Kultura wojny, wojny w kulturze KZ-H-01-07-000008
Celem kursu jest zapoznanie uczestników z historią wojny i wojskowości oraz ich wpływem na kulturę. Zarówno kulturowy obraz wojny jak i kultura jej prowadzenia zmieniały się, co miało olbrzymi wpływ na losy świata jak i rozwój cywilizacji.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
WK: Zna historię najważniejszych dla losów ludzkości konfliktów zbrojnych.
Umiejętności:
UK: Potrafi wskazać kulturowe aspekty wojny
UW: Rozumie pojęcie obrazu wojny w kulturze i potrafi prześledzić jego refiguracje w toku dziejów
Kompetencje społeczne:
KK: Dostrzega rolę jaką wojskowość i wojny odegrały w kształtowaniu współczesnej kultury i świadomości społecznej
Kryteria oceniania
Udział w dyskusji na temat roli wojen i wojskowości w kształtowaniu kultury oraz rozwoju kulturowego obrazu wojny (50%). Esej lub projekt multimedialny dotyczący jednego z poruszanych zagadnień (50%).
Literatura
Wojna, pamięć, tożsamość. O bitwach i mitach bitewnych, pod red. J. M. Piskorskiego, Warszawa 2012; F. Foch, O prowadzeniu wojny, tłum. O. Laskowski, Oświęcim 2015; C. von Clausewitz, O Wojnie, tłum. A. Cichowicz, Kraków 2010; P. Heather, Imperia i Barbarzyńcy. Migracje i narodziny Europy, Poznań 2012; N. Machiavelli, Książe, tłum. A. Sozański, Ożarów Mazowiecki 2017; Sun Zi, Sztuka Wojenna, tłum. M. Wiśniewska-Wyrwas, Ożarów Mazowiecki 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: