wewnętrznej i końcowej, aby w dalszej części przejść do analizy zadnień z zakresu ran postrzałowych oraz zasad opiniowania kryminalistycznego.
Kierunek studiów
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 W pogłębionym stopniu teorie naukowe właściwe dla kierunku studiów oraz kierunki ich rozwoju, a także zaawansowaną metodologię badań.
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z funkcjonowaniem aparatu bezpieczeństwa wewnętrznego.
K_W07 Ma pogłębioną znajomość zagadnień związanych ze zjawiskiem terroryzmu, przestępczości i stanów nadzwyczajnych.
K_W09 Zna szczegółową budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach bezpieczeństwa.
Umiejętności:
K_U01 Potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U04 Samodzielnie posługuje się literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.
K_U05 Rozwiązuje złożone problemy (kazusy) wymagające zastosowania poszerzonej wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej.
K_U07 Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
K_U08 Posiada umiejętność dokonywania pogłębionej identyfikacji strategii argumentacyjnych, posiada w pełni samodzielną umiejętność prezentacji własnych też, poglądów, sugestii, wątpliwości.
Kompetencje społeczne:
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K05 Ma pogłębioną zdolność do dostrzegania i formułowania problemów merytorycznych, etycznych, społecznych związanych z własną i cudzą pracą, poszukiwanie optymalnych rozwiązań, zdolność do występowania w imieniu i na rzecz podmiotów publicznych, osób trzecich.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, technologią wykorzystywaną w zawodzie, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: mieszana
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: Ocena zależna od aktywności studenta na zajęciach
Metody dydaktyczne: symulacje działań, wykład konwersatoryjny, rozwiązywanie zadań, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną, sporządzanie projektów pism
Weryfikacja następuje w drodze analizy aktywności studenta podczas zajęć, w szczególności przy rozwiązywaniu zagadnień kazusowych.
Literatura
Stanisław Hoc, Jerzy Paśnik, Przemysław Szustakiewicz, Ustawa o broni i amunicji. Komentarz, Warszawa 2020
Jerzy Konieczny, Identyfikacja kryminalistyczna, EuroPrawo 2017
Leszek Radziszewski, Balistyka końcowa pocisków amunicji małokalibrowej
przy strzelaniu do wybranych celów, Kielce 2007,
Jerzy Kasprzak, Wiesław Brywczyński, Nielegalne posiadanie broni i amunicji. Studium prawno-kryminalistyczne, Białystok 2013,
Jerzy Ejsmont, Amunicja i jej elaboracja, Warszawa 2010
Jerzy Ejsmont, Balistyka dla snajperów, Warszawa 2011
Chris McNab, Broń myśliwska i sportowa. Katalog strzelb i karabinów, Warszawa 2008
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: