Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Zarządzanie publiczne > Zarządzanie publiczne - profil praktyczny, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Zarządzanie publiczne - profil praktyczny, I stopień, 3-letnie, stacjonarne (12-PRK-ZP-S.L.3.PP)

I stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: polski

Kierunek powstał w wyniku realizacji projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Opolskiego”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Zintegrowane Programy Uczelni. Wartość projektu: 9 196 705,93 zł. Wkład Funduszy Europejskich: 7 750 983,76 zł

Kierunek Zarządzanie publiczne odpowiada na wyzwania rynku pracy i oczekiwania młodych ludzi. Daje studentom wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które pomogą skutecznie stawić czoła wyzwaniom współczesności, przede wszystkim jeśli chodzi o znalezienie pracy w sektorze administracji, w biznesie oraz w organizacjach pozarządowych (NGO). 

Kierunek posiada certyfikat „Studia z Przyszłością” uzyskany w 2022!

Oznacza to, że nasz kierunek:

  • zapewnia absolwentom możliwość uzyskania wykształcenia zgodnego z oczekiwaniami rynku pracy,
  • realizowany jest w oparciu o nowoczesny i innowacyjny program studiów,
  • prowadzony jest z udziałem kadry akademickiej posiadającej kwalifikacje adekwatne do założonych efektów uczenia się.

Zarządzanie sobą, grupą, instytucją czy też dostępnymi zasobami, w tym czasem, jest niezwykle ważne, co pokazują ścieżki rozwoju zawodowego naszych studentów. W lipcu 2022 roku wypromowaliśmy pierwszych absolwentów – podjęli już pracę m.in. w centrach zarządzania kryzysowego, organizacjach pozarządowych o międzynarodowym zasięgu czy też filiach korporacji transnarodowych. Możesz do nich dołączyć!

Główny nacisk w programie studiów kładziemy na praktyczne kształcenie umiejętności i kompetencji społecznych. Prowadzącymi przedmioty na kierunku są – oprócz nauczycieli akademickich – także praktycy i eksperci, posiadający branżowe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe we współpracy z administracją oraz organizacjami pozarządowymi. W ramach kierunku Zarządzanie publiczne uruchomiliśmy cykl kształcenia umiejętności w trzech obszarach rozwoju posiadanych umiejętności:

  • interpersonalnych i społecznych;

  • komputerowych;

  • zawodowych.

W ubiegłych latach na kierunku Zarządzanie publiczne zajęcia prowadzili m.in. Prezydent Miasta Opola, wice-Marszałek Województwa Opolskiego, Komendant Wojewódzki Policji, przedstawiciele biznesu międzynarodowego, krajowego i regionalnego, a także liczne grono ekspertów z zakresu komunikacji interpersonalnej, zarządzania wizerunkiem i wielu innych.

Czego uczy się na Zarządzaniu publicznym?

Każdy nasz absolwent otrzymuje podstawową wiedzę z zakresu szeroko rozumianego zarządzania publicznego, umożliwiającego kierowanie sobą, grupą i zespołem. W ramach studiów każdy student zrealizuje program praktyk zawodowych, który trwa aż 6 semestrów (cały okres studiów!). Zarządzanie publiczne posiada najbogatszy program praktyk zawodowych spośród kierunków realizowanych na Uniwersytecie Opolskim!

Studenci mają możliwość poznania m.in. podstaw nowoczesnego projektowania (praca projektowa). Zdobytą wiedzę teoretyczną uczą się stosować w praktyce poprzez identyfikację problemu, przygotowanie projektu, jego realizację i rozliczenie. Posiądą także umiejętności z zakresu kompetencji miękkich oraz specjalistycznych kompetencji w obsłudze projektów cyfrowych. Dowiedzą się jak zarządzać wizerunkiem oraz karierą, a także jak zarządzać w sytuacjach kryzysowych oraz w międzynarodowym środowisku.

Absolwenci kierunku Zarządzanie publiczne zdobędą kompetencje językowe z języka obcego na poziomie B2 oraz umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu administracji publicznej. Ponadto uzyskają umiejętności z zakresu technologii informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania otoczenia wirtualnego do przygotowania i realizacji projektów zawodowych.

Program studiów został tak opracowany, by absolwent Zarządzania publicznego był jak najlepiej przygotowany do podjęcia pracy w organach administracji centralnej, regionalnej i lokalnej, przedsiębiorstwach prywatnych oraz w NGO’sach.

Działalność studencka

Studenci kierunku Zarządzanie publicznełączą studia z działalnością zawodową. Pracują w trakcie studiów w urzędach, prywatnym biznesie lub organizacjach pozarządowych, rozwijają własną działalność gospodarczą, a nawet pełnią służbę. 

Planują i rozwijają swoje pasje i zainteresowania na różnych polach: wolontariatu, działalności z zakresu CSR oraz działaniach naukowych (koła naukowe, media studenckie). 

Stwarzamy możliwości rozwoju każdemu, a pomysły i idee wyrażane przez studentów są dla nas ważnym wyznacznikiem bieżących działań. Dzięki współpracy ze Studencką Radą Wydziału realizowane są projekty mające na celu jeszcze wyższy poziom zaangażowania studentów w proces własnego i instytucjonalnego rozwoju!

Co można robić po tych studiach?

Będziecie mogli już w trakcie studiów podjąć pracę, gdyż nabędziecie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, dzięki którym będziecie w stanie przezwyciężyć początkowe trudności, a także zaprojektować proces rozwoju własnej kariery zawodowej. Dzięki zajęciom i spotkaniom z praktykami zarządzania będzie w stanie rozwijać własną sieć networkingową i podjąć współpracę, by stać się cenionym na rynku pracy pracownikiem

Będziecie w stanie zarządzać sobą, działaniami i procesami, w ujęciu indywidualnym oraz grupowym, dzięki czemu będziecie mieli ułatwiony start w sytuacji, gdy chcecie pracować w administracji publicznej i służbach, biznesie, mediach i organizacjach pozarządowych. 

Nie wiecie obecnie, co chcecie robić po studiach? Nic nie szkodzi! Dzięki programowi praktyk, realizowanych przy współpracy z partnerami z wszystkich sektorów będziecie mieli możliwość „spróbowania” pracy i przekonania się, gdzie na pewno nie chcecie pracować, a w których miejscach chętnie byście zostali na stałe. Stworzymy Wam możliwość podjęcia takiego wyzwania!

Absolwent kierunku Zarządzanie publicznebędzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na różnych kierunkach, m.in. Politologia, Europa Master, Stosunki międzynarodowe, Public Relations, gdzie będzie miał możliwość poszerzenia uzyskanych kompetencji zawodowych i wzbogacenie ich o wiedzę z kolejnego obszaru. 

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat z Zarządzania Publicznego

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia (magisterskie)

Uprawnienia zawodowe:

nie dotyczy

Standardy nauczania

Efekty kształcenia dla kierunku Zarządzanie publiczne Uchwałą nr 49/2016-2020 Senatu Uniwersytetu Opolskiego z dnia 25.05.2017. Program studiów określono Uchwałą nr 122b/2017 Rady Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego z dnia 16.03.2017.

Efekty kształcenia

WIEDZA
Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu wybrane fakty, zjawiska i procesy, stanowiące podstawową wiedzę z zakresu nauki o zarządzaniu w obszarze nauk społecznych, a także dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej.
Zna i rozumie zastosowania praktyczne wiedzy z zakresu Zarządzania publicznego w działalności społecznej.
Posiada wiedzę dotyczącą metod analizy i interpretacji wytworów kultury, wybranych tradycji, teorii i szkół badawczych w obszarze nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauki o polityce i administracji.
Posiada wiedzę w zakresie fundamentalnych dylematów współczesnej cywilizacji, związanych z podejmowanymi działaniami w przestrzeni zarządzania publicznego, biorąc pod uwagę podstawowe ekonomiczne, prawne i społeczne uwarunkowania ze szczególnym uwzględnieniem działań człowieka jako twórcy kultury.
Zna teorie, terminologię oraz metodologię badań w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauki o polityce i administracji.
Wskazuje źródła, naturę i zmiany prawidłowości rządzących strukturami i instytucjami.
Definiuje podstawowe pojęcia i regulacje z zakresu ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego oraz przedsiębiorczości indywidualnej.
Zna i rozumie budowę oraz funkcje systemów i instytucji właściwych dla zarządzania publicznego, a także potrafi określić cechy i potrzeby rzeczywistych i potencjalnych odbiorców działań w tym zakresie.

UMIEJĘTNOŚCI
Identyfikuje i interpretuje problemy badawcze w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu zarządzania publicznego ze szczególnym uwzględnieniem nauki o polityce i administracji w obszarze nauk społecznych.
Potrafi identyfikować, planować i z użyciem metod projektowych organizować i proponować odpowiednie rozwiązania złożonych i nietypowych problemów w zakresie zarządzania publicznego.
Potrafi gromadzić, opracowywać oraz interpretować materiały źródłowe w obszarze nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania publicznego.
Będąc świadomym potrzeby ustawicznego uzupełniania wiedzy i podnoszenia własnych umiejętności i kompetencji, potrafi ocenić wpływ otoczenia zewnętrznego na działalność człowieka, a także wpływ człowieka na otoczenie zewnętrzne
Biorąc udział w realizacji działań zespołów projektowych, a także poprzez podjęcie indywidualnego wysiłku intelektualnego potrafi kształtować proces własnego rozwoju i innych osób.
Umie wykorzystywać odpowiednie środki i techniki cyfrowe (w tym z pogranicza ICT oraz umożliwiające kształcenie na odległość) dotyczące realizacji projektów związanych z zarządzaniem publicznym.
Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych i pisemnych na temat zagadnień z zakresu zarządzania publicznego w języku polskim oraz obcym.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do prowadzenia i analizowania projektów zawodowych w przestrzeni zarządzania publicznego.
Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego, w tym podstawowymi terminami z obszaru nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauki o polityce i administracji.
Potrafi, biorąc udział w debacie publicznej, przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich, wykorzystując w debacie terminy i pojęcia z zakresu zarządzania publicznego.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Ma świadomość znaczenia nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni zarządzania publicznego, dla kształtowania więzi i postaw społecznych, co przejawia się w wyrażaniu krytycznej oceny posiadanej wiedzy i pozwala stworzyć indywidualny bilans kompetencji.
Jest przygotowany do pracy (również pod względem przestrzegania zasad etyki zawodowej) w organizacjach i instytucjach z przestrzeni zarządzania publicznego i wykorzystujących narzędzia i elementy metod projektowych w bieżącej działalności.
Jest zdolny do zorientowania się na doprecyzowanie priorytetów zawodowych, umożliwiających realizację ustalonego planu działań, by skutecznie dążyć do założonego celu oraz stawiania wymagań w tym zakresie innym osobom.
Docenia znaczenie wartości demokratycznych oraz ma świadomość potrzeby aktywności kulturalnej, obywatelskiej, społecznej, a także związanej z szeroko definiowaną sferą przedsiębiorczości.
Ma świadomość poznawczego i zarazem praktycznego wymiaru zastosowania wiedzy naukowej, w szczególności z zakresu zarządzania publicznego.
Wykazuje szczególną wrażliwość społeczną na rozmaite problemy życia codziennego, dzięki czemu jest gotów do uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym, a także korzystania z jego różnorodnych form, bazując na wiedzy i umiejętnościach osiągniętych w procesie kształcenia na kierunku zarządzanie publiczne.
Ma świadomość znaczenia dorobku kultury, dzięki czemu jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych oraz współorganizowania działalności na rzecz środowiska społecznego oraz na rzecz interesu publicznego m.in. dzięki myśleniu i działaniu projektowemu.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl