Dzieje kultury administracyjno-prawnej 9.8-II-DKP
Wyjaśnienie pojęcia kultury prawnej ze szczególnym uwzględnieniem administra-cyjnej. Cechy kultury. Rodzaje kultur prawnych. Pozaprawne czynniki mające wpływ na kulturę prawną. Specyfika pracy w administracji publicznej.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W03 W pogłębionym stopniu zna cechy człowieka jako twórcy kultury i podmiotu konstytuującego struktury społeczne oraz zasady ich funkcjonowania.
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z pozycją prawną obywateli oraz pracowników administracji publicznej ich postaw i uwarunkowań funkcjonalnych.
Umiejętności:
K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu administracji publicznej oraz powiązanych z nią dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U03 Posiada umiejętność złożonego, praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu dokonania pogłębionej analizy motywów, zachowań, działań, formułowania hipotez oraz zapobiegania zjawiskom i zdarzeniom
Kompetencje społeczne:
K_K05 Ma pogłębioną zdolność do dostrzegania i formułowania problemów merytorycznych, etycznych, społecznych związanych z własną i cudzą pracą, poszukiwania optymalnych rozwiązań, zdolność do występowania w imieniu i na rzecz podmiotów publicznych, osób trzecich.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną,
Forma zaliczenia wykładu: mieszana,
Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny
Aktywność na zajęciach i praca semestralna
Literatura
R. Tokarczyk, „Współczesne kultury prawne”, Warszawa 2012.
Cz. Sikorski, „Kultury świata – kultury organizacji: zapiski z podróży”, Łódź 2012.
M. Stachurski, „Kultura prawna a prawo do dobrej administracji – etyczna analiza problemu”, Polityka i Społeczeństwo 2021, nr 3, s. 160-171.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: