Global Studies, II stopień, 2-letnie, stacjonarne (12-PRK-GS-S.M.2) | |
II stopnia stacjonarne, 2-letnie Język: angielski | Spis treści: Opis ogólnyKierunek prowadzony w języku angielskim! Globalizacja, problemy globalne, globalistyka, edukacja globalna. Wiele bliskoznacznych terminów, a jednak każdy z nich ma swoją własną specyfiką. Nasz kierunek Global Studies jest na swój sposób wyjątkowy, ponieważ łączy w sobie dużą dozę praktycznych doświadczeń zdobytych podczas wypraw badawczych w wielu rejonach światach naszych ekspertów z wiedzą akademicką. Na naszym kierunku łączymy dwie sfery. Pierwsza – zaangażowanie społeczne, wskazujące na fakt, iż wiedza i świadomość pomagają w realny sposób minimalizować problemy globalne i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Druga – podejście krytyczne, dzięki któremu nie skupiamy się tylko na liberalnym, homogenicznym i westernizacyjnym obliczu globalizacji. Global Studies to nie jest kolejny kierunek poświęcony tylko stosunkom międzynarodowym. Global Studies to studia dla pasjonatów, osób zainteresowanych głębszym poznawaniem świata, dla których globalizacja stanowi wyzwanie i jest postrzegana jako złożony, niejednoznaczny proces, niezbędny do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości i wyzwań przyszłości. Kierunek Global Studies powstał jako efekt prac projektu Konsorcjum Europejskiego FORTHEM, zrzeszającego naukowców z 9 uniwersytetów. Zobacz stronę Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej >>> Czego uczy się na Global Studies Studenci Global Studies zgłębiają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk politycznych, ekonomii, socjologii, kultury i nowych technologii. W trakcie studiów zdobędą wiedzę m.in. z zakresu globalnej ekonomii politycznej, stosunków międzynarodowych i dyplomacji publicznej. Bliżej przyjrzą się konkretnym regionom w kontekście globalnym m.in. Ameryce Łacińskiej oraz Zachodniej Europie, a także zapoznają się z zagadnieniami bezpieczeństwa międzynarodowego, współpracy europejskiej i globalnej etyki. W tym wszystkim studenci zyskają też umiejętności podejmowania współpracy w środowisku wielokulturowym oraz zdobędą wiedzę z zakresu analizy konstruowanych polityk zagranicznych i ich wpływie na globalny rozwój, ale też globalne nierówności. Co najważniejsze, podczas studiów magisterskie na kierunku Global Studies studenci poszerzą również swoją kompetencje w zakresie prowadzenia własnych prac badawczych. Wybrane przedmioty:
W ramach studiów wykorzystamy materiały oraz doświadczenie badawcze i zawodowe naukowców, które pozwoliły stworzyć podręcznik do edukacji globalnej, uhonorowany nagrodą w dziedzinie jakości i dobrych praktyk Global Education Network Europe (http://globalstudies.humandoc.pl/). Dlaczego warto studiować ten kierunek? dr Grzegorz Haber, koordynator kierunku Global Studies Co można robić po studiach Uzyskując dyplom magisterski Global Studies zyskasz cenny kapitał na współczesnym rynku pracy: kwalifikacje zdobędziesz w języku angielskim; zyskasz praktyczne umiejętności analizy sytuacji międzynarodowej oraz będziesz mieć możliwość rozwoju osobistego w multikulturowym środowisku. Dlatego też Twoja przyszłość zawodowa może być związana z:
Zapotrzebowanie na analityków, badaczy, kierowników oraz specjalistów mających wiedzę i umiejętności z zakresu Global Studies na europejskim rynku pracy jest bardzo duże. Czekamy na Ciebie i chcemy Ci pomóc w drodze po sukces zawodowy! Dostępność Serdecznie zapraszamy na studia wszystkie osoby. Jesteśmy Wydziałem w pełni dostępnym! Zarówno pod względem infrastrukturalnym, cyfrowym czy komunikacyjnym jesteśmy otwarci i wspierający. Program studiów został dostosowany do potrzeb i możliwości naszych studentów. Chciał(a)byś uzyskać więcej informacji? Napisz lub zadzwoń do nas! Cudzodziemcy Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą) |
Przyznawane kwalifikacje:
Uprawnienia zawodowe:
Efekty kształcenia
WIEDZA
Ma pogłębioną wiedzę z zakresu nauk o polityce, jej umiejscowienia w obrębie obszarów i dziedzin nauk społecznych, występujących relacji między nimi, a także zna i rozumie główne tendencje rozwojowe występujące w obrębie nauk o polityce.
Ma pogłębioną wiedzę w zakresie współczesnych problemów, zjawisk i zagadnień globalnych oraz potrafi je umiejscowić w obrębie nauk społecznych.
Posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie dylematów współczesnej cywilizacji, w kontekście procesów globalizacji i regionalizacji związanych z podejmowanymi działaniami w obszarze struktur oraz instytucji politycznych i społecznych, a także ekonomicznych, prawnych i kulturowych.
Zna w pogłębionym stopniu teorię oraz zaawansowaną metodologię badań w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań w zakresie Global Studies.
Objaśnia zaawansowane normy i reguły organizujące struktury oraz instytucje społeczne i polityczne (prawne, moralne i kulturowe).
Analizuje i interpretuje w zaawansowany sposób źródła, naturę i zmiany prawidłowości rządzących strukturami i instytucjami, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości człowieka jako twórcy kultury w odniesieniu do kulturowego wymiaru współczesnej globalizacji.
Definiuje pojęcia i regulacje z zakresu ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego oraz przedsiębiorczości indywidualnej w stopniu pogłębionym.
UMIEJĘTNOŚCI
Identyfikuje, interpretuje i prezentuje zachodzące w kontekście współczesnej globalizacji i regionalizacji zjawiska społeczne, polityczne, ekonomiczne, prawne i kulturowe w oparciu o posiadaną wiedzę ze szczególnym uwzględnieniem nauk o polityce i administracji w obszarze nauk społecznych w sposób pogłębiony.
Potrafi identyfikować, planować i z użyciem metod projektowych proponować odpowiednie rozwiązania złożonych i specyficznych problemów globalnych w odniesieniu do stosunków międzynarodowych w perspektywie globalnej.
Potrafi gromadzić, opracowywać oraz interpretować materiały źródłowe z zakresu nauk o polityce oraz dokonywać ich krytycznej analizy, dzięki czemu jest w stanie formułować i testować hipotezy związane z prostymi problemami badawczymi odnoszącymi się do istoty, specyfiki i charakteru współczesnych wyzwań i problemów globalnych.
Będąc świadomym potrzeby ustawicznego uzupełniania wiedzy i podnoszenia własnych umiejętności i kompetencji, potrafi ocenić wpływ sytuacji międzynarodowej, ekonomicznej, politycznej, prawnej i społecznej na podmioty i procesy w obszarze nauk społecznych w sposób pogłębiony, szczególnie odnoszące się do powstawania i występowania zjawisk i problemów globalnych.
Biorąc udział w realizacji prac zespołów projektowych potrafi samodzielnie kształtować proces własnego rozwoju i ukierunkowywać inne osoby w tej materii.
Umie wykorzystywać odpowiednie środki i techniki cyfrowe (w tym z pogranicza ICT oraz umożliwiające kształcenie na odległość) w zakresie dot. spraw międzynarodowych.
Potrafi komunikować się w sposób zaawansowany z zróżnicowanymi kręgami odbiorców oraz prowadzić debatę ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dot. zjawisk międzynarodowych, społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych i kulturowych w kontekście współczesnych wyzwań globalnych.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do prowadzenia i analizowania projektów zawodowych oraz kierować pracą zespołu, podejmując wiodącą rolę w zespole.
Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, w tym podstawowymi terminami z zakresu nauk o polityce i administracji.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Ma świadomość znaczenia nauk społecznych dla kształtowania więzi i postaw społecznych, co przejawia się w wyrażaniu krytycznej oceny posiadanej wiedzy oraz odbieranych treści w tym umiejętności formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów.
Jest przygotowany do pracy (rozwijania dorobku zawodu, podtrzymywania jego etosu oraz przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej) w organizacjach i instytucjach publicznych, w tym organach administracji publicznej oraz w trzecim sektorze.
Jest zdolny do zorientowania się na doprecyzowanie priorytetów zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych i kulturalnych, służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania.
Ocenia znaczenie wartości demokratycznych, ma świadomość i poczucie obowiązku aktywności obywatelskiej oraz inicjowania działań na rzecz interesu publicznego.
Ma świadomość poznawczego i praktycznego wymiaru zastosowania wiedzy naukowej, w szczególności z problemów globalnych i środowiska międzynarodowego.
Wykazuje szczególną wrażliwość społeczną na rozmaite problemy życia codziennego, inicjuje aktywność w wymiarze społecznym i obywatelskim nastawioną na rozwiązanie wybranych problemów o istotnym znaczeniu z punktu widzenia społeczności lokalnej, regionalnej i globalnej oraz myśli i działa w sposób przedsiębiorczy.