Kształtowanie cech asertywnych w zawodach prawniczych 9.11.Z-X-KEZ
Pojęcie asertywności. Formy zachowań asertywnych ludzi. Cechy zachowania asertywnego dotyczące samej osoby i istotne dla niej w stosunkach z innymi osobami. Znaczenie asertywności w życiu człowieka. Jak uniknąć agresywności wobec innych? Znaczenie asertywności dla osób wykonujących zawody prawnicze (cechy szczególne). Kształtowanie (trening) cech asertywnych. Autentyczność jako podstawa zachowania asertywnego. Umiejętność samooceny własnej osoby. Pewność siebie i przełamanie własnego strachu jako podstawa pełnienia różnych funkcji społecznych. Umiejętność wyrażania opinii. Wyrażanie opinii krytycznych i reagowanie na krytykę własnej osoby. Obrona swoich praw. Umiejętność odmawiania i stanowczość egzekwowania swoich decyzji. Elastyczność zachowania jako forma reagowania. Znaczenie emocji w życiu człowieka. Znaczenie empatii w trakcie wykonywania zawodów prawniczych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Posiada wiedzę w zakresie funkcjonowania zbiorowości ludzkich oraz funkcjonowania jednostek w ramach wybranych instytucji życia publicznego.
Umie wykorzystać posiadaną wiedzę w ramach zarządzania zasobami ludzkimi.
Rozwiązuje problemy wykorzystując posiadaną wiedzę i umiejętności na podstawie dokonanej ich analizy i własnych kompetencji.
Sprawnie posługuje się różnymi instrumentami oddziaływania międzyludzkiego w celu rozwiązania konkretnych problemów.
Jest przygotowany do aktywnego i zawodowego funkcjonowania w organizacjach i instytucjach publicznych oraz pełnienia w nich różnych ról.
Jest wrażliwy na różnorodne problemy społeczno-zawodowe doceniając uniwersalne wartości etyczne.
Literatura
Jerzy Mączyński - "Efektywność asertywno-responsywnego kierowania ludźmi", Wrocław 1987
Antoni Benedikt - "Asertywność jako proces skutecznej komunikacji", Wrocław 2011
Terry Gillen - "Jak asertywnie wpływać na ludzi", Warszawa 2005
M. Giannantonio - "Być asertywnym", Kraków 2011
Maria Król-Fijewska - "Stanowczo, łagodnie, bez lęku", Warszawa 2000
J. Robert Parkinson - "Jak spowodować, by inni robili to, co chcesz", Warszawa 1998
Janusz Kołodziejski - "Wstęp do komunikowania", Częstochowa 2005
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: