Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia I stopnia > Ekonomia > Ekonomia stacjonarne licencjat

Ekonomia stacjonarne licencjat (4-PRK-S-E-L-D3)

I stopnia
stacjonarne, 3-letnie
Język: polski

EKONOMIA

Zapraszając Maturzystów do podjęcia studiów na Wydziale Ekonomicznym należy podkreślić, że absolwenci naszych kierunków podjęli atrakcyjną, zgodną ze swoim wykształceniem pracę nie tylko w przedsiębiorstwach Opola i regionu opolskiego, ale także w kraju i zagranicą. Działają w samorządach różnych szczebli, w organizacjach, stowarzyszeniach społecznych oraz w wielu innych znaczących instytucjach.

Wyrazem pozycji naukowej naszego Wydziału są prawa do nadawania stopnia doktora w zakresie ekonomii.

Czego uczy się na Ekonomii?

Podczas studiów student zapozna się z podstawami wiedzy ekonomicznej oraz nauk pokrewnych realizującej zagadnienia z zakresu: mikroekonomii i makroekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych, polityki społecznej i gospodarczej, finansów i rachunkowości, zarządzania, analizy ekonomicznej, prawa, matematyki, technologii informacyjnych, statystyki, ekonometrii, podstaw gospodarki przestrzennej a także z przedmiotami specjalizacyjnymi oraz fakultatywnymi. Będzie miał także możliwość uszczegółowienia oraz pogłębienia swojej wiedzy poprzez wybór modułów oferowanych na kierunku Ekonomia.

Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy ekonomicznej oraz uzyskania certyfikatu EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym istniejącym na naszym Wydziale. Międzynarodowy certyfikat umiejętności gospodarczych, czyli Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich.

Moduły na pierwszym stopniu (do wyboru od III roku):

  • Analiza rynku
  • Ekonomika przedsiębiorstwa
  • Gospodarka i społeczeństwo

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Ekonomia uzyskuje tytuł licencjata w dziedzinie ekonomii. Posiada szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania oraz dyscyplin pokrewnych. Potrafi prowadzić analizy ekonomiczne procesów zachodzących w gospodarce, na rynku i w przedsiębiorstwie. Nabyta w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych ekonomicznych pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie zarządzania czynnikiem społecznym, produkcją i finansami oraz organizacji w przedsiębiorstwach. Jest wyposażony w wiedzę na temat profesjonalnych metod badania zjawisk i procesów ekonomicznych, pozwalających efektywnie rozwiązywać problemy ekonomiczno – finansowe podmiotów rynkowych. Posiada umiejętność działania w konkurencyjnym otoczeniu krajowym, międzynarodowym i globalnym, sprawnie posługując się narzędziami analitycznymi, pozwalającymi rozpoznać sytuację danego podmiotu oraz jego otoczenie.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy we wszelkich podmiotach i instytucjach zgłaszających zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę ekonomiczną różnych szczebli (przedsiębiorstwa, instytucje i jednostki administracji publicznej oraz samorządowej, instytucje około-biznesowe, organizacje pozarządowe). Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto posiada umiejętność poruszania się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej oraz niezbędną w zawodzie ekonomisty znajomość języków obcych.

  • Absolwenci kierunku Ekonomia mogą zostać:
  • Pracownikami wielu różnych przedsiębiorstw i instytucji,
  • Dyrektorami banków,
  • Właścicielami małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach,
  • Naukowcami i nauczycielami (po ukończeniu kursu pedagogicznego),
  • Politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego.

Działalność studencka

Studenci kierunku Ekonomia działają w kołach naukowych: Kole Naukowym Ekonomistów, Studenckim Kole Naukowym Aurum, Kole Naukowym Rachunkowości oraz w Kole Naukowym Logistyki "LogPoint", dzięki czemu rozwijają swoje talenty i pasje badawcze. Od lat aktywnie uczestniczą w wielu konferencjach naukowych, przygotowują publikacje pod okiem opiekunów kół. Mają możliwość publikowania wyników swoich prac badawczych w Studenckich Zeszytach Naukowych. Organizują spotkania i konferencje na Wydziale, warsztaty dla studentów z udziałem renomowanych firm konsultingowych.

Wydział Ekonomiczny prowadzi wymianę studentów między uczelniami krajowymi i zagranicznymi. Taką wymianę umożliwia Program Europejskiego Transferu Punktów (ECTS). Studenci, którzy chcą poznać i poszerzyć swoją wiedzę na innych uczelniach krajowych mogą skorzystać z programu MOST.

Współpraca międzynarodowa

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego w ramach międzynarodowych umów prowadzi współpracę i wymianę studentów z następującymi uczelniami zagranicznymi: 

  • Uniwersytet la Coruna Hiszpania
  • Uniwersytet w Wilnie Litwa
  • Uniwersytet w Dijon Francja
  • Uniwersytet w Trier Niemcy
  • Uniwersytet w Poczdamie Niemcy
  • Narodowy Uniwersytet Służb Podatkowych Ukrainy
  • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych Zittau/Goerlitz Niemcy
  • Uniwersytet Selcuk Turcja,
  • Uniwersytet Kremenchuk Ukraina.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent kierunku Ekonomia jest przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia. Może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Zarzadzanie, Logistyka, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Politologia, Public relations, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie publiczne, Administracja, Bezpieczeństwo wewnętrzne.

Więcej o kierunku Ekonomia dowiesz sięTUTAJ

Dostępność

Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak dostępność infrastruktury i zajęć podczas realizacji wymagnych praktyk zależna jest od przedsiębiorstwa.

Dostępność infrastruktury: Budynek przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poruszanie się po budynku wiąże się z pokonywaniem schodów i półpięter. Budynek jest wyposażony w windę. W bibliotece znajduje się stanowisko dla osób niedowidzących.

Dostępność zajęć: Zajęcia odbywają się w salach wykładowych. Realizacja zajęć w formie praktyk oraz związane z nią utrudneinia związane są z konkretną jednostką, w której relizowane są praktyki.

Komisja rekrutacyjna

Od 19 lipca do 30 lipca od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 15.00, w soboty od godz.08.00 do 12.00.
Wydział Ekonomiczny, ul. Ozimska 46 a, 45-058 Opole, pok.2.
tel. (77) 401 69 19 (kontakt telefoniczny wyłącznie w trakcie prac komisji (lipiec, wrzesień).  W pozostałych terminach zapytania proszę składać poprzez formularz IRK  wybierając opcję "Zadaj pytanie".

W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106)

Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.
Wrzesień: od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 do 15.00, w soboty (07.09 oraz 14.09) w godzinach 09.00-12.00.

CUDZIOZIEMCY

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl tel. +48 77 452 7496,  +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą) adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat z ekonomii

Dalsze studia:

możliwość dalszego kształcenia na studiach II stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Absolwent kierunku Ekonomia studiów pierwszego stopnia posiada wiedzę z zakresu ekonomii i finansów, zarządzania oraz dyscyplin pokrewnych. Potrafi rozwiązywać problemy z zakresu funkcjonowania podmiotów gospodarczych i prowadzenia polityki gospodarczej na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym, wykorzystując przy tym między innymi metody ilościowe i narzędzia analizy ekonomiczno-finansowej. Posiada niezbędną w zawodzie ekonomisty znajomość języka obcego. Absolwenci kierunku mogą być zatrudnieni w działach finansowych, księgowych, marketingowych, sprzedażowych w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach, w tym międzynarodowych, w instytucjach administracji państwowej, a także w jednostkach badawczych. Program kierunku przewiduje 90 godzin praktyki zawodowej.

Efekty kształcenia

Kwalifikacja pełna na poziomie szóstym Polskiej Ramy Kwalifikacji.
Absolwent/ka kierunku Ekonomia zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu koncepcje i nurty teorii ekonomii dotyczące funkcjonowania rynku i gospodarki
- w zaawansowanym stopniu zjawiska i procesy ekonomiczne i finansowe oraz narzędzia sterowania nimi
- w zaawansowanym stopniu zasady funkcjonowania gospodarki; ma wiedzę o równowadze i nierównowadze gospodarczej oraz działaniu mechanizmu rynkowego
- w zaawansowanym stopniu zasady funkcjonowania podmiotów rynkowych; ma uporządkowaną wiedzę na temat zachowania konsumentów, funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym międzynarodowych oraz roli instytucji publicznych i organizacji pozarządowych
- w zaawansowanym stopniu zasady prowadzenia oraz instrumenty polityki gospodarczej państwa w tym polityki monetarnej, fiskalnej, społecznej
- w zaawansowanym stopniu metody i narzędzia stosowane do opisu, interpretacji i prezentacji danych ekonomicznych
- w zaawansowanym stopniu teorię finansów i rachunkowości jako wiedzę z zakresu analizy procesu gospodarowania
- w zaawansowanym stopniu różne źródła finansowania przedsięwzięć gospodarczych
-w zaawansowanym stopniu metody i narzędzia stosowane w badaniach naukowych w obszarze ekonomii i dyscyplin pokrewnych
-w zaawansowanym stopniu metody statystyczne oraz modelowania w skali makro i mikroekonomicznej
-w zaawansowanym stopniu mechanizmy ekonomiczne działające w sferze kooperacji i wymiany międzynarodowej
-w zaawansowanym stopniu normy i reguły organizujące struktury i instytucje funkcjonujące w gospodarce oraz przepływ towarów, usług, kapitału i ludzi na jednolitym rynku europejskim
-w zaawansowanym stopniu charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych w systemie nauk oraz ich relacje do innych nauk, w tym humanistycznych
-w zaawansowanym stopniu funkcje, procesy i metody zarządzania organizacjami; mechanizmy funkcjonowania różnych typów organizacji, ich zasoby, strukturę organizacyjną, style kierowania i kulturę organizacyjną
-historyczne podstawy oraz fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w kontekście ich oddziaływania na zjawiska i procesy ekonomiczne i społeczne
-ekonomiczne, społeczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania podejmowania decyzji ekonomicznych oraz zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości
-zasady ochrony własności przemysłowej, prawa autorskiego

Absolwent/ka kierunku Ekonomia potrafi:
- pozyskiwać dane do analizowania zjawisk i procesów ekonomicznych i finansowych z wykorzystaniem m.in. technik informacyjno-komunikacyjnych (ICT)
- identyfikować i interpretować przyczyny, przebieg oraz skutki zjawisk i procesów ekonomicznych zachodzących na poszczególnych rynkach, w gospodarce krajowej oraz w gospodarce światowej
- prezentować i argumentować własne pomysły, wątpliwości, sugestie oraz proponować rozwiązania problemów ekonomicznych w tym w sferze podejmowania decyzji przez podmioty rynkowe
- wykorzystać poznane zasady ewidencjonowania operacji gospodarczych i zasady rozliczeń podatkowych do analizy procesu gospodarowania i dokonać oceny sytuacji finansowej podmiotu rynkowego
-badać zależności pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi oraz tworzyć modele przyczynowo – skutkowe opisujące określone zjawiska ekonomiczne
- dokonać analizy zjawisk i procesów ekonomicznych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych
- prawidłowo posługiwać się systemami normatywnymi w tym przepisami prawa krajowego w celu rozwiązania problemu ekonomicznego lub uzasadnienia konkretnych działań i decyzji
- charakteryzować zjawiska i procesy z wykorzystaniem dorobku teorii ekonomii i innych dyscyplin nauki
- wykorzystując specjalistyczną terminologię, w sposób precyzyjny, zrozumiały wypowiadać się w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych problemów społeczno-ekonomicznych
- posługiwać się językiem obcym na poziomie co najmniej B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
-planować i organizować pracę indywidualną oraz własne uczenie się przez całe życie
-współdziałać z innymi osobami w realizacji prac zespołowych

Absolwent/ka kierunku Ekonomia ma gotowość do:
-krytycznej oceny swojej wiedzy, w szczególności ekonomicznej oraz ustawicznego jej aktualizowania i uzupełniania
- wykorzystania wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych z zakresu ekonomii i finansów
-inicjowania i realizacji działań na rzecz interesu publicznego oraz współpracy z podmiotami reprezentującymi różne perspektywy poznawcze i zachowania kulturowe
-przyjęcia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania i projekty społeczno-gospodarcze przy zrozumieniu podstawowych zasad etyki i dbałości o tradycje zawodu
-myślenia i działania w sposób kreatywny i przedsiębiorczy

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl