Rodzaje kar i ich wykonywanie na przestrzeni dziejów 9.9.Z-RKW
Pojęcie kary kryminalnej. Penologia jako nauka o karze. Rodzaje kar i ich podziały. Zasady prawa karnego odnoszące się do kar. Kara a środek zabezpieczający. Ewolucja systemu kar w prawie powszechnym i polskim. Kara śmierci i sposoby jej wykonywania. Kara pozbawienia wolności i sposoby jej wykonywania.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W06 Student zna wybrane w toku studiów dziedziny prawa jak np. prawo finansowe, podatkowe, ochrony środowiska, ochrony własności intelektualnej, prawo gospodarcze, prawo handlowe.
K_W09 Student zna podstawy funkcjonowania państwa prawa w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U04 Student samodzielnie posługuje się orzecznictwem sądowym, literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, studiami praktycznego przypadku.
K_U08 Student stosuje przepisy prawa z uwzględnieniem politycznego, społecznego, ekonomicznego, historycznego, filozoficznego i psychologicznego kontekstu prawa.
Kompetencje społeczne
K_K01 Student jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
K_K03 Student potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: mieszana
Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny
Aktywność na zajęciach oraz praca semestralna.
Literatura
Bogusław Sygit – „Historia prawa kryminalnego”, Toruń 2007.
Andrzej Dziadzio – „Powszechna historia prawa”, Warszawa 2012.
Katarzyna Sójka-Zielińska – „Historia prawa”, Warszawa 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: