Ergonomia 9.8-BW-E
1.Podstawowe pojęcia i zagadnienia w ergonomii.
2. Wymagania ergonomii.
3. Kierunki działania ergonomii.
4. Szkodliwe czynniki środowiska pracy.
5.Zasady ergonomii.
6.Ergonomiczne zasady projektowania pozycji ciała.
7.Obciążenie człowieka pracą.
8.Określenie wydatku energetycznego.
9.Ocena obciążenia statycznego.
10.Ocena monotypowości ruchów roboczych.
11.Czynniki wpływające na proces zmęczenia.
12.Parametry charakteryzujące sylwetkę człowieka:
a) Antropometria.
b) Pozycja ciała przy pracy.
c) Antropometryczne zasady kształtowania obszarów pracy.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Zna elementarną terminologię używaną w bezpieczeństwie wewnętrznym, rozumie jej źródła oraz zastosowanie również w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych , posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla absolwenta bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie dziedzin uzupełniających , w tym filozofii, psychologii, socjologii, negocjacji, technik informatycznych.
K_W05 Ma podstawową wiedzę o człowieku , w szczególności podmiocie konstytuującym struktury społeczne i zasady ich funkcjonowania, a także działającym w tych strukturach.
K_W06 Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla dziedzin i dyscyplin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku studiów, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące.
K_W07 Zna podstawy nauk pomocniczych dla bezpieczeństwa wewnętrznego (np. kryminologii, kryminalistyki, penitencjarystyki, ergonomii, logistyki, bezpieczeństwa i higieny pracy) ,zna etykę zawodu pracowników organów bezpieczeństwa wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku przestrzegania zasad zachowania tajemnicy zawodowej.
Umiejętności:
K_U01 Posiada umiejętność ustalania stanu faktycznego, wykładni przepisów i subsumcji jak i wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U03 Posiada umiejętność praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu analizowania motywów, zachowań, działań, formułowaniu hipotez oraz zapobieganiu zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście działalności podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dziedzin pokrewnych.
K_U06 Posiada umiejętność spójnego, logicznego, merytorycznego dokonywania wypowiedzi w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U10 Posługuje się co najmniej jednym językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego.
K_U11 Potrafi uczyć się samodzielnie w sposób ukierunkowany.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu administracji bezpieczeństwa i nauk pokrewnych.
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K05 Przestrzega zasady bezpieczeństwa pracy własnej i innych oraz szanuje powierzony mu sprzęt, umie postępować w stanach zagrożenia.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: pytania otwarte pisemne
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, wykład konwersatoryjny, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną
1) Praca pisemna podsumowująca znajomość zagadnień omawianych na wykładach – 4/6 składowych oceny
2) Obecność na wykładach – 1/6 składowych oceny
3) Aktywność na wykładach – 1/6 składowych oceny
Literatura
1.Anna Batogowska , Andrzej Malinowski; Ergonomia dla każdego, Poznań 1997 r.
2. Wojciech Muszalski (red) Kodeks pracy -komentarz, Wyd. C. H. Beck, Warszawa 2013,
3. Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Michał Raczkowski, Kodeks pracy - komentarz, Wyd. LexisNexis Polska, Warszawa 2012,
4.Wiesława M.Horst, Nikodem Horst; Ergonomia z elementami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2011.
5.Stanisław Korczyński, Człowiek w środowisku pracy, wyd. Opolskie Centrum Kształcenia w Opolu, Opole 2005.
6. Maria Wykowska, Skrypt "Ergonomia" (dostęp on-line)AGH w Krakowie. http://www.ergonomia.agh.edu.pl/Skrypt_Ergonomia-M.Wykowska/ergonomia/index.htm
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: