Edukacyjne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego KZ-S-02-02-000048
Treści programowe
Podstawowe pojęcia i źródła prawa w obszarze problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działalność podmiotów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym a w szczególności policyjnych wydziałów ruchu drogowego. Taryfikator mandatów i punktów karnych w znowelizowanej 2 grudnia 2021 roku ustawie z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Krajowe programy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rola Policji i jej programy w walce z przestępczością drogową. Przepisy dotyczące ruchu pieszych oraz użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. Kształcenie i doskonalenie kadry instruktorskiej. Regulacje prawne w zakresie dopuszczania pojazdów do ruchu z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska. Wpływ alkoholu lub podobnie działającego środka na prowadzenie pojazdów.
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Tryb prowadzenia
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23-L: | W cyklu 2022/23-Z: |
Efekty kształcenia
WIEDZA
K_W14: posiada wiedzę na temat podstawowych przepisów ruchu drogowego, rzeczywistych i potencjalnych zagrożeń w ruchu drogowym a także ich społecznych i ekonomicznych skutków
UMIEJĘTNOŚCI
K_U02: potrafi zogniskować pozyskane informacje dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym dokonać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski. Z pełną świadomością będzie w stanie włączyć się w edukacyjne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym
K_U16: stosuje zasady bezpiecznego i higienicznego wykorzystania pojazdów i innych urządzeń technicznych w środowisku drogowym a także potrafi skutecznie reagować w przypadku powstania w tym obszarze zagrożeń.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
K_K01: rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego dokształcania się w celu podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
K_K03: rozumie jaki wpływ na środowisko ma użytkowanie pojazdów i stosownie do tego podejmuje odpowiednie decyzje.
K_K09: ma świadomość roli społecznej absolwenta i rozumie potrzebę dokształcania się i doskonalenia w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, na przestrzeni całego życia.
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne stosowane podczas zajęć: wykład konwersatoryjny, analiza niebezpiecznych zdarzeń drogowych oraz materiałów źródłowych, prezentacje multimedialne
Zaliczenie z oceną: obowiązkowe uczestnictwo, ocena końcowa wynikająca z ocen formujących.
Studenci winni aktywnie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach (ewentualne nieobecności należy zaliczyć indywidualnie). Ocena końcowa zostanie sformułowana w oparciu o stopień znajomości literatury przedmiotu, aktywność na zajęciach, przygotowanie i zaprezentowanie prezentacji multimedialnej, rozwiązanie testu z zakresu przepisów ruchu drogowego.
Literatura
Prawo o ruchu drogowym: wysokości grzywien, wzór oświadczenia sprawcy kolizji, taryfikator punktów karnych, program szkolenia kierowców. Wyd. Wolters Kluwer Warszawa 2020.
Prus A., Kodeks drogowy: ustawa o kierujących pojazdami, znaki drogowe, punkty karne, skorowidz. Wydawnictwo Od. Nowa. Bielsko-Biała, 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: