Rośliny do zadań specjalnych KZ-O-06-08-002212
Treści programowe: Domowe rośliny do zadań specjalnych. Ogrodowe rośliny do zadań specjalnych. Rośliny wskaźnikowe a ochrona środowiska. Jadalne rośliny dzikorosnące. Rośliny stosowane w ochronie przed agrofagami. Rośliny stosowane w uprawach współrzędnych. Trujące rośliny uprawne i dzikorosnące. Zioła do zadań specjalnych. Trawy i bambusy w kompozycjach ogrodowych. Warzywa mało znane. Drzewa jadalne wokół nas. Mało znane rośliny sadownicze. Drzewa owocowe w aranżacji współczesnych ogrodów miejskich. Zieleń miejska i jej zastosowanie.
Dyscyplina
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
W cyklu 2023/24-Z: Realizowany zdalnie | Ogólnie: Realizowany w sali Realizowany zdalnie |
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
− WIEDZA: poprawnie definiuje pojęcia z zakresu przedmiotu; rozpoznaje rodzaje i funkcje roślin stosowanych we wnętrzach mieszkalnych, ogrodach i w przestrzeni miejskiej, operuje wiedzą z zakresu odpowiedniego doboru roślin w zależności od ich funkcji i przeznaczenia.
− UMIEJĘTNOŚCI: potrafi poprawnie rozpoznać i scharakteryzować rośliny o funkcjach: wskaźnikowych, oczyszczających powietrze, odstraszających agrofagi, zadarniających, osłaniających i prozdrowotnych, potrafi dokonać prawidłowego doboru roślin w zależności od ich funkcji i przeznaczenia.
− KOMPETENCJE SPOŁECZNE: efektywnie współdziała w pracy zespołowej w ramach ćwiczeń; dąży do stałego aktualizowania wiedzy z zakresu ogrodnictwa i uprawy roślin, wykazuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy własnej i kolegów.
Kryteria oceniania
zaliczenie na podstawie przygotowanego referatu
Literatura
− Fijołek M. 2016. Zioła w ogrodzie. Wydawnictwo SBM, Warszawa.
− Fleischhauer S. G., Guthmann J., Speigelberger R. 2014. Jadalne rośliny dzikorosnące. Wydawnictwo Vital, Warszawa.
− Durau B. 2013. Uprawa mało znanych roślin warzywnych. Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Bydgoszcz.
− Drozdek M.E. (red) 2011. Rośliny do zadań specjalnych. Oficyna Wydawnicza PWSZ, Sulechów
− Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B. 2007. Mało znane rośliny sadownicze. Wydawnictwo Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn.
− Powel A. M. 2005. Ogrody w mieście. Projektowanie przestrzeni i roślinności. Wydawnictwo Elipsa, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: