Doktryny polityczno-prawne 9.1-DPP
Przekazanie studentowi wiedzy teoretycznej pozwalającej na pogłębienie i doskonalenie umiejętności oraz kompetencji społecznych:
1) w zakresie dotyczącym państwa, prawa, społeczeństwa, ekonomii oraz etyki,
2) w zakresie jasnego, konsekwentnego i jednoznacznego formułowania myśli i poglądów dotyczących państwa, prawa, społeczeństwa, ekonomii i etyki, a także argumentowania w tym kontekście,
3) w zakresie praktycznego stosowania języka prawniczego i politologicznego w toku procedur sądowych, administracyjnych, dyplomatycznych i politycznych
4) w zakresie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu publicznym
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Student zna podstawowe pojęcia prawne, budowę, hierarchię i dekodowanie norm prawnych.
K_W02 Student zna w pogłębionych stopniu charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych w systemie nauk oraz ich relacje do innych nauk.
K_W03 Student w pogłębionym stopniu zna cechy człowieka jako twórcy kultury i podmiotu kontynuującego struktury społeczne oraz zasady ich funkcjonowania.
K_W04 Student zna zasady rozumowania prawniczego i logiki prawniczej.
K_W05 Student zna różne rodzaje wykładni, posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla prawnika, w zakresie ekonomii, politologii, filozofii i socjologii.
K_W09 Student zna podstawy funkcjonowania państwa prawa w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U01 Student posiada umiejętność prawidłowego ustalania stanu faktycznego, dokonywania pogłębionej wykładni przepisów i subsumpcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Student posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania i wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy zakresu administracji publicznej oraz powiązanych z nią dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U03 Student praktycznie wykorzystuje wiedzę w celu dokonania pogłębionej analizy motywów, zachowań, działań, formułowania hipotez oraz zapobiegania zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei administracji publicznej i dziedzin pokrewnych.
K_U05 Student rozwiązuje złożone problemy (kazusy) wymagające zastosowania poszerzonej wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej.
K_U06 Student posiada umiejętność formułowania spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczących zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin naukowych.
K_U08 Student stosuje przepisy prawa z uwzględnieniem politycznego, społecznego, ekonomicznego, historycznego, filozoficznego i psychologicznego kontekstu prawa.
K_U09 Student formułuje postulaty rozwiązań prawnych de lege lata i de lege ferenda.
K_U10 Student potrafi samodzielnie uczyć się w sposób ukierunkowany.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
K_K02 Student potrafi współpracować w grupie, pełniąc w niej różne role.
K_K03 Student potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
K_K04 Student prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K05 Student przestrzega zasad bezpieczeństwa pracy własnej i innych oraz szanuje powierzony mu sprzęt i umie postępować w stanach zagrożenia.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin, zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: ustna
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, wykład konwersatoryjny, debata oxfordzka
Egzamin: trzy pytania otwarte z zakresu obowiązujących przedmiotowych zagadnień.
Skala ocen-0-40%-2,0; 41-60%-3,0; 61-70%-3,5; 71-80%-4,0; 81-90%-4,5; 91-100%-5,0.
Zaliczenie ćwiczeń: udział w debacie oxfordzkiej w roli obrońcy oraz oponenta lub multimedialna prezentacja zawierająca rozwiązanie problemu wskazanego tematu badawczego
Literatura
A. Literatura podstawowa:
1. K. Chojnicka, Olszewski H., Historia doktryn politycznych i prawnych, Poznań 2004
2. Leksykon myślicieli politycznych i prawnych, red. E. Kundera i M. Maciejewski, wyd. III- zmienione i uzupełnione, Warszawa 2009
3. Doktryny polityczne XIX i XX wieku, red. K. Chojnicka, W. Kozub - Ciembroniewicz, Kraków 2000
B. Literatura uzupełniająca:
1. J. Baszkiewicz, F. Ryszka, Historia doktryn politycznych i prawnych, Warszawa 1969
2. R. Tokarczyk Współczesne doktryny polityczne, Lublin 1998
3. A. Heywood, Ideologie polityczne. Wprowadzenie, Warszawa 2007
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: