Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się

Paleobiologia (6-PRK-PB-S.M.2)

II stopnia
stacjonarne, 2-letnie
Język: polski

Informacje ogólne

Studia na kierunku Paleobiologia (studia II stopnia) kierowane są do osób zainteresowanych historią życia na Ziemi – osób które posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra biologii (i nauk pokrewnych) lub geologii (i nauk pokrewnych). Jeśli kandydat nie spełnia formalnych warunków, może zostać przyjęty po rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzającej wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.

Paleobiologia jako jedyny tego typu kierunek w kraju i jeden z niewielu w Europie ma szansę przyciągnąć studentów z innych województw i krajów. Wśród absolwentów kierunku Paleobiologia są osoby z tak odległych regionów jak województwo pomorskie, a także osoby z Niemiec, Portugalii, Belgii, Litwy czy Nigerii.

Z myślą o zapewnieniu wysokich kwalifikacji Wydział poprzez Europejskie Centrum Paleontologii współpracuje również z zagranicznymi uczelniami i instytucjami naukowymi (m. in. Uniwersytet w Bonn, Stowarzyszeniem Historii Naturalnej w Portugalii, Uniwersytetem Vrije w Brukseli, Belgijskim Stowarzyszeniem Paleontologicznym BVP).

Pracownicy naukowi uczestniczą w wielu bardzo ważnych konferencjach międzynarodowych oraz sami organizują podobne przedsięwzięcia w Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Biologii i we współpracy z innymi ośrodkami (11th Creatceaous Symposium, 7 POKOS, Śląskie dinozaury nie tylko z Krasiejowa, 3rd IMERP i inne). Dodatkowo pracownicy Zespołu Badań Paleobiologicznych z pełnomocnictwa Rektora opiekują się Stanowiskiem Dokumentacyjnym „Trias” w Krasiejowie i tamtejszą Stacją Paleontologiczną UO, współpracują także z JuraParkiem Krasiejów i Cementownią Odra.

Liczne projekty prowadzone są we współpracy z wieloma zagranicznymi, prestiżowymi ośrodkami badawczymi (np. Uniwersytet w Bonn, Muzeum Historii Naturalnej w Maastrycht, Oertijdmuseum w Boxtel, Uniwersytetem w Oslo) a także innymi wiodącymi uczelniami w Polsce (Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagielloński, Instytutem Paleobiologii PAN, Uniwesytetem Gdańskim).

Realizowane przez zespół tematy badawcze to głównie paleobiologia, paleogeografia i paleoekologia kredowych bezkręgowców (prof. Elena Yazykova, mgr Dawid Mazurek), późnotriasowej fauny lądowej (prof. Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak, mgr Elżbieta Teschner), środkowo triasowej fauny morskiej (prof. Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak), oraz edukacji i turystyki paleontologicznej (dr Mateusz Antczak). Jako jeden z niewielu ośrodków intensywnie rozwinęliśmy także badania paleohistologiczne i badania mikroskamieniałości kręgowców.

Studenci biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie, gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Wciąż się rozwijamy, jesteśmy otwarci na zainteresowania studenta i dokładamy wszelkich starań aby umożliwić mu taką ścieżkę dydaktyczną, w ramach której będzie realizować praktyki i prowadzić własne pomysły badawcze.

Projekty badawcze, prace magisterskie to w zdecydowanej większości praca w terenie, a dopiero potem w laboratorium. Student ma możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej – zależnie od zainteresowań może badać kręgowce, bezkręgowce, rośliny lub mikroskamieniałości z paleozoiku, mezozoiku lub kenozoiku.

Wspieramy młodych naukowców specjalnymi programami badawczymi oraz poprzez stypendia naukowe i indywidualny tok studiów oraz możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus i wielu innych inicjatyw. Prowadzimy współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi, a studenci są zaangażowani w badania pracowników i zaprzyjaźnionych z nami jednostek naukowych

Z uwagi na specyfikę kierunku zajęcia wiążą się z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiskowych (tereny górskie, leśne, łąki, mokradła, wyrobiska). Dodatkowo podczas realizacji zajęć wykorzystuje się sprzęt optyczny oraz student może mieć kontakt ze szkodliwymi, uciążliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami (np. czynniki chemiczne, uczulające),

Studenci realizują zajęcia w budynkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak duża część zajęć odbywa się w terenie (lasy, góry, łąki, mokradła, wyrobiska). Osoby, ze znaczną niepełnosprawnością ruchową mogą mieć problem z uczestniczeniem we wszystkich kursach terenowych oraz z obsługą mikroskopów czy pracą w laboratoriach chemicznych.

Czego uczy się na Paleobiologii?

Program studiów został ukształtowany w sposób, zapewniający zdobycie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, niezbędnej absolwentowi paleobiologii podejmującemu pracę w ośrodkach badawczych, laboratoriach, szkołach czy administracji publicznej w zakresie ochrony przyrody. W programie studiów uwzględniono bloki przedmiotowe z zakresu biologii (paleobotanika, paleobiologia bezkręgowców, paleobiologia kręgowców), ekologii (paleoekologia, katastrofy ekologiczne w historii Ziemi), nauk o Ziemi (podstawy geologii, geobiologia, geologia historyczna i biostratygrafia), ale także metody statystyczne czy przygotowanie do pisania pracy magisterskiej i publikacji naukowych.

Działalność studencka

Nasi studenci działają w Kole Naukowym Biologów, które organizuje wiele atrakcyjnych wyjazdów naukowo-badawczych na terenie całej Polski.

Od roku 2016 na UO działa tez Europejskie Centrum Paleontologiczne, które prowadzi działalność naukową, popularyzacyjną i dydaktyczną we współpracy z licznymi instytucjami zagranicznymi. Studenci mają możliwość praktyk i zbioru materiału badawczego nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Natomiast dużym atutem Uniwersytetu Opolskiego jest możliwość poszukiwania materiałów bezpośrednio na terenach Opolszczyzny. Głównym i szeroko znanym paleontologicznym odkryciem jest stanowisko dokumentacyjne „Trias” w Krasiejowie. Prowadzimy szkoły terenowe dla naszych partnerów z Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec itd. Studenci mają wielkie możliwości nawiązania kontaktów z kolegami poza granicami Polski.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Paleobiologia uzyskuje tytuł magistra, który umożliwia mu dalszą kontynuację nauki na studiach III stopnia. Posiada on gruntowną wiedzę dotyczącą podstawowych zagadnień z dziedziny biologii i geologii. Jest w stanie prowadzić prace i badania terenowe w zakresie wybranej specjalności, co pozwala mu na podjęcie pracy laboratoryjnej oraz badawczej. Ukończenie Paleobiologii pozwala na praktyczne stosowanie podstawowych technik i metod badawczych rozpowszechnionych współcześnie w naukach biologicznych i geologicznych. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się słownictwem specjalistycznym z zakresu biologii i geologii. Absolwent jest przygotowany do pracy laboratoryjnej i samodzielnej pracy naukowo - badawczej.

Dzięki uzyskanym efektom uczenia się będzie przygotowany do podjęcia pracyzawodowej w muzeach, uniwersytetach, placówkach badawczych, agencjach turystycznych, jednostkach zajmujących się ochrona przyrody, w tym przyrody nieożywionej, czyli geoparkach czy innych parkach przyrodniczych oraz jednostkach administracji publicznej i innych miejscach poszukujących wykwalifikowanych biologów i geologów.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów II stopnia na kierunku Paleobiologia może kontynuować naukę na studiach III stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim w dyscyplinie nauki biologiczne.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Paleobiologia można uzyskać w sekretariacie Instytutu Biologii:

ul. Oleska 22, 45-052 Opole

tel. 77 401 60 10

e-mail: biologia@uni.opole.pl

lub bezpośrednio u członków Zespołu Badań Paleobiologicznych

paleontologia@uni.opole.pl

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium z paleobiologii

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl